TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
28 C
Ankara
26.2 C
İstanbul
32 C
İzmir
1 Ekim 2022, Cumartesi
Ana SayfaÖne ÇıkanHDP İl Binası önünde eylem

HDP İl Binası önünde eylem

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

PKK tarafından çocukları kaçırılan ailelerin Diyarbakır’da başlattığı eylemlerine Şırnak’taki ailelerin ardından bugün Hakkari’deki aileler de katıldı

Hakkari’de HDP il binası önünde bir araya gelen 12 ailenin üyeleri, protestoda bulundu. Çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler, ellerinde Türk bayraklarıyla pankart açtı.

Tepkilerini dile getiren grup, burada HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve partililerle kısa süreli bir tartışma yaşadı. Hakkari ve ilçelerinden gelen 12 aile, il binası önünde yaklaşık 5 dakika oturma eylemi yaptı. Aileler daha sonra da Cumhuriyet Caddesi’ne bir süre yürüyüp, dağıldı. 

ÇOK SAYIDA PANKART AÇTILAR

Üzerinde, ‘Kürt çocukları artık HDP’ye piyon olmayacak’, ‘Çocuklarımız dağda kurda, kuşa yem olmasın’ yazılı pankartlarla bir süre yürüyüş yaptı. 

“Kahrolsun PKK”, “Kahrolsun HDP” sloganları atan aileler, Cumhuriyet Caddesi’ne bir süre yürüyüp, dağıldı. 

‘HDP NEYSE PKK DA ODUR’

Hakkari HDP İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetine katılan Esmer Koç, kızının Şemdinli ilçesinden 8 yıl önce 15 yaşındayken, PKK tarafından dağa kaçırıldığını söyledi.

Eylemler diyarbakır ve şırnak'tan sonra hakkari'de de yapıldı
Eylemler diyarbakır ve şırnak’tan sonra hakkari’de de yapıldı

Kızı Zübeyde için oturma eylemine katıldığını, evladına kavuşmak istediğini anlatan Esmer Koç, “2013 yılında 4 PKK‘lı terörist, benim kızımı dağa kaçırdı. O gün bugündür benim aramadığım, sormadığım yer kalmadı. Ben kızımın hasretinden öleceğim. Hiçbir HDP’linin oğlu dağda değil. HDP istese bir telefonla bütün çocukları dağdan indirir. HDP neyse PKK da odur” dedi.

“KARDEŞİMİ İSTİYORUM”

Şemdinli’den gelen Mehmet Sıddık Çiftçi ise 2015’te 21 yaşındayken, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan zihinsel engelli kardeşi Rahim Çiftçi için evlat nöbetine katıldığını belirterek, “Kardeşim için buraya geldim. Kardeşimi istiyorum. Kardeşimi HDP götürüp, PKK’ya verdi. Kardeşim zihinsel engellidir. HDP’den kardeşimi istiyorum” diye konuştu. 

Öte yandan eyleme katılan aileler ile HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede arasında kısa süreli tartışma yaşandı. 2 parti yöneticisi ile birlikte HDP İl Başkanlığı binasının balkonuna çıkan Dede, “Hedefiniz hiçbir insanın parmağının kanamaması ise derdiniz çözüm ise buyurun, gelin. Biz HDP olarak, muhalefet partisi olarak bu sorunun çözümü için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.  

Oturma eylemine katılan bir kadın ise “Bu insanlar, buraya sadece evlatları için oturma eylemine geldiler” diye karşılık verdi. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler