TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel Haberİkinci el otomobil piyasasında son durum

  İkinci el otomobil piyasasında son durum

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  İkinci el otomobillere olan rağbet her geçen gün artıyor. Bu durumun en önemli sebebi ise sıfır araç fiyatlarının artması oldu. Oto alım satım uzmanı Muhammed Can Dündar, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken konularda uyardı.

  İkinci el otomobil piyasasındaki son durumu değerlendiren Metay Garage oto alım satım uzmanı Muhammed Can Dündar, “Son zamanlarda ikinci el otomobil sektörünün en büyük sıkıntılarından birisi araç fiyatlarının her geçen gün artmasıyla birlikte kar payının azalması oldu. Ederinden fazla fiyatlarla satışa çıkarılan araçlar piyasada artışa sebep oluyor. Aracın fiyatı yaklaşık bir ay sonra %30’a kadar yükselebiliyor. Esnaf bu durumda aldığı aracı ertesi ay aynı fiyata bulamıyor. Ayrıca günümüzde geniş bir kitle kar etmek amacıyla bu iş sektörüne yöneldi. Dolayısıyla fırsatçılar çoğaldı. Araç satın almadan önce mutlaka piyasa araştırması yapılmalı” şeklinde konuştu.

  Ikinci el otomobil piyasasinda son durum - özel haber - haberton
  Oto alım satım uzmanı Muhammed Can Dündar, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken konularda uyardı.

  İkinci el araba piyasası fiyatlarının şehirden şehre göre değiştiğini belirten Dündar, “Otomobil sektöründe şehirden şehre bir sirkülasyon söz konusu. Örneğin talep edilen markanın aracı İstanbul’da daha rahat ve geniş olanaklarla bulunabilirken, bu durum küçük şehirlerde pek de öyle değil. Araç sayısı ve çeşitliliği az olan bölgelerde fiyatlar daha yüksek olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

  “İkinci el otomobil sektöründe, dolandırıcılık çok yaygın”

  İkinci el araç almanın sıfır araç almaya göre çok daha avantajlı olduğunu, ancak yapılacak en küçük hatanın, telafisi olmayan büyük zararlara neden olabileceğini belirten Dündar, ”Bu sektörde dolandırıcılık ve fırsatçılık oldukça yaygın olarak karşılaştığımız bir durum. Fırsatçılar araçları daha yüksek fiyata satabilmek için aracı farklı şekilde tanıtabiliyor. Bu gibi durumlarda mağduriyet yaşamamak için aracı satın almadan önce kontrollerinin detaylı yapılması son derece önemli” dedi.

  Oto alım satım uzmanı Muhammed Can Dündar ikinci el araç satın almadan önce dikkat edilmesi gerek konuları şu şekilde sıraladı;

  • Aracın hasar kaydı olup olmadığı kontrol edilmeli
  • Aracın ekspertiz raporu var mı, sorulmalı
  • Aracın modeli öğrenilmeli
  • Motorun ve donanım özellikleri öğrenilmeli
  • Kilometresi öğrenilmeli
  • Aracın trafik cezası olup olmadığı öğrenilmeli
  • Motor şase numarası kontrol edilmeli
  • Elektronik aksamı kontrol edilmeli
  • Ekspertizlere TSE damgası sorulmalı

  Dündar, “Ayrıca sıfır araç alırken de aynı hususlara dikkat edilmeli. Fabrikadan alıyorum sorunu çıkmaz diye düşünülmemeli. Çeşitli sebeplerle araçlarda çizilmeler olabilir. Satıcı tarafından belirtilmeyen bu gibi durumlarda, detaylı kontrolünün yapılmasında fayda var” diye konuştu.

  Ikinci el otomobil piyasasinda son durum 2 - özel haber - haberton
  İkinci el otomobil piyasasında son durum

  “Araç satın almadan önce piyasa araştırması yapılmalı”

  Dündar, “Günümüzde aynı segmentte birçok araç olduğu için fiyat karşılaştırması yaparak araç satın almak karlı bir davranış olur. Araç satın almadan önce ilk yapılan, araba piyasasını kontrol edip tercih edilen aracın fiyatını diğer satıcılarla karşılaştırmak gerekir. İkinci el araba denilince ilk aklan gelen uygulama ise ‘sahibinden.com’. Bu ve benzeri uygulamalardan yararlanarak arabanın piyasadaki en düşük ve en yüksek değeri öğrenilebilir” dedi.

  “Çip krizi araç fiyatlarını etkiledi”

  Muhammed Can Dündar, “Eskiden araç fiyatlarına tek etken ÖTV’ydi. Günümüzde buna  çip ve döviz kuru da eklendi. Pandemiyle birlikte hayatımıza giren çip krizi, araç fiyatlarında yüksek artışa sebep olup, fiyatları artırmak isteyenlere de bahane oldu” dedi.

  Dündar, “Dolar artışı günümüzde fiyatlara en büyük etken. Satıcılar dolar yükseldiğinde araç fiyatlarını artıyor ama dolar düştüğünde fiyatlar sabit kalıyor. Bu durumda bir ters orantı söz konusu. Araç fiyatlarının düşmemesinin temel etkeni budur. Değer kazanan araçların fiyatlarında düşüş görmek artık çok zor” şeklinde ifade etti.

  “Orta düzey araç kalmadı”

  Araç almanın günümüzde artık lükse girdiğine dikkat çeken Dündar, “Araç piyasasında ciddi bir fiyat artışı var. Piyasada orta düzey araç kalmadı hepsi artık lüks değerinde. Bundan 3-4 sene öncesinde orta düzeyde olan araçların fiyatları şuan 300 bin TL’den başlıyor. ‘Orta düzeyde bir araç sahibi olayım masrafı da olmasın’ deniyorsa 250 ile 300 TL arasında araç bakmalarını öneririm. Daha uygun fiyatlı bir araç da bulunabilir ama masrafı ve kullanım kalitesi mağduriyet yaşatabilir” dedi.

  “Artık benzinli araçlar tercih ediliyor”

  Akaryakıt fiyatlarının artışıyla birlikte benzin ve dizelin aynı seviyeye ulaştığını belirten Dündar, “Eskiden dizel otomobiller çok ekonomikti ve sık tercih ediliyordu. Akaryakıt fiyatlarından önce araç alımında benzin mi, dizel mi sorusu çok yaygın kullanılırdı. Günümüzde benzin ve dizel fiyatları nerdeyse eşitlendi. Artık her araç aynı düzeyde yakıyor. Bu sebeple dizel araçlarının masraflarından kaçınmak isteyenler benzinli araç tercih etmeye başladı” şeklinde konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler