TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
21.1 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
2 Temmuz 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamİlk kadın pilotlardan Madelet Grabbe Başusta'ya madalya

  İlk kadın pilotlardan Madelet Grabbe Başusta’ya madalya

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk Hava Kurumu (THK), 1950’li yıllarda THK Eskişehir İnönü Planör Okulu’nda eğitim gören ve ardından sırasıyla planör, paraşüt ve pilot brövesi alan ilk kadın pilotlardan Madelet Grabbe Başusta’ya ‘THK Onursal Üye Beratı’ ve altın madalya verdi.

  Madalet Grabbe Başusta,  henüz 13 yaşındayken yaşını büyüterek 1950’li yıllarda THK Eskişehir İnönü Planör Okulu’nda eğitim görmeye başladı. Burada önce planör, ardından paraşüt ve pilot brövesini alan Başusta, daha sonra eğitmen olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye gelen onlarca kişiye eğitim verdi. Bu süreçte disiplinli ve başarılı çalışmaları nedeniyle Paraşüt Milli Takımına seçilen Başusta, ayrıca Hava Harp Okulu’na kabul edilen ilk kadın öğrenciler arasında yer aldı. Ancak bu süreçte ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle eğitimine devam edemeyen Madelet Grabbe Başusta, ardından iş hayatına atıldı.

  İlk kadın pilotlardan madelet grabbe başusta'ya madalya
  İlk kadın pilotlardan Madelet Grabbe Başusta’ya madalya

  Türkiye ilk kadın pilotlarından olan ve dünyada, planör, paraşüt ve uçaktan oluşan üç hava aracını bröve ve sertifika alarak kullanmayı başaran Başusta için 2020 yılında THK’nın Ankara’da bulunan Havacılık Müzesi’nde adına bir köşe açıldı. Dün de THK Müze ve Paraşüt Kulesi’nde düzenlenen törenle Başusta’ya ‘THK Onursal Üye Beratı’ ve altın madalya verildi. Törene THK Kayyumu H. Abdullah Kaya, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir katıldı.

  ’50 YIL SONRA HATIRLANABİLDİĞİNİ GÖRMÜŞ OLDUK’

  Madalet Grabbe Başusta’nın eşi Hüseyin Başusta, THK’nın gösterdiği vefa karşısında mutlu olduklarını belirterek, “Madalet 21 yaşına kadar Türk Hava Kurumu’nun bütün alanlarında aşkla çalıştı. Türk Hava Kurumu muazzam bir tören düzenlemiş, göstermiş olduğu vefa her şeyin üstünde. Kayyum heyeti başkanı Abdullah Kaya bey ve diğer kayyum heyeti üyelerimize Madalet’e yapmış olduğu 2’nci vefa duygusu için çok teşekkür ediyorum. Vefanın İstanbul’da bir semt adı olmadığını ve bunların 50 yıl sonrada hatırlanabildiğini görmüş olduk. Bu vefayı gören ve THK emek veren pilotlar yılmadan çalışacaklardır” dedi.

  Türk hava kurumu (thk), 1950'li yıllarda thk eskişehir i̇nönü planör okulu'nda eğitim gören ve ardından sırasıyla planör, paraşüt ve pilot brövesi alan ilk kadın pilotlardan madelet grabbe başusta'ya 'thk onursal üye beratı' ve altın madalya verdi.
  Türk Hava Kurumu (THK), 1950’li yıllarda THK Eskişehir İnönü Planör Okulu’nda eğitim gören ve ardından sırasıyla planör, paraşüt ve pilot brövesi alan ilk kadın pilotlardan Madelet Grabbe Başusta’ya ‘THK Onursal Üye Beratı’ ve altın madalya verdi.

  THK Kayyumu Kaya ise, “Madalet hanımefendinin Türk Hava Kurumu’na verdiği katkılardan dolayı onursal üyelik ve altın madalya takdimi nedeniyle bir araya geldik. Kendisine müteşekkiriz. Yeni gençlerimizin de Madalet hanımın izinden giderek havacılığa katılmalarını bekliyoruz. Hüseyin Bey ve Madalet Hanım’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler