TRY - Türk Lirası
EUR
15,4687
USD
13,6878
GBP
18,2062
CNY
2,1464
1.8 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
12.7 C
İzmir
3 Aralık 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaİnce: İktidarın karşısında 3-5 lira için eğilmeyin

  İnce: İktidarın karşısında 3-5 lira için eğilmeyin

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce “İktidarın karşısında 3-5 lira için eğilmeyin, dik durun” dedi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili olarak, “Asgari ücrette DİSK’in teklifi 5 bin 200 liraydı. Mantıklı buluyorum. İnşallah beklediğimiz gibi olur. Bu görüşmeleri yapanlara da şunu söylüyorum; iktidarın karşısında 3-5 lira için eğilmeyin, dik durun” dedi.

  Ince iktidarin karsisinda 3 5 lira icin egilmeyin 3 - politika - haberton
  “İktidarın karşısında 3-5 lira için eğilmeyin, dik durun”

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli türbesini ziyaret etti. Ziyaret sırasında parti üyesi neyzen Süleyman Erguner, türbede ney çaldı, ardından da Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı seçilmesi için dua etti. Ziyaretin ardından gazetecilerden gelen asgari ücretle ilgili bir soru üzerine İnce, şunları söyledi:

  “Türkiye, 2002’den 2021’e 19 yıllık AKP iktidarında kişilerin borcu 138 kat arttı. Devletin borcu 124,5 milyar dolardan 445 milyar dolara çıktı. Dolar 2002’lerde 1,60 TL civarındaydı. 2018’de cumhurbaşkanı olduğunda 4,75’ti. Bugün 11 liranın üzerinde bulunuyor. Derin bir yoksulluk yaşıyoruz. Bu sistem çökmüştür. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen sistem zaten bir çakma sistemdi, bir yapay sistemdi. Palavradan bir sistemdi. Bu sistemin çöktüğünü hep birlikte gördük. Ancak ekonomiyi, tencereyi, mutfağı konuşmak yerine kendimizi siyasette kim daha çok dini söylem kullanır tartışmasının ortasında bulduk.

  "kendimizi siyasette kim daha çok dini söylem kullanır tartışmasının ortasında bulduk"
  “Kendimizi siyasette kim daha çok dini söylem kullanır tartışmasının ortasında bulduk”

  İktidar mı daha çok dini söylemde bulunacak, muhalefet mi bulunacak? Kimi helalleşiyor, kimi yol buluyor, kimi faize teolojik açıklamalar yapıyor. Bu tartışmaların yerine bence asgari ücreti tartışmalıyız. Siyasetçilerin işi bu olmalıdır. Doları, üretimi, sanayiyi, tarımı ve eğitimi tartışmalıyız. Türkiye’nin ikinci bir AKP’ye ihtiyacı yok. 19 yıldır zaten bir AKP var. Demokrat, çağdaş, ilerici, çağını kavramış geleceğe umutla bakmak isteyen, gençlere örnek olan, yeni umutları tazeleyen bir siyasi yapıya ihtiyaç var. Biz de onu kurmaya çalışıyoruz. Asgari ücrette DİSK’in teklifi 5 bin 200 liraydı. Mantıklı buluyorum. İnşallah beklediğimiz gibi olur. Bu görüşmeleri yapanlara da şunu söylüyorum; iktidarın karşısında 3-5 lira için eğilmeyin, dik durun.”

  Muharrem İnce, ‘Kemal Kılıçdaroğlu helallik istiyor. Sizden de helallik isteyecek mi?’ sorusuna, “Bilmiyorum. Şimdi o tartışmaya girmeyeyim” yanıtını verdi.

  ‘HESAPLAŞMADAN HELALLEŞME OLMAZ’

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, çeşitli ziyaretlerde bulunmak için Kayseri’ye geldi. Esnaf ziyaret edip pastırma doğrayan İnce, ” Siyaset meydanı hesaplaşma yeridir.  Hesaplaşmadan helalleşme olmaz. Önce bunları konuşalım” dedi.

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, parti programı kapsamında Kayseri’ye geldi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde açıklama yapan Muharrem İnce, “Türkiye ekonomisi zorda. AK Parti 2002 yılı iktidara geldiğinde dolar 1,67 idi. Dış borç 125 milyar dolardı.19 yılın sonunda dolar 11 lirayı geçti. Dış borç 445 milyar dolar oldu. O zaman dolar 4,75 idi. Erdoğan meydanlarda ‘Ver yetkiyi, gör etkiyi’ diyordu. Verdik yetkiyi gördük belamızı. Önümüzde bir seçim var.

  Türkiye’nin sorunlarını konuşmamız lazım. Ekonomiyi, tarımı, işsizliği, pahalılığı konuşmamız lazım. Bunlar dururken herkes kim daha çok dini söylem kullanacak bunun peşine düşmüşler. Biri faize örnekler verirken, biri helalleşelim diyor. Siyaset meydanı hesaplaşma yeridir. Hesaplaşmadan helalleşme olmaz. Önce bunları konuşalım. Millet uzay madenciliği, nano teknoloji konuşuyor. Biz başka şeyler konuşuyoruz. Milleti kandırmamalıyız.

  Diyarbakır’da özerklik deyip Kayseri’de şehit babası gibi konuşmayacaksın. Tezkereye hayır deyip, sonra ‘Kandil’i bombalarım’ demeyeceksin. Dik duralım. Onun için biz ‘ne millet, ne cumhur, tek gerçek memleket’ diyoruz. Asgari ücreti tartışmalıyız. Muhalefet iktidarın ekmeğine yağ sürüyor. İktidar dolardan uzaklaşmak istiyor. Muhalefet de başka bir şeyi gündeme getiriyor. Bu beceriksiz Erdoğan, faizi yükseltti. Doları yükseltti, işsizliği artırdı” dedi.

  Esnafı ziyaret eden Muharrem İnce, pastırma ve sucuk satan dükkana girerek satırla pastırma doğrayıp vatandaşa ikram etti. İnce, kent meydanında çay ocağına oturarak inşaat işçiliği yapan iki vatandaş ile sohbet etti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler