20.7 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
26.4 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriAynı anda iki ameliyat geçirdi

  Aynı anda iki ameliyat geçirdi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Ramazan Kökpınar’ın, kalp kriziyle nedeniyle götürüldüğü hastanede bypass ameliyatı olurken, sol akciğerinde tespit edilen tümörü de temizlendi

  Eskişehir’de Kıbrıs gazisi olan evli 2 çocuk babası Ramazan Kökpınar (66), 15 gün önce geçirdiği kalp krizi sonucu Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tetkiklerin ardından ise Eskişehir Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

  Yapılan incelemelerin ardında Ramazan Kökpınar’ın bypass ameliyatının yanı sıra sol akciğerinde tümör olduğu belirlendi.

  Onkoloji konseyinde göğüs cerrahlarının da görüşü alınarak, aynı operasyona koroner bypass hem akciğer tümörünün temizlenmesi (lobektomi) kararı alındı. Operasyon hazırlığı devam ederken artan göğüs ağrılarının ardından Ramazan Kökpınar, acil şartlarda operasyona alındı.

  Ameliyata kalp damar uzmanı, göğüs cerrahı, anestezi uzmanlarının da aralarında bulunduğu 15 kişilik ekip girdi. Yaklaşık 8 saat süren ameliyat sırasında Ramazan Kökpınar bir yandan bypass edilirken, diğer yandan ise sol akciğerinde bulunan tümör temizlendi.

  DURUMUNA GÖRE İKİ AMELİYATI AYNI ANDA YAPMA KARARI ALDIK

  Eskişehir Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Çağrı Kaya, Ramazan Kökpınar’ın yapılan koroner anjiyosunda kalbi besleyen 3 damarında kronik tıkanıklık olduğunun tespit edildiğini söyledi. Kaya, “Ameliyata almak için rutin tetkiklere başladık. Tetkikleri sırasında akciğerinde bir kitle tespit ettik. Daha sonra, ona yönelik ileri bir tetkiklendirme yaptık.” diyerek devam etti:

  “Çekilen akciğer tomografisi ve daha sonra çekilen tomografi sonuçları ile birlikte onkoloji konseyine çıktı. Aynı zamanda bypassla beraber o kitleyi de almak gerektiğine karar verdik. Önce bypass cerrahisi mi yapılacak, yoksa tümörü mü çıkartacağız onun kararını vermek önemliydi.

  Çünkü kalbi besleyen damarlara önce müdahale etmezsek daha büyük bir ameliyatı ya da kemoterapiyi, radyoterapiyi kaldırıp kaldıramayacağı büyük bir soru işaretiydi. Burada Ramazan amca için en iyisinin aynı ameliyat içerisinde ikisini birden yapmak olduğuna karar verdik” dedi.

  ONLAR OLMAZSA BEN BURADA OTURUYOR OLAMAZDIM

  Ramazan Kökpınar ise iki operasyonun aynı anda yapılacağını öğrendiğinde doktorlarına güvendiğini söyledi. Operasyonun ardından sağlığına kavuştuğunu anlatan Kökpınar, Rahatsızlandığımda Yunus Emre Devlet Hastanesi‘ne gittim, orada anjiyo yaptılar.

  Ondan sonra buraya Şehir Hastanesi’ne havale ettiler. O günden beri İbrahim beyin hastasıyım. Bana iki ameliyatı birden yapacaklarını söylediler. Benim, kızımın ve oğlumun onayını da aldılar. İmzaladık, yattık.” dedi.

  Kökpınar, “Ben doktoruma güvendiğim için rahat çıkarım dedim. Şimdi durumum iyi, yürüyorum, geziyorum. Bir tek nefes darlığı var, başka bir şeyim yok. Normal yiyip içiyorum. Tanıdığım, gördüğüm doktorların hepsine teşekkür ettim ben. İsimlerini bilmiyorum ama hepsine teşekkür ederim. Büyük emekleri var, yoksa ben şimdi burada oturabilir miydim, sağ olsunlar” dedi.

   5 gün yoğun bakımda kalan Kıbrıs gazisi Kökpınar, normal servise alındı ve sağlığına kavuştu.

  Aynı anda iki operasyonun gerçekleştirdiği ameliyatta kalp damar uzmanları Op. Dr. İbrahim Çağrı Kaya, Op. Dr. Zakir Mantı, göğüs cerrahları Op. Dr. Mesut Demirel ve Op. Dr. Gökhan Güneren, anestezi uzmanları Ebru özen ve Muzaffere Ökten Genç yer aldı.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler