TRY - Türk Lirası
EUR
15,2572
USD
13,4487
GBP
18,2297
CNY
2,1216
-0.3 C
Ankara
1.6 C
İstanbul
4 C
İzmir
22 Ocak 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHayır diyebilir misin?

  Hayır diyebilir misin?

  Avatar of sümeyra dal
  Sümeyra Dalhttps://haberton.com/
  Sümeyra Dal, 18 yaşında ve yazmaya oldukça ilgili . Daha öncede tecrübe etmiş. Hırslı genç parlak bir beyin.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İnsanların seni bir tercihle baş başa bırakması sana yük ya da sorumluluk gibi gelmesin. Sen bir “HAYIR” dersen birçok ikilemden kurtulursun. Hayır diyebilir misin?

  Çevrende birçok tanıdığın veya tanımadığın insanla iç içesin. Farkında olmadan bu insanlar seni her açıdan yönlendiriyor, sende onları yönlendiriyorsun. Ama bazı sorular vardır ki senin tam da “HAYIR” ı basman gerekir.

  Bu durumda sen iki tip insana ayrılıyorsun, hayır diyebilen ya da hayır kurbanı. İnsanların seni bir tercihle baş başa bırakması sana yük ya da sorumluluk gibi gelmesin. Emin ol sen bir HAYIR dersen birçok ikilemden kurtulursun.

  Hayır diyebilir misin?
  Hayır diyebilir misin?

  Örneğin çok yakın arkadaşın senden yapman için bir şey istemiş olsun. Sen dostunun bu ricasını kırmak istemezsin elbette, ama ya sana mantıklı gelmiyorsa ve yapmak istemiyorsan? Kendi içinde hayır cevabını verir ve dostunun bunu anlayışla karşılaması için bir düzine açıklama yapabilirsin. Ardından sana hak verir ve yolunuza devam edersiniz. Tabi bu senin dostunun yüzüne dürüstçe söylemene bağlı. İçinde neler olup bittiğini nerden bilsin öyle değil mi? Karşında durmuş öylece seni izlerken toparlanıp “hayır olmaz yapamam” demen sana bir eksiklik gibi mi gelir?

  Kendini ifade edebilme, yeri gelince hayır diyebilme neden bu kadar zordur? Yaptığımız davranış karşı taraf için nasıl anlaşılır sorusu Newton‘un etki-tepki prensibine dayanır aslında. Pekala şimdi mekan ve durum senaryosu değişsin bakalım… İş yerindesin. Patronun, seninle aynı statüdeki iş arkadaşın ile birlikte sizi bir iş seyahatine göndermeyi planlıyor. Ama meslektaşına birkaç ayrıcalık gösteriyor. Mesela sana daha fazla iş yükü bindiriyor ve işin sonunda aynı ücreti alacağınızı söylüyor.

  Patronun senden biraz feragat etmeni istiyor fakat bunun için sana söylediği bir sebep yok. Şimdi sen o anda iç dünyanda hararetli bir şekilde bu konuyu ters yatırıyor, düz ediyor, düşünüyor, çatışıyor, karşı çıkıyor ve neticede sana “haksızlık” edildiğini hissediyorsun. Ama şunu hatırlatmak isterim ki sen söz ettiklerimin tümünü içinde yaşarken onlar seni izliyor ve ne diyebileceğini bekliyorlar.

  İşte tam o an şunları dile getirebilmeye çalış ‘kusura bakmayın ama bunu kabul edemem bana haksızlık olur aynı işi ben daha fazla üstleneceksem ne diye aynı ücreti alıyoruz ki’. Bu biraz fazla kaçmış olabilir hatta belki kovulmana neden olurum ki bunu hiç istemem, ama tıpkı bu cümle gibi kendini ifade edebilme gerekiyor. Evet yanlış anlaşılabilir ve dediğim gibi en kötü ihtimalle kovulabilirsin. En azından senin ne düşündüğünü önemseyen insanlar olacak hayatında, kazancın böyle olmaya devam ederse kaybettiklerinin o kadar da önemli olmadığını fark edersin. Hayatınla ilgilidir “Evet”lerden ve “Hayır”lardan sen sorumlusun. Bedelini de ödülünü de sen alıyorsun. Başkasının “SEN” gibi karar vermesine izin verme. Hayır demekle barışık ol. Çünkü bir gün seni hangi kötü karardan koruyacağını bilemezsin…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler