TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriHavadaki polen miktarı 28 yılda yüzde 21 arttı

  Havadaki polen miktarı 28 yılda yüzde 21 arttı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Küresel ısınmanın havadaki polen miktarını ve buna bağlı olarak alerjik vakaları artırdığını ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Özkan, “ Araştırmaya göre havadaki polen miktarı 28 yılda yaklaşık yüzde 21 arttı” dedi.

  Alerjik rinitin bazı semptomlarının bu dönemde Covid 19 ile de karıştırılabildiğine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Özkan vücuttaki bağışıklık sisteminin herhangi bir yabancı maddeye tepki vermesiyle oluşan alerji semptomlarının özellikle bahar aylarının gelmesiyle birlikte görülme sıklığının arttığını belirtti. Dr. Didem Özkan, ‘Mevsimsel Alerjik Rinit’ (bahar nezlesi) ve ‘Yıl Boyunca Ortaya Çıkan Alerjik Rinit’ olarak iki tip olduğunu belirtti.

  Havada bulunan polenlerin rüzgâr ile kilometrelerce uzağa taşındığını ve halk arasında çiçek tozları olarak bilinen polenlerin en sık çayır, ağaç ve ot polenlerinin alerjiye yol açtığını belirtti.  Havada en yoğun oldukları dönemlerin yaşanılan bölgenin bitki örtüsüne bağlı olmakla birlikte nisan, mayıs, haziran ayları olduğunu hatırlattı. Dr. Didem Özkan, “Polen sayıları soğuk yağmurlu günlerde düşük, sıcak ve kuru havalarda ve özellikle günün erken saatlerinde yüksek düzeyde bulunuyor. Küresel ısınmasının da etkileriyle polen yoğunluğu artıyor ve insanlar polene daha fazla maruz kalıyor” açıklamasında bulundu.

  KOVİD-19 İLE KARIŞTIRILABİLİYOR

  Havadaki polen miktari 28 yilda yuzde 21 artti 1 - sağlık haberleri - haberton
  Havadaki polen miktarı 28 yılda yüzde 21 arttı

  “Baş ağrısı, duyma, tat ve koku almada kısmen kayıp gibi alerjik rinit semptomları, Covid 19 ile karıştırabiliyor” diyen Özkan, “Hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, kaşıntılı ve sulu gözler, göz kapaklarında şişme, ağız, boğaz, kulaklar ve yüzde kaşıntı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, gözlerin altında oluşan koyu halkalar, yüz ağrısı yahut basınç hissi gibi semptomlara dikkat edilmeli. Baş ağrısı, duyma, tat ve koku almada kısmen kayıp, yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlar ise en çok Covit 19 ile karıştırılabiliyor” diye konuştu.

  Tanı için hastanın fizik muayenesi ve öyküsünün mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Didem Özkan, ayrıca deri prick testi ve kan tahlillerinin de duruma göre kullanılması gerektiğini anlattı. Korunma için özellikle sabahları polenlerin yoğun olduğu saatlerde aktivitelerin azaltması, hatta kuru ve rüzgârlı havalarda en aza indirmesi tavsiyelerinde bulunarak, gözlük, maske takılması ve özellikle uzun kollu ve bacaklı giysiler giyilmesinin teması azaltacağını söyledi.

  “İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT”

  Dr. Didem Özkan, bahar alerjisinin şiddetli yaşanmadığı durumlarda tedavide kullanılan reçetesiz ilaçların belirtileri hafifletmek için yeterli olabildiğine işaret etti. Ancak hasta şikayetlerinin şiddetli olması halinde mutlaka doktorun reçete edeceği daha güçlü ilaçlar kullanılması gerektiğini söyledi. Yaygın kullanılan etkili ilaçlardan birinin de kortizonlu sprey ve damlalar olduğunu dile getiren Dr. Didem Özkan, “Hastaların bazılarında immünoterapi adı verilen aşı uygulaması yapılır. Alerjik hastalıkların yüzde yüz tedavisi olmamakla birlikte günümüzde ilaç ve aşılama ile hastalık büyük oranda kontrol altında tutulabiliyor” açıklamasını yaptı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler