TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
28 C
Ankara
26.2 C
İstanbul
32 C
İzmir
1 Ekim 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarHayvan Hakları Yasası

Hayvan Hakları Yasası

Onur Savaş
Onur Savaşhttps://haberton.com
Onur Savaş, 1982 yılında Yalova doğumlu. 2006 yılında Uludağ Üniversitesi'nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 2009-2015 yılları arasında Dünyanın çeşitli şehirlerinde maratonlar koştu. 2015 yılında maraton maceralarını ve seyahatlerini anlatan START isimli kitabı yazdı. Bu kitap dışında üç romanı daha bulunmaktadır.

Haftanın Öne Çıkanları

Hayvan Hakları Yasası! Sevgili okurlarım bugün sizlere sokaktaki can dostlarımız hayvanlardan bahsetmek istiyorum.

Bir köpek düşünün. Başını okşayıp bir kap yemek verdiğinizde ömür boyu sizin sadık bir dostunuz olur.

Peşinizden ayrılmaz siz işten eve döndüğünüzde geldiğinizi fark eder etmez sevinçle havlamaya başlar ve koşup boynunuza sarılır. Yada bir kedi. Akşam koltuğunuza yatmış tv seyrederken usulca yanınıza gelir karnınıza zıplar ve sizin yanınızda kendini güvende hissettiği için göğsünüzün üzerinde kıvrılıp mışıl mışıl uyumaya başlar. Benim kedim Tospik öyle yapıyor oradan biliyorum. Bide evcil hayvanlar kadar şanslı olmayan sokak hayvanlarını düşünün.

Karın yağdığı dondurucu kış günlerinde nereye sığınacaklarını bilemezler. Soğuktan tir tir titrerler ve açlıkla, ölümle burun buruna gelirler. Çöpleri karıştırırlar yemek bulamazlar günlerce aç gezerler. Sevgili okurlar. Sokaktaki Can dostlarımız için bir kap su, bir kap mama bırakabiliriz. Herkes kendi sokağındaki can dostlara baksa bu iş hallolur. Kuşu ölen çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmetiyiz.

Mekke’den seferden dönerken yolda rastladığı anne köpek ve yavruları ezilmesin diye başlarına nöbetçi bir sahabe diken ve ordusunun yolunu değiştirten bir peygamberimiz var bizim. Can dostlarımıza iyi bakalım. Onlarında duyguları var. Onlarında ruhu var. Onlar bize Allah’ın birer emaneti. Hayvan sevgisi 18 yaşından sonra kazanılmaz.

Hayvan hakları yasası
Hayvan Hakları Yasası

Çocuklarımıza, yeğenlerimize yani kısacası küçüklerimize birer hayvan armağan edelim. Onları hayvan sahiplendirelim. Birde insanlıktan nasibini almamış caniler var. Hayvanlara tecavüz eden, eziyet eden işkence eden mahlukatlar. Kanunlarımızda hayvan mal diye kabul edildiği için yakalandıklarında; mala zarar vermek suçundan komik para cezalarıyla paçayı kurtarıyorlar. Ülkemizdeki kanunlar hayvan haklarını korumakta yeterli değil. Caydırıcı cezalar yok. Yıllardır sürüncemede bırakılan ve bir türlü meclise gelmeyen Hayvan Hakları Yasası bir an önce meclise gelmeli. Sevgili okurlar. Benimde takip ettiğim ve sokak hayvanlarına besleme yapan Mama Kumbarası adlı oluşum var.

Instagram adresi: https://www.instagram.com/accounts/login/

Web sitesi: www.mamakumbarasi.com

Sizde onları takibe alabilir mama bağışında bulunabilirsiniz.

Ya ömürlerinin Sonuna Kadar Borç Ya da Göç

Sevgili okurlar biliyorsunuz deprem ülkemizin gerçeği. On yıl içinde büyük bir İstanbul depremi bekleniyor. Evlerimizin sağlamlığını kontrol ettirmeli, kentsel dönüşüme hız vermeliyiz. Devlet de depreme ilişkin acil eylem planları düzenlemeli. Biliyorsunuz geçtiğimiz sonbaharda İzmir’de büyük bir deprem meydana geldi.

Üç kağıtçı müteahhitlerin malzemeden çalarak yaptığı binalar yıkıldı. Can ve mal kaybı meydana geldi. Yüreğimiz yandı. Şu günlerde depremin yaralarını sarmaya çalışan İzmirliler ikinci bir mağduriyet yaşıyor. Depremde evleri ağır hasar alan İzmirliler kentsel dönüşüm için müteahhitlere başvurduklarında 450 binlara gibi bir bedelle karşılaşıyorlar.

Bir köpek düşünün. Başını okşayıp bir kap yemek verdiğinizde ömür boyu sizin sadık bir dostunuz olur.
Bir köpek düşünün. Başını okşayıp bir kap yemek verdiğinizde ömür boyu sizin sadık bir dostunuz olur.

Devletin sağladığı kentsel dönüşüm kredisi var.200 bin liralık bir kredi. Aylık ödemesi 3 bin liraya geliyor. Geriye kalan 250 bin lira içinde kredi kullanıldığında onunda aylık ödemesi 4300 liraya denk geliyor. Yani kentsel dönüşümden faydalanmak isteyen bir depremzede ayda 7300 lira ödemek zorunda. Bu insanların çoğu emekli. 1500 ila 3500 lira arasında emekli maaşı alıyorlar. Yani onlara ” Ya ömrünün sonuna kadar borçlan ya da göç et ” deniliyor.

Müzik

Geçen çarşamba günü bir arkadaşım ofisine davet etti ve bana Pink Loyd’un 1994 Londra konserini seyrettirdi. İnanılmaz bir iki saat yaşadım. Muhteşem bir müzik, muhteşem bir kareografi vardı. High Hopes ve another brick on the wall şarkılarına bayıldım. Bir yerlerde denk gelirseniz izleyin derim. Geçen hafta efnane italyan tenor Andrea Bocelli ile Hauser’in timetosaygoodbye düeti düştü. Efsane ötesi. Dinlemenizi tavsiye ederim.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler