TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
21.1 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
3 Temmuz 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerHedefimiz ülkeleri dolaşarak açıklarımızı kapamak

  Hedefimiz ülkeleri dolaşarak açıklarımızı kapamak

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Bizim sahada koşan Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bize verdiği misyonla hedefimiz ülkeleri dolaşarak açıklarımızı kapamak. Bunun da netice vereceğini görüyoruz ve hissediyoruz” dedi. 

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan, Tekirdağ’da inceleme ve ziyaretlerde bulundu. AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Demircan, turizmde temel hedeflerinin, pazarları çeşitlendirmek ve her ülkeden turist getirmek olduğunu söyledi. Türkiye’de turizm sektörünün 20 yıl önce sadece ‘deniz, kum, güneş’ olduğunu, şimdi ise bunların yanı sıra kültür ve tarih turizmini de ön plana çıkardıklarını belirten Bakan Yardımcısı Demircan, şunları söyledi:

  Hedefimiz ulkeleri dolasarak aciklarimizi kapamak 1 - yerel haberler - haberton
  Hedefimiz ülkeleri dolaşarak açıklarımızı kapamak

  “Turizmde de sonuçta biz ülkemizi nasıl tanıtıyoruz. 1; tarihi mirasımızla. 2; gastronomimizle. 3; doğamızla. Yani turizm de 2 türlü malumunuz. 1; dinlence için gelen turistler. 2; bir kültür için gelen turistler. Türkiye’ye gelen her 2 turistten 1’i eğer dinlenmeye geliyorsa diğer biri de mutlaka tarihimizi, mekanlarımızı ve kültürümüzü tanımaya geliyor dolayısıyla buradaki strateji de çok doğru, bizim de hayata bakışımız budur.

  Yani Türkiye’ye gelen her 100 turistten 40 tanesinin Antalya’ya, 10 tanesinin Ege bölgelerine ama her 100 turistten 40’ının İstanbul’un kültürünü görmeye diğer 10’unun da diğer vilayetlerimizdeki tarihi mekanlarımızı görmeye geldiğini biliyoruz. Bundan 20 yıl evvel turizm Türkiye’de daha ‘deniz, kum, güneş’ endeksliydi. O da çok gelişti ama yanda tarihi mekanlarımızın ivmesi de çok gelişti. Mardin’e gitmek isteyenler, Diyarbakır’a gitmek isteyenler, Urfa’ya gitmek isteyenler, Gaziantep’e gitmek isteyenler, Trabzon’a gitmek isteyenler buradan baktığımızda işin içerisinde kültür, sanat, tarih, doğa olduğunu görüyoruz.”

  ‘TÜRKİYE RUSYA VE UKRAYNA’DAN CİDDİ PAY ALIYORDU’

  Rusya- Ukrayna savaşının turizme etkisinin sorulması üzerine Demircan, şöyle konuştu:

  “Yani Türkiye Rusya ve Ukrayna’dan ciddi bir pay alıyordu. Ancak turizm trendlerimize baktığımızda, hep çok değişik olaylarla karşı karşıya kalmışızdır. Başka başka krizler oluşmuştur. Burada temel hedefimiz hep şudur; pazarları çeşitlendirmek ve her bölgeden her ülkeden turist getirme gayreti içerisinde olmak. Bugün bakanlığımız 140’tan fazla ülkede tanıtımını yapmaya çalışıyor.

  Hedefimiz ulkeleri dolasarak aciklarimizi kapamak 2 - yerel haberler - haberton
  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Bizim sahada koşan Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bize verdiği misyonla hedefimiz ülkeleri dolaşarak açıklarımızı kapamak. Bunun da netice vereceğini görüyoruz ve hissediyoruz” dedi. 

  Bunu çeşitlendirmeye gayret ediyor. Her ülkenin beklentileri insanların gitmek istediği turizm türünde de değişiklikler var. Mesela bugün burada doğa turizmi ile ilgili bir fuarın da açılışına katılacağız. Biz bir yandan ülkeleri çeşitlendirmeye diğer yandan da kendi içimizdeki turizmi çeşitlendirme gayreti içerisindeyiz. Pandemi bütün dünyada bir sıkıntı oluşturdu. Ama kendi dinamiğimizle, turizmcilerimizin çalışmaları ile yerine başka bir şey de koyabildik, daralmalar zaman zaman başka fırsatların da habercisi olabiliyor.

  Bizim sahada koşan Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bize verdiği misyonla sahada bütün ülkeleri dolaşarak varsa açıklarımızı kapatmak gibi bir hedefimiz var. Bunun da netice vereceğini görüyoruz ve hissediyoruz. Elbette bir akış azalması varsa azalması varsa o ülkelerdeki zemini genişlemekte bizim vazifemiz onu da sayın bakanımızın liderliğinde gerçekleştirmeye gayret ediyoruz.”

  Bakan Yardımcısı Demircan, daha sonra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ı ziyaret etti. Vali Yıldırım, Demircan’a Tekirdağ’ın meşhur Karacakılavuz dokumaları hediye etti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler