26.4 C
Ankara
18.4 C
İstanbul
27 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıHAZEK, yöresel ürünlerini Türkiye'ye pazarlıyor

  HAZEK, yöresel ürünlerini Türkiye’ye pazarlıyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Altınözü ilçesinde Kaymakamlık ile Belediye’nin destekleriyle kurulan HAZEK, yöresel ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor.

  Altınözü ilçesinde Kaymakamlık ile Belediye’nin destekleriyle kurulan, tamamı Türk ve Suriyeli kadınlardan oluşan Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (HAZEK), bir fabrika gibi çalışıyor.

  HAZEK’ te üretilen zeytin ve zeytinyağı ürünleri, turşu, reçel, pasta, halı dokuma, tuzlu yoğurt, hasır dokuma, süs eşyaları gibi yüzlerce çeşit talepleri karşılayamıyor. Ev ekonomisine katkı sağlamak ve üretime katkı sunmak amacıyla sabahın erken saatlerinde kooperatifin üretim tesisinde bir araya gelen girişimci kadınlar, taleplere yetişmeye çalışıyor.

  AYVAZOĞLU: BİZ BU İŞE ÇOK İNANDIK, İDDİALIYIZ

  Altınözü ilçesinde girişimci kadınların bir araya gelerek kurdukları HAZEK’in, bölge kadınlarını kalkındıracağına inandıklarını ve üretim anlamında beklediklerinden daha fazla taleple karşı karşıya kaldıklarını söyleyen HAZEK Başkanı Leyla Ayvazoğlu, talep fazlasıyla beraber hedeflerinin daha fazla istihdam sağlayıp, kadınları üretime kazandırmak olduğunu söyledi.

  Yöresel ürünlerin yanı sıra, unutulmaya yüz tutmuş ne varsa, kooperatif bünyesinde yaptıklarını aktaran Ayvazoğlu, şunları söyledi:

  “Biz bu işe çok inandık, iddialıyız. Gastronomi alanında unutulmuş ne varsa yeniden insanlara sunmak istedik. Gastronomi alanında iddialıyız. Bunun yanında turistik anlamda da iddialı olmak istiyoruz. HAZEK’te gıda mühendislerimizin de desteği ile birbirinden lezzetli ürünler üretiyoruz. Biz bu işe ‘Kadın kazanırsa aile kazanır’ anlayışıyla başladık.

  Hazek, yöresel ürünlerini türkiye'ye pazarlıyor
  Hazek, Yöresel Ürünlerini Türkiye’Ye Pazarlıyor

  Eskiden kiloyla ürün hazırlarken bugün tonla ürün üretmeye başladık. Türkiye’nin dört bir yanına ürün gönderiyoruz. Halı dokuma, buğday sapı işleme gibi el emeği göz nuru el işi atölyelerimiz de mevcut. Buraya eğitime gelen hanımlar için kreşimiz de mevcut. Avukatımız, sosyal çalışmacımız ve psikologlarımızla Altınözlü kadınlara hem istihdam hem de sosyal faaliyetlere katılma imkanı sağlıyoruz.” dedi.

  ‘HAZEK KISA SÜREDE ÇOK YOL KAT ETTİ’

  HAZEK eğitmenlerinden Süheyla Hocaoğlu ise “Burada reçel, süt ürünleri, el işi gibi çok sayıda ürünler üretiyoruz. Kooperatifimizin desteğiyle ürettiğimiz ürünleri satabiliyoruz. 20 ile 65 yaş arasında öğrencilerimiz var. Aramızda Suriyeli kadınlar da var. Bu kadınlar hem ev ekonomisine katkı sağlıyor hem de üreten insanlar olarak sosyal yaşamda var oluyorlar” dedi.

  HAZEK üyesi Suna Zümre de birbirinden lezzetli yöresel ürünleri Türkiye’nin dört bir yanından müşterilere gönderdiklerini dile getirerek, “Kadın kazanırsa aile kazanır. Biz burada geç saatlere kadar çalışarak, yöresel ürünleri en iyi şekilde üretmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler