TRY - Türk Lirası
EUR
15,4683
USD
13,5456
GBP
18,5278
CNY
2,1342
-9.3 C
Ankara
3.2 C
İstanbul
-3.1 C
İzmir
17 Ocak 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerİBB'nin 5 bin taksi projesi 11. kez reddedildi

  İBB’nin 5 bin taksi projesi 11. kez reddedildi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin taksi projesi UKOME toplantısında oy çokluğu ile 11. kez reddedildi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul genelinde hizmet veren 17 bin taksinin yetersiz olduğunu söyleyerek yeni taksi projesi hazırlamıştı. Proje kapsamında 5 bin yeni taksinin İstanbul’da hizmete girmesi hedefleniyordu. Daha önce de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında gündeme alınan teklif 10 kez reddedilmişti. 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kasım ayı toplantısında taksi teklifi 11. kez oylamaya sunuldu. Toplantıda oylanan 5 bin taksi projesi oy çokluğu ile reddedildi. UKOME toplantısına İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlık etti.

  “BAZI TAKSİLERİN BİRDEN FAZLA SAHİBİ VAR” 

  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, “Bizde kayıtlı 17 bin 395 taksinin 20 bin 730 sahibi var. Yani bazı taksilerin birden fazla sahibi var. Bu taksi plaka sahiplerinin kim olduklarını inceledik. Plaka sahipleri içerisinde kadınların oranı yüzde 35” dedi.

  ” Korsanla mücadelede bizim de görev yapmamız gerekiyor”

  “ÖZEL HALK OTOBÜSÜ ÇALIŞANLARI 4 AYDIR PARALARINI ALAMIYOR” 

  Teklif edilen sistemin Türkiye’de örneği olmadığını söyleyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “81 ilde de böyle bir uygulama yok. 10 bin 553 sayılı bakanlar kurulunda da açıkça yazıyor. Belediyeler, şirketler, kurumlar ve vakıflar taksi işletmeciliği yapamaz. Korsanla mücadelede bizim de görev yapmamız gerekiyor. Korsanı beraber çözeceğiz. Mülkiyet hakkı belediyede olursa taksi sorunu çözülür diyorsunuz. Kapının girişinde taksici esnafın Ali İhsan Beyin aracı 10 gündür bağlı. Şu an o aracı bağlıyorsunuz ancak İETT‘nin bünyesine geçince ne yapacaksınız. Bağlamayacaksınız. Özlük hakları diyorsunuz, duygusal ya, bizi oradan vuruyorsunuz. Şu an İETT’nin kendi bünyesinde bulunan şoförlerin bordrosu burada. Özel Halk Otobüsü çalışanları 4 aydır paralarını alamıyorlar” diye konuştu. 

  ” Sistemin temelden değiştirmenin olanağı sağlansın. Bu gerçekten oyalamaktan başka bir şey değil, çok zaman kaybediyoruz”

  “İSTANBUL’DA KORSANI KİMİN DESTEKLEDİĞİ ÇOK NET VE BELLİ” 

  İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ise, “Korsan taşımacılığı biz elimizden geldiğince bitirmeye çalışıyoruz. Ancak yetkimiz sınırlı. Ama İstanbul‘da korsanı kimin desteklediği çok net ve belli. Biz mevcut taksileri 10 bin 553 sayılı bakanlar kurulu kararına göre değerlendiriyoruz. Ancak 2004 yılında Büyükşehir Belediye Kanunuyla beraber bu yetki artık büyükşehir belediyelerine geçti. Biz 10 bin 553’teki kişiye verilmesi meselesine uygun hale getiriyoruz. Sonrasındaki yetkimiz de hala var ve bir tezatlık oluşturmuyor diye düşünüyorum.

  Şu an sistemin temelinde rant var. Bu rantı değiştirmeden İstanbul’da taksicilik hizmeti değişmez. Biz bu işten para kazanmayacağımızı söyledik defalarca. Bunun için nasıl bir garanti istiyorsanız onu da veririz. Yeter ki, kazanılan para sistemde kalsın. Sistemin temelden değiştirmenin olanağı sağlansın. Bu gerçekten oyalamaktan başka bir şey değil, çok zaman kaybediyoruz. Biz 1 buçuk yıldır taksicilik sistemini İstanbul halkını laik bir hale getirmiş olurduk” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler