TRY - Türk Lirası
EUR
17,4803
USD
16,7615
GBP
20,2740
CNY
2,5013
18.4 C
Ankara
23.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberlerİçişleri'nden valiliklere 'maganda' genelgesi

  İçişleri’nden valiliklere ‘maganda’ genelgesi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İçişleri Bakanlığı, düğün, nişan, asker uğurlaması gibi etkinlikler için 81 il valiliğine ‘maganda’ genelgesi gönderdi. Genelgede yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması etkinlikleri nedeniyle ateşli silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve tedbirlerin gözden geçirilmesi istendi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, genelgede; bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında ateşli silahla havaya ateş açılmasının istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği kaydedildi. Bu kapsamda düğün, nişan, asker uğurlama, spor müsabakaları galibiyet kutlamaları gibi etkinliklerin yaz aylarında artacağı göz önünde bulundurularak ‘Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma’ sloganlı afişlerle vatandaş bilgilendirilecek.

  Bu afişler, sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organlarında yayımlanacak, il ve ilçelerde bulunan billboard’lara asılacak, kamu kurum ve kuruluşlarının resmi internet sitelerinde kullanılacak. Valiliklerce söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirler gözden geçirilecek, denetimler artırılacak ve mahallenin şartlarına göre ilave tedbirler alınabilecek.

  Etkinlik alanlarında havaya silahla ateş edilmesi dahil her türlü olumsuzluğun önüne geçilmesi amacıyla etkinlik/organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması uygulamasına devam edilecek. Valiler ve kaymakamlar koordinesinde kutlamalarda silah kullanılmamasına yönelik yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, yerel medya ve benzeri kurumların dahil edileceği toplumsal farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek.

  Vali ya da kaymakam başkanlığında düzenlenen muhtar ve halk toplantılarında konu gündeme alınarak toplumsal farkındalık artırılacak. Kolluk birimlerince söz konusu etkinlik/organizasyonlarda sivil personel görevlendirilecek. Etkinliklerde kamu personelinin havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda, ilgili personel hakkında gerekli adli/idari işlemlere başlanılacak.

  3 YILDA OLAY SAYISI YÜZDE 79 AZALDI

  Bakanlık ‘maganda’ genelgesinde ayrıca önceki yıllarda alınan tedbirlerin sonuçlarını da paylaştı. Buna göre, 2019 ve 2021 yılı verileri incelendiğinde; 2019 yılında 1888 olay meydana gelirken, 2021 yılında olay sayısının yüzde 78,76 azalışla 401’e düştüğü, 185 olan yaralı sayısının ise yüzde 32 azalışla 125, 16 olan ölü sayısının da yüzde 50 azalarak 8’e düştüğü belirtildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler