TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıİGA'ya 'Yılın Altyapı Finans Anlaşması' ödülü

İGA’ya ‘Yılın Altyapı Finans Anlaşması’ ödülü

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA, ‘Bonds, Loans & Sukuk Turkey Awards 2022’de ‘Yılın Altyapı Finans Anlaşması’ seçildi.

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve küresel aktarma merkezi konumunda olan İstanbul Havalimanı, bu yıl içinde aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. Havalimanın işletmecisi İGA’dan yapılan yazılı açıklamada, 2021 yılında gerçekleştirilen 5 milyar 852 milyon Euro değerindeki kredi refinansmanının,’Bonds, Loans & Sukuk Turkey Awards 2022′ ödülleri kapsamında, ‘Yılın Altyapı Finans Anlaşması’ ödülüne layık görüldüğü bildirildi.

“TARİHİMİZDEKİ EN BÜYÜK TUTARLI REFİNANSMANA İMZA ATTIK”

Bonds, Loans & Sukuk Turkey 2022 Konferansı kapsamında sekizincisi düzenlenen ödül töreninde  ‘Yılın Altyapı Finans Anlaşması’ ödülünü İGA Havalimanı İşletmesi Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Bilgen’in aldığı belirtildi. Bilgen’in görüşlerine yer verilen açıklamada, geçen yıl tamamlanan refinansman işleminin, toplamda 307 işlem arasında 23 kategoride finale kalan 46 anlaşmadan biri olduğuna dikkat çekildi. 

Açıklamada ödül töreni öncesinde düzenlenen, “Covid Sonrası Bir Dünyada Kredi Piyasası Büyümesi ve LIBOR” konulu panelde konuşmacı olarak yer aldığı aktarılan Bilgen’in, şu ifadelerine yer verildi:

İGA’ya ‘Yılın Altyapı Finans Anlaşması’ ödülü

“Pandemi koşulları dikkate alındığında 2021 yılı içerisinde refinansmanlarının tamamlanması için gerekli adımları attık. 5 milyar 852 milyon Euro’luk refinansman işlemimiz için 2021 Mayıs ayında anlaşmaya vardık ve kredimizin vadesini iki yıl uzatarak faiz oranını da düşürdük.

Bankalarla 5 milyar 852 milyon Euro’luk refinansman gerçekleştirirken, finansman maliyetlerimizi de azaltmış olduk. Bu refinansman ile tarihimizdeki en büyük tutarlı refinansmana imza attık. İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin bir özgüven ve vizyon projesi. Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımlar paralelinde henüz çok genç bir şirket olmamıza rağmen dünyanın en büyük, bölgemizin de en önemli küresel aktarma merkezi olduk.

Yolcu sayısında Avrupa’da son üç yıldır 1’inci sırada bulunurken, Avrupa’daki havaalanları arasında pandemi sonrasındaki en hızlı toparlanmayı en sorunsuz şekilde yakalamış olduk. Yanı sıra İGA İstanbul Havalimanı, aktarma havalimanları arasında sorunsuz olarak operasyonlarına devam eden tek havalimanı.

Kuruluşumuzdan bu yana gösterdiğimiz performans, yerli ve yabancı finans şirketlerinin ilgisine mazhar olurken, operasyonel sonuçlarımızın yanında insan odaklılığımız ve sürdürülebilirlik yaklaşımımız da önümüzdeki dönem için İGA’ya duyulan güveni de tescillenmiş oldu. Tüm bunların sonucunda bu anlamlı ödüle ulaştığımızı söyleyebilirim.

Bugün diyebiliyoruz ki aldığımız bu ödül, İGA’ya olduğu kadar, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin de bir göstergesi. Bonds, Loans & Sukuk tarafından refinansman işlemimizin ‘Yılın Altyapı Finans Anlaşması’ ödülüne layık görülmesi hepimizi gururlandırdı. Projemiz için çalışan tüm ekip arkadaşlarıma, danışmanlarımıza ve kreditörlerimize çok teşekkür ediyorum.”

PROJENİN FİNANSMANI HAKKINDA

İGA Havalimanları İşletmesi A.Ş., 2015 yılında Ziraat Bankası baş aranjörlüğünde Halkbank, VakıfBank, DenizBank, QNB Finansbank ve Garanti BBVA ile 16 yıl vadeli 4,5 milyar Euro kredi anlaşması imzalamıştı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler