TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
15.3 C
Ankara
17.7 C
İstanbul
19 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYaşamHDP binası önündeki oturma eyleminde 200 anne nöbette

HDP binası önündeki oturma eyleminde 200 anne nöbette

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin HDP binası önündeki oturma eyleminde 200 anne nöbette.

HDP binası önündeki oturma eylemi 526’ncı günde de sürüyor. Aile sayısı, 2014’te Artvin’in Hopa ilçesinde 23 yaşındayken kandırılarak, dağa götürüldüğünü belirttikleri oğulları Yusuf için Van’dan gelen Perihan ve Tahsin Ertaş ile 200 oldu. Röportaj sırasında baygınlık geçiren anne Perihan Ertaş’a, aileler için hazır bekletilen ambulansta müdahale edildi.

Diyarbakır’da yaşayan Mehmet Akar, 21 Ağustos 2019’da ortadan kayboldu. Akar’ın annesi Hacire Akar, 1 gün sonra HDP’nin Diyarbakır’daki binası önüne geldi. Oğlunun HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı.

Hdp binası önündeki oturma eyleminde 200 anne nöbette
HDP binası önündeki oturma eyleminde 200 anne nöbette

Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül 2019’da HDP binası önünde oturma eylemine başladı.

EVLADINA KAVUŞAN AİLE SAYISI 23 OLDU

Hacire Akar’ın oğlu Mehmet’in yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan’ın oğlu Cafer, Hüsniye-Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran’ın torunu Halil İbrahim, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhan’ın kızı Pelda, Melik Aslan’ın oğlu Volkan, Muhteber Birlik’in oğlu Veysi, Cahide Alkan’ın oğlu Mehmet Emin, Şahize Altınkaynak’ın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmış’ın kızı Tekoşin Açar, Sait Açar’ın oğlu Haşim, Cemal Ertaş’ın oğlu Ramazan, Sever Fidan’ın oğlu Tayfur Fidan, Gülşen Çetin’in oğlu Erdal Çetin, Fahrettin- Meryem Akkuş çiftinin oğulları Erkan, Fattah-Perihan Kaya çiftinin oğlu Cuma, Safiye-Mehmet Emin Coşkun çiftinin oğlu İbrahim Coşkun, Mehmet-Keziban Yalçın çiftinin kızları Yasmin ve evlat nöbetinde olmayan 2 ailenin çocukları ile en son Selma Han’ın oğlu Onur’un da teslim olmasıyla, evlatlarına kavuşan aile sayısı 23 oldu.

‘GEL OĞLUM, BU YOL YANLIŞTIR’

Terör örgütü pkk tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin hdp binası önündeki oturma eyleminde 200 anne nöbette.
Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin HDP binası önündeki oturma eyleminde 200 anne nöbette.

HDP il binası önünde 526’ncı günde de süren oturma eylemindeki aile sayısı, 2014 yılında Artvin Hopa’da üniversite öğrencisiyken kandırılarak, dağa kaçırıldığını söyledikleri oğulları Yusuf için Van’dan gelen Perihan ve Tahsin Ertaş ile 200 oldu. Tahsin Ertaş, oğluna teslim olması yönünde çağrıda bulunarak, “HDP çocukları kandırıyor. Benim çocuğum Artvin Hopa’da okuyordu. O zaman kandırarak, dağa götürmüşler. Kafasını yıkamışlar. Bu yol yanlış bir yoldur. Ben Cumhurbaşkanı’na, İçişleri Bakanı’na çok teşekkür ederim. Oğlum, eğer sen beni seviyorsan, gel teslim ol. Gel oğlum, bu yol yanlıştır. 7 senedir çocuğum gitmiş. Hiç ulaşamadık” diye konuştu.

Perihan Ertaş’a, röportaj sırasında baygınlık geçirince aileler için hazır bekletilen ambulansta müdahale edildi. Ertaş’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler