TRY - Türk Lirası
EUR
18,4090
USD
17,9363
GBP
21,7778
CNY
2,6600
20.3 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
21.7 C
İzmir
14 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş Dünyasıİnegöllü çiftçiyi dolu vurdu; 20 milyon TL zarar

  İnegöllü çiftçiyi dolu vurdu; 20 milyon TL zarar

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İnegöllü çiftçiyi dolu vurdu; Kurban Bayramı’nın ilk günü etkili olan sağanak ve dolunun bahçelerde toplam 20 milyon TL’lik zarara neden olduğu belirtildi.

  Kurban Bayramı’nın 1’inci günü etkili olan sağanak yağış ve dolu, ilçedeki ekili alanlarda zarara neden oldu. Şeftali, armut, elma, üzüm ve cevizler doludan zarar gördü. İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, 50 çiftçiye ait bin dönüm alanda toplam 20 milyon TL’lik zarar oluştuğunu söyledi. Zarar gören bahçelerde inceleme yapan Çelik, “Bayramın 1’inci ve 2’nci günü oldukça fazla yağış oldu. Çiftçiler de bayram nedeniyle tarlalarına gitmediler.

  İnegöllü çiftçiyi dolu vurdu; 20 milyon tl zarar
  İnegöllü çiftçiyi dolu vurdu; 20 milyon TL zarar

  Bayramın ardından ise dolu hasarını gördüler. Süle, Turgutalp ve Kayapınar mahallelerinde şeftali, elma, armut, üzüm, ceviz ürünleri doludan zarar gördü. Bu bir afet. Sigortasını yaptıran veya yaptırmayan çiftçilerimiz var. Sezon başında TARSİM sigortası kilosu 3,5 TL’den yapıldı. Sonrasında fiyatlarda artış olunca sigorta acenteleri fiyatı 6 TL’ye çıkardı.

  Ama bugün armudun kilosu 11-12 TL’den satılıyor. Bu çiftçilerin mağduriyeti ne olacak? Bu insanların mağduriyetleri kesinlikle giderilmelidir. Bunun tek adresi TARSİM’dir. 50 çiftçinin bin dönüm alandaki ürünlerinde toplam 20 milyon TL civarında zarar meydana geldi. Çiftçimizin içi yanıyor” dedi.

  Çiftçi Berkay Güven de “Bölgemizde dolu sonucu ürünlerimiz zarar gördü. Yüzde 90’a varan kaybımız var. Ürünlerimiz sigortalı, fakat enflasyon nedeniyle sigorta prim ücretleri düşük. Maliyetin oldukça altında. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler