TRY - Türk Lirası
EUR
19,249
USD
18,638
GBP
22,273
CNY
2,603
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYerel Haberlerİçme suyuna kanalizasyon hattından sızıntı iddiası

İçme suyuna kanalizasyon hattından sızıntı iddiası

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Özen köyünde içme suyuna kanalizasyon hattından sızıntı olduğu iddiası üzerine kuyu ve hazır sulara yönelen bölge halkı, önlem alınmasını istedi.

Özen köyünün içme suyu kaynaklarının bitişiğindeki Özen Deresi’nden son günlerde koku yayılmaya başladı. Dereye Ünlüpınar beldesinin kanalizasyon hattından sızıntı olduğu iddiası üzerine kuyu ve hazır sulara yönelen bölge halkı, önlem alınmasını istedi. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de içme suyundan numune aldı. İl Özel İdaresi’nce bölgede içme suyu arıtma tesisi kurulması için çalışma başlatıldı.

Özen köyü muhtarı Yasin Kılıç, köylerinde su sorunu yaşandığını belirterek, “Vatandaşımız dere suyunu içme suyu olarak kullanmaktan korkuyor. Hayvanlarımız içmiyor, tarım arazilerimizi de sulayamıyoruz. Derenin ıslah çalışması tamamlandı ancak vatandaşımız su konusunda tedirgin. Geçmiş yıllarda derenin biriktiği küçük gölette yüzerdik, tarım suyu olarak kullanır ve hayvanlarımız su içerdi. Şu an dere çok pis. Vatandaşlarımız hazır su satın alarak evlerine taşıyor” dedi.

içme suyuna kanalizasyon hattından sızıntı iddiası

Köy sakini Yusuf Keleş ise “Suyu klorlama yapıyorlar ancak köyümüzün 4 kilometre yukarısında bulunan beldenin kanalizasyon çukurunun dereye sızması suyu kirletiyor. Köyümüzün içme suyuna pis suyun karışmasından endişe duyuyoruz” diye konuştu.

Özen köyünde yaşayan Mehmet İnce de “Biz daha önce bu dereden su içiyorduk. Hayvanlarımız su içiyordu, balık tutuyorduk. Şu anda elimizi bile suya sokamıyoruz. Çok mağdur durumdayız. Şebeke suyunu da içemiyoruz. Kuyundan köye verilen içme suyu ise bizi tedirgin ediyor. Evlerimizde hazır su alıyoruz. Yetkililerin su sorunumuzu çözmesini istiyoruz” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler