TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,325
CNY
2,773
28 Ocak 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatHurda malzemeleri minyatür eserlere dönüştürüyor

Hurda malzemeleri minyatür eserlere dönüştürüyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaşayan Mustafa Özdemir (45), kurduğu atölyede metal atıklar ve hurda malzemeleri minyatür eserlere dönüştürüyor. Özdemir’in tasarımları sergilendiği Geri Dönüşüm Parkı’nda ilgi görüyor. 

Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli olan ve araç tamiri yapan Mustafa Özdemir, işinden arda kalan zamanlarda atık malzemeleri işleyerek ve hurda metallere şekil vererek minyatür eserlere dönüştürüyor. Özdemir, çalışmalarına her geçen gün yenisini eklerken, tasarımlarının gerçeklerinin birebir minyatürü olması için gayret gösteriyor. Özdemir’in yaptığı minyatür eserler görenlerinde beğenisini alıyor. Keşan Belediyesi’ne gelen konuklara Özdemir’in yaptığı minyatür eserler hediye olarak veriliyor. Özdemir’in atık malzemelerle yaptığı tasarımlar ise Yeni Mahalle’de bulunan Geri Dönüşüm Parkı’nda da sergileniyor.

Hurda malzemeleri minyatür eserlere dönüştürüyor

‘YAKLAŞIK 30 SENEDİR YAPIYORUM’

Mustafa Özdemir, atık malzemeler kullanarak çocukluktan bu yana minyatür eserler yaptığını belirterek, “Çocukluktan başladı bu heves. Yaklaşık 30 senedir yapıyorum. Çocuklukta kendi oyuncaklarımızı yapmakla başladık. Bu merak gitgide artarak devam etti. İlk önce ahşaptan yapıyordum. Dayanıklılığı az olduğu için metal malzemeler kullanmaya başladım. Bu şekilde de devam ettirdim. Hurdadan çıkan metal malzemeleri doğaçlama olarak kullanarak objeler yapıyorum. Bu araç oluyor, iş makinesi oluyor, gül oluyor, çiçek oluyor, hayvan figürleri oluyor. Bu şekilde doğaçlama olarak ne çıkarsa onu yapıyorum” dedi.

‘TÜM MALZEMELERİ KENDİ ATÖLYEMİZDEN TEMİN EDİYORUZ’

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaşayan Mustafa Özdemir (45), kurduğu atölyede metal atıklar ve hurda malzemeleri minyatür eserlere dönüştürüyor. Özdemir’in tasarımları sergilendiği Geri Dönüşüm Parkı’nda ilgi görüyor. 

Malzeme olarak atık zincir, dişli, sac gibi parçalar kullandığını ifade eden Özdemir, “Boya haricinde tüm malzemeleri kendi atölyemizden temin ediyoruz. Daha önce lastik geri dönüşümü üzerine çalışıyordum. Daha sonra elimizdeki atık metallerin bolluğu beni oldukça cezbetti. Metal üzerine gördüğümüz, hoşumuza giden objelerden yapıyoruz. Görenler ilk başta bizim yaptığımıza inanmıyorlar ama yapım aşamalarını gördükten sonra baya olumlu tepkiler alıyoruz. Keşan Geri Dönüşüm Parkı’na da Keşan’ın simgesi olan yel değirmeni, uçak, araba, motosiklet, tank, top, ağaç figürleri yaptık. Orada da 60’a yakın figür yer alıyor” diye konuştu.

Asıl amacının çocukları bu sanat dalında heveslendirmek olduğunu dile getiren Özdemir, “Kendi oyuncaklarını yapmaları ve nasıl yapacaklarını görmeleri açısından ben bu figürlerin yapım aşamalarını paylaşıyorum. Çocukları da heveslendirip, bu işe yöneltmek istiyorum. Ömrüm el verdiği sürece de bu işe devam edeceğim.  Bu işler ayrıntı gerektiriyor. Bizde elimizden geldiğince bu işi yapmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Özdemir, ilerleyen zamanlarda yaptığı figürlerle bir sergi açmayı da istediğini söyledi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler