TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
22.9 C
Ankara
18.7 C
İstanbul
25.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHıdırellez nedir?

  Hıdırellez nedir?

  İlknur Polat
  İlknur Polathttps://haberton.com/
  İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Herkesin hayatında istekleri vardır. İmkansız olanlar, hayal ettikleri, umutları, bazen bu umutların gerçekleşmesi için küçük bir dileğe ihtiyaç duyulur. Hıdırellez bayramında ise, küçük dilekler bazen bir gül ağacının altına gömülür kalpten geçen o istekler belki olur diye.

  Altında yatanlara baktığımızda umuttur aslında dereye dilek atanlar ağaçlara çaput bağlayanlar türbelerde değerli zadlardan dilek dileyenler. Veren sadece Rabb’im oda nasip edilmişse tabi.Yine de umut eder insan olur diye çünkü umudu varsa birinin zorlamak hoşuna gider o yada bu şekilde ruhunu rahatlatır.

  Kim istemez bir gece yatarken bir dilek tutmayı ve bir gül ağacın altına gömmeyi sabah kalktığınızda bu dilekler gerçekleşmiş olsun. Ben baharları severim toprak uyanır çiçekler filiz açar güneş ısıtır. Hıdırellez geçmişe dayanan yıllarca kutlanan bir bereket bayramı .

  Hidirellez nedir 1 - yazarlar - haberton
  Hıdırellez bayramında ise, küçük dilekler bazen bir gül ağacının altına gömülür kalpten geçen o istekler belki olur diye

  Çok eski tarihlere dayanır adına kısaca bahar bayramı diyoruz. 5 ve 6 mayıs tarihlerinde kutlanır. Anadolu’da orta doğuda balkanlarda Azerbaycan’da kutlanıyor. Geçmişe baktığımızda bayram niteliğinde değer veriliyor. Hızır A.S. ile İlyas A.S. buluştuğu tarih olarak rivayet edilmektedir. Doğanın yeniden canlandığı düşünülür ve ateşler yakılır ve üzerinden atlanır.

  Kırlara gidilir o gün  Çocuk sahibi olmak isteyenler beşik yapıp içine bebek bırakır. Dilek tutularak ağaç etrafında dönülür, mum yakılır. Bazen de sahilde kumların üzerine dileklerin resmi çizilir. Ağaçlara dilekler ile bez parçaları bağlanır. Sağlık, şifa ve güzellik için gül dalına eşyalar asılır ve sabah giyilir. Hastalar yeşil alanlara çıkarılır, yerde çimenlerin üzerinde yuvarlanır. Hastaların elbiseleri gül dalına asılır. Hıdırellez sabahı su kenarına gidilir, el ve yüz yıkanır.

  Hidirellez nedir 2 - yazarlar - haberton
  Hıdırellez nedir?

  Amaç mutluluk getirecek davranışlar üç günlük dünya da sıkıntı var dert var bazen hastalık acılar yaşanılmış bir günde olsa insan herşeyden kurtulmak ister mutlu olmak ister gayesi tek hedefi budur.

  En çok sevdiğim yakılan o ateşler üzerinden atlayınca dert tasa gisyor hissedersiniz. atlarsınız işte herkes atlıyor olsnk belki. maksat biraz birliktelik mutluluk değil mi kime zararımız var biraz mutlu olmak isteklerimizi saklayarak biyerlere söylemek iyi gelecek belki.

  Bahar bayramınız kutlu olsun sevgiyle kalıın ruhunuz iyilği terk etmesin.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler