TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
15.1 C
Ankara
16.8 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaİBB Meclisi'nde Halk Ekmek tesisi tartışması

  İBB Meclisi’nde Halk Ekmek tesisi tartışması

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İBB Meclisi ekim ayı toplantısında Halk Ekmek tesisi tartışması yaşandı.

  İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar, Arnavutköy’de bulunan fabrika binasının aylık 50 bin TL’ye kiraya verilmek üzere ihaleye çıkıldığını söyleyerek, eleştirilerde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) sözcüsü Tarık Balyalı ise “Biz burayı ihale ederek Halk Ekmek iştirakimize kiraya vereceğiz. Ne satacağız ne başkasına vereceğiz. Bunların hepsi uydurma şeyler” diye konuştu. 

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekim ayı meclis toplantısının ilk birleşimi yapıldı. Yenikapı’da bulunan Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi toplantı salonunda yapılan toplantıda meclis üyeleri gündem dışı söz aldı. Toplantıda zaman zaman gergin anlar yaşandı. 

  Ak Partili, İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar meclis toplantısında, söz alarak, İBB’de yapıldığını öne sürdüğü hukuksuz uygulamalardan bahsetti. İşten atılmaları eleştirdi. Kaynar, Halk Ekmek büfeleriyle ilgili tartışmaları hatırlattı. Arnavutköy Hadımköy Mahallesi’nde yapılan Halk Ekmek Üretim Tesisi kiralanması için ihaleye çıkıldığını söyleyerek, “Şu anda dosyada hala daha encümen gündeminde. 76 bin 203 metrekare fabrika binası aylık 50 bin TL’ye kiraya verilmek üzere ihaleye çıkılmış. Halk Ekmek meselesinde geldiğimiz noktayı görüyor musunuz? Peki Halk Ekmek fabrikasını kiraya verdikten sonra Halk Ekmek ne iş yapacak? Büfecilik mi yapacak?” dedi. 

  Ibb meclisinde halk ekmek tesisi tartismasi 0002 - politika - haberton
  İBB Meclisi ekim ayı toplantısında Halk Ekmek tesisi tartışması yaşandı.

  Halk ekmek tartışması devam ediyor

  Söz alarak Halk Ekmek tesisi ile ilgili söylenenlere yanıt veren CHP sözcüsü Tarık Balyalı ise, “Halk ekmek şu anda inşaatın yapıldığı yer Büyükşehir Belediyemizin mülkiyetinde olan bir arsa. Halk Ekmek binası buraya yapılacak. Sadece bir yasal işlem yapılıyor. Çünkü Halk Ekmeğe burası kiraya verilecek. Kanun gayet açık. Kanunda belediyenin devredebileceği yerleri yani kendi iştiraklerine devredebileceği yerleri yazmış. Hafriyat  sahalarını, toplu ulaşım hizmetlerini, sosyal tesislerini, büfe , otopark veya çay bahçelerini işletebilir ya da devredebilir belediye.

  Ama burası bir üretim tesisi. Daha önceki dönemlerde yapıldığı gibi bu üretim tesislerinden ihalesiz bir şekilde ilgili iştiraklerimize devredilmesi gibi bir yöntem söz konusu değil. Yöntem son derece açık belli. Daha önceki yönetimin de yapmış olduğu gibi. Belediyemiz ait olan yerler yani kanundaki tesis dışındaki tesisler yine encümenden ihale yöntemi ile ilgili iştiraklerimize kiraya verilmiş. Bugün yapılan da sadece bu. Biz burayı ihale ederek Halk Ekmek iştirakimize kiraya vereceğiz. Ne satacağız ne başkasına vereceğiz. Bunların hepsi uydurma şeyler” diye konuştu.

  İBB ekim ayı toplantısında dış borçlanma talep edilen Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı ile Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Projelerinde Kullanılmak Üzere 150 milyon Euro+KDV ile 34 adet tramvay araç alım işi kapsamında 57 milyon 800 bin Euro+KDV gündem maddeleri, ilgili komisyonlara gönderildi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler