TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHayallerinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

  Hayallerinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

  Nazli Şevval Mutluer
  Nazli Şevval Mutluerhttps://haberton.com/
  Nazlı Şevval Mutluer, 22 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde İngilizce çevirmenlik okuyor. İstanbul'da yaşıyor, uzun zamandır da yazı işleri ile uğraşıyor yakın zamanda bir kitabı çıktı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Hayaller, gelecek zamanda ulaşmak istediğiniz bir varış noktasıdır. Zihninizde tasarladığınız hayallerde genellikle kusursuzluk ön plandadır.

  Yeterince zaman, para ve fırsata sahip olsaydınız, hangi hayalleri gerçekleştirmek isterdiniz? Bunu bilebilecek tek kişi sizsiniz. Çünkü hayaller kişiye özeldir. Hayalleriniz aslında size çok uzak olan hedeflerden ibaret değildir. Yapmanız gereken sadece hayallerinizi keşfetmek!

  Hayallerinizi Keşfetmenin 3 Adımı

  Herkesin mutlaka geleceğe yönelik farklı beklentileri vardır. Ancak, bunların birer hayale dönüşmesi ve ulaşılabilir hedefler haline gelmesi için biraz çaba sarf etmeniz gerekir.

  Gelecekte neler yapmak istiyorsunuz ve nasıl bir hayatınız olmasını istiyorsunuz? Aşağıdaki adımları takip ederek ve biraz beyin fırtınası yaparak hayallerinizi keşfedebilirsiniz.

   1. Hayal Kurmak İçin Sessiz Bir Ortam Bulun

  Hayalinizi keşfetmenin ilk adımı sessiz bir ortamda gelecekte olmak istediğiniz versiyonunuz üzerinde düşünmektir. Örneğin gelecekte nasıl bir evde yaşadığınızı, hangi eğitimleri aldığınızı, nasıl bir işiniz olduğunu, ailenizle nasıl vakit geçirdiğinizi ve nerelere seyahat ettiğinizi gözünüzde canlandırmayı deneyebilirsiniz.

  Hayallerinizi keşfederken hoşlandığınız aktivitelerin ve hobilerinizin listesini yapmak oldukça faydalıdır. Bu sayede, gelecekle ilgili hayallerinizi gözünüzde daha kolay canlandırabilirsiniz.

  Hayal kurmak için dikkat dağıtıcıların daha az olduğu sabahın erken saatlerini veya gecenin geç saatlerini tercih edebilirsiniz. Önemli olan zihninizin açık olduğu bir zaman dilimi ve sessiz bir ortam bulmaktır.

  Zihnin ve düşüncenin sınırları olmadığı gibi hayal kurmanın da sınırları yoktur. Dolayısıyla evinizin herhangi bir yeri, odanız, ofisiniz, ormanlık bir alan ya da bir deniz kıyısı hayallerinizi keşfetmeniz için ideal mekanlar olabilir.

  Hayallerinizi nasil kesfedebilirsiniz 1 - yazarlar - haberton
  Hayallerinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

  Gürültü olmayan bir ortam bulduktan sonra isterseniz dinlendirici sözsüz bir müzik dinleyerek zihninizin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

  Rahat bir pozisyonda oturduktan sonra birkaç derin nefes alarak geleceğe dair hayaller kurmaya başlayabilirsiniz. Hayal kurarken kendinizi asla sınırlamamalı ve sizin yaşam anlayışınıza uygun hayaller üzerinde yoğunlaşmaya çalışmalısınız.

  Düşüncelerinizi serbest bıraktıktan sonra, şimdi sırada hayallerinizi yazmak var! Zihninizin sizi sınırlamasına müsaade etmeden kurduğunuz bütün hayalleri defterinize kısaca yazmaya devam etmelisiniz.

  Hayallerinizi yazmak, onları gözünüzde canlandırmanıza ve aklınızda tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yazmak hayallerinizin netleşmesini sağlayacağı için sizin için en uygun hayalleri keşfedebilirsiniz.

   2. Hayallerinize İnanın

  Hayal kurarken kendinizi sınırlamamanın yanı sıra hayallerinizin gerçekleşeceğine inanmak da oldukça önemlidir. Birçok insanın hayalleri olmasına rağmen bunların gerçekleşeceğine inanmaz ve hayallerinden vazgeçer.

  Hayallerinizden vazgeçmek ve tutkunuzun peşinden gitmemek mutsuz olmanıza neden olur. Zamanla enerjiniz azalır ve geleceğe dair umutlarınızı kaybedersiniz.

  Hayalleriniz henüz keşfetme aşamasındayken, bu hayallerin gerçekleşeceğine dair inancınızı korumalısınız. Hayalleriniz gerçek olduğunda nasıl hissedeceğinizi gözünüzde canlandırmak inancınızı korumanıza yardımcı olur.

   3. Kendinize Sorular Sorun

  Tutkunuz yönünde bir hayal bulmak için kendinize sorular sormalısınız. Kendinize nelerden hoşlandığınızı, hangi aktiviteleri yapmayı sevdiğinizi, nelere sahip olmak istediğinizi ve geleceğe dair öngörülerinizi sormak gerçek hayallerinizi keşfetmek için oldukça faydalı bir yöntemdir.

  Size enerji ve mutluluk veren aktivitelerden çok hoşlandığınızı fark etmişsinizdir. Örneğin, gezmeyi çok seviyorsanız hayaliniz ülke turu ya da dünya turu olabilir. Kitap okumayı ve bir şeyler yazmayı seviyorsanız hayaliniz kitap okumak için yeterince vaktinizin olması ya da bir kitap yazmak olabilir.

  Hayallerinizi nasil kesfedebilirsiniz 2 - yazarlar - haberton
  Hayallerinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

  Hayallerinizi keşfederken, neyi istemediğinizi bilmek de çok önemlidir. Kendinize sizi mutsuz eden, enerjinizi tüketen, kaygılandıran durum ve kişileri tespit etmeye yönelik sorular sorabilirsiniz.

  Bu adımı uygularken kendinize karşı dürüst olmalısınız. Hayallerinizi belirlerken başkalarının ne düşüneceğini ve sizi neden eleştireceklerini dikkate almamalısınız. Ayrıca, hayallerinizin gerçekçiliği ve ulaşılabilirliği konusunda kendinize de dürüst olmalısınız.

  Hayallerinizi keşfetmenize yarayan soruların cevaplarını bulmak tek seferde mümkün olmayabilir. Odanızda sessizce otururken, yürüyüş yaparken, doğada vakit geçirirken veya rutin hayatınıza devam ederken bu sorulara cevap bulmaya çalışabilirsiniz.

  Hayalinizi ortaya çıkarmanın bir yarış olmadığının farkına varmalısınız. Bu aktivitenin, kendi içinize doğru bir yolculuk olduğunu düşünebilirsiniz.

   Sonuç

  Hayallerinizi keşfettikten sonra hedefler belirleyebilir ve planlar yapabilirsiniz. Bu süreçte motivasyonunuzu korumanın çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

  Motivasyonunuzu korumak için hayalleriniz ile ilgili notlar almalı ve bir vizyon panosu oluşturmalısınız. Bu sayede, hayallerinizi görselleştirebilir ve motivasyonunuzu canlı tutabilirsiniz.

  Hayallerinizi keşfettiğinizde başkalarına söylerken biraz çekimser olabilirsiniz. Çünkü çoğu kişi hayallerinizi eleştirebilir ve motivasyonunuza zarar verebilir. Bu yüzden hayallerinizi yalnızca sizi destekleyeceğini düşündüğünüz kişilere söylemeye dikkat etmelisiniz.

  Diğer yandan, hayallerinizi başkalarına söylemek sizi belli bir taahhüt altında tutar. Bu sayede, hayallerinizi gerçekleştirme konusunda kendinizi zorunlu hissedebilirsiniz.

  Hayallerinizi keşfederek kendiniz için yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Daha iyi bir hayatı hak ettiğinizi ve bunu elde edebileceğinizi asla unutmamalısınız.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler