TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarİktisatçılık nasıl bir uğraştır?

İktisatçılık nasıl bir uğraştır?

Toprak Ulaş Canpolat
Toprak Ulaş Canpolathttps://haberton.com/
Toprak Ulaş Canpolat, 2004 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Lise hayatını Özel Arı Anadolu lisesinde tamamladı. Bilkent Üniversitesinde iktisat öğrencisidir. "CUMHURİYET DÖNEMİNDE FELSEFENİN GELİŞİMİ" ve "20. YÜZYILIN İLK YARISINDA TÜRK HAVACILIĞI" başlıklı iki TÜBİTAK projesi yaptı.

Haftanın Öne Çıkanları

İktisatçılığın nasıl bir uğraş olduğunu belirlemek için öncelikle iktisadın ne olduğunu belirlemek de fayda var.

İktisat, kıt kaynakları bireylerin sınırsız ihtiyaçlarına yetirmeye çalışan bilim dalı. Tanımdan anlaşılacağı üzere iktisatçılık kolay bir iş değil ama gerekli bir iş. Çünkü, ortadaki kaynak (yani arz) kısıtlıyken bireylerin ihtiyaçları (yani talep) sınırsız ve günün sonunda tüm bireylerin bir şekilde ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Aksi takdirde toplumdaki düzende ciddi bozulmalar yaşandığının tarihsel örnekleri mevcuttur. Bu yüzden arz-talep dengesinin sağlanması önemlidir.

İktisatçılık nasıl bir uğraştır?
İktisatçılık nasıl bir uğraştır?

Fakat, arz ve talep dengeleri kolay kontrol edilebilen şeyler değil. Örneğin, tarladaki ürünleri don vurduğu zaman ortadaki kaynaklar iyice azalır. Haliyle bu durum arz-talep dengesini bozar ve fiyatlarda değişime yol açar. Veya bir ürünün önceki sezonda sağladığı kar yüksek olduğu için bir anda pek çok üretici bu ürünü üretmeye kalkarsa bu sefer yine arz-talep dengesi bozulacak.

İş sadece arz kısmı ile bitmiyor. Talebi anlamak da başlı başlına bir zorluktur. Özellikle, son yıllarda insanların rasyonel kararlar vermediğinin de ortaya çıkması ile beraber işler iyice sarpa sarmıştır. İnsanların kararları borsadan tutun enflasyona kadar pek çok iktisadi olguyu derinden etkilemektedir. Zaten bu yüzden iktisat, psikoloji ile de iç içedir. Psikoloji, bir bireyin hareketlerini belirleyen düşünce ve duyguları inceleyen bir bilim dalıdır. İktisat, psikolojinin de yardımı ile insanların yaptığı iktisadi seçimleri anlamaya çalışmaktadır. Lakin, insanın tahmin edilemeyen davranışları iktisatçıların işini son derece zor bir duruma sokmaktadır.

İktisatçılığın nasıl bir uğraş olduğunu belirlemek için öncelikle iktisadın ne olduğunu belirlemek de fayda var.
İktisatçılığın nasıl bir uğraş olduğunu belirlemek için öncelikle iktisadın ne olduğunu belirlemek de fayda var.

İktisat, içinde birbirinden farklı pek çok alanı barındıran bir disiplindir. Makro iktisat, mikro iktisat, davranışsal iktisat diye uzar gider. Üstelik pek çok disiplin ile de iş birliği içerisindedir.. Toplumu anlamak için sosyoloji, modelleme yapmak için matematik, geçmişteki durumları analiz etmek için tarih, eldeki verileri işlemek için istatistik gibi.

Kısacası, iktisatçılık zor bir iştir. Ancak, insanların hayatına da en çok dokunan işlerden birisidir. Eğer ki severek yaparsanız da ciddi ölçüde tatmin olacağınız bir iştir.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler