TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerPolitikaHer ilimizde 1 köye çeşme hayratı yaptırılacak

Her ilimizde 1 köye çeşme hayratı yaptırılacak

Didem Özen
Didem Özenhttps://haberton.com/
Didem Özen, 1979 Ankara doğumlu. Önlisans halkla ilişkiler mezunu. Evliyi bir kızım bir oğlu var. Didem Özen şiirleri ile Haberton'da!

Haftanın Öne Çıkanları

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “MHP tarafından her ilimizde su ihtiyacı bulunduğu belirlenen 1 köye çeşme hayratı yaptırılacaktır” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yazılı açıklamasında eski medeniyetlerde de rastlanan, insanlık tarihi kadar eski olan çeşme yapımı ve çeşme vakfının; özellikle Türkler tarafından önde gelen bir hayır sayıldığına işaret etti. Yalçın, iklim değişikliği ve küresel ısınma yüzünden dünyada ve Türkiye’de su kaynaklarının giderek azaldığına da vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı:

“Temiz içme suyuna ulaşmak, eskiye nazaran daha müşkül hale gelmiştir. Bu olgunun, gelecekte daha ciddi ve vahim seviyelere ulaşma ihtimali vardır. Tabiatıyla bundan sonra çeşme hayratı vakfetme geleneğinin değeri daha da artacaktır. Meselenin anıtsal ve hatıra hususiyeti yanında, bir de vefa tarafı vardır. 

Bir kişi, kurum veya topluluk adına çeşme hayratı vakfedilmesi; aynı zamanda adına hayır işlenenlerin isimlerinin, hatıralarının ve düşüncelerinin yaşatılması, unutulmamalarının sağlanması bakımından da önemlidir. Bu manada çeşme hayratı vakfetmek, toplumsal bilinci ve hafızayı diri tutan, milletçe vefayı canlı kılan erdemli işlerden biridir. 

Bütün bu gerçekler ışığında; hem MHP tarafından başlatılan ‘Köyüm Benim’ temalı sohbet toplantıları sürecine katkıda bulunmak ve köylümüzle partililerimizin kaynaşmasını ölümsüzleştirmek, hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için hayır işlemek maksadıyla çeşme hayratı vakfetme kararı alınmıştır. 

Bu çerçevede, her ilimizde su ihtiyacı bulunduğu belirlenen bir köye çeşme hayratı yaptırılacaktır. Böylelikle atalarımızın asırlardır sürdürdüğü faziletli bir gelenek partimizce bir kez daha ihya edilmiş olacak, hem de ihtiyaç sahiplerinin hayır duasına mazhar olunacaktır. Bu arada bu çeşme hayratlarının her biri, tesis edilecekleri ilden yetişmiş bütün şehitlerimizin anılarına ve aziz ruhlarına adanacaktır.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler