TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
12.3 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
18.7 C
İzmir
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerHobi bahçelerindeki evlerin yıkım kararı ertelendi

  Hobi bahçelerindeki evlerin yıkım kararı ertelendi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Eskişehir’de hobi bahçelerindeki evlerin yıkım kararı 30 günlüğüne durduruldu. Odunpazarı Belediyesi gönderdiği uyarı yazısıyla kaçak evlerin 9 Mayıs sabah 09.00’da yıkılacağını tebliğ etti.

  Eskişehir’de 2’nci İdare Mahkemesi, ev sahiplerinin başvurusu üzerine Odunpazarı Belediyesi’nin 30 dönümlük hobi bahçesinde yer alan 60 kadar prefabrik evin yıkıma ilişkin karar hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

  Odunpazarı ilçesi Sarısungur Mahallesi’nde 66 hisseli olan 30 dönüm tarım arazilerinde 2018 yılında kooperatif kuran sahipleri, 50’şer metrekarelik 60 kadar prefabrik ev yaptı; kalan kısımları ise tarım alanı olarak hobi bahçesi haline getirdi. Kasım 2020’de ‘Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki 7255 No’lu Kanun’ yasalaştı. Yasayla tarım arazilerine ev yapılması yasaklanırken, yapılar kaçak durumuna düştü. Odunpazarı Belediyesi encümeninin yanı sıra mecliste gündeme gelen prefabrik evler için geçen ay yıkım kararı alındı. Sahipleri verilen sürede evleri yıkmadığı için Odunpazarı Belediyesi gönderdiği uyarı yazısıyla kaçak evlerin 9 Mayıs sabah 09.00’da yıkılacağını tebliğ etti.

  Hobi bahçelerindeki evlerin yıkım kararı ertelendi
  Hobi bahçelerindeki evlerin yıkım kararı ertelendi

  İDARE MAKEMESİ YIKIMI DURDURDU

  Belediyenin yıkım kararını protesto eden ev sahipleri avukatları aracılığıyla Eskişehir 2’nci İdare Mahkemesine başvurdu. Mahkeme, oy birliği ile yıkım kararı hakkında 30 günlüğüne yürütmeyi durdurma kararı vererek taraflardan detaylı savunma istedi.

  Mahkeme kararında, “Yapıların yıkımına ilişkin işlemin uygulanması durumunda söz konusu yapının/yapıların yıkılacak olması nedeniyle işlemin yürütülmesinin devamı halinde davacı açısından telafisi güç zararlar doğurabileceği değerlendirildiğinden, davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına, 30 gün süre verilmesine karar verildi” denildi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler