TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
25.7 C
Ankara
23 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamHastanede yangın ve KBRN tatbikatı yapıldı

  Hastanede yangın ve KBRN tatbikatı yapıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Adana’da bir hastanede yangın ve KBRN tatbikatı yapıldı; AFAD ekiplerinin de destek verdiği tatbikata 50 personel katıldı

  Adana’da Yüreğir Devlet Hastanesi’nde AFAD ekiplerinin de destek verdiği ve yaklaşık 50 personelin katıldığı yangın ve KBRN tatbikatı yapıldı. Tatbikatta herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını belirten Yüreğir Devlet Hastanesi Sivil Savunma Amiri Nilgün Okutancan “Hazırlıklı olmak, felaketten kurtarır” dedi.

  Afet, yangın ve kaza gibi durumlarda hastaların güvenliğinin sağlanması ve tedbirlerin nasıl alındığını gözlemlemek adına Yüreğir Devlet Hastanesi’nde, yangın ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN) tatbikatı yapıldı. AFAD ve hastane yönetiminin organize ettiği tatbikata, yaklaşık 50 personel katıldı.

  ELEKTRİK PANELİ ODASINDA YANGIN ÇIKTI

  Senaryo gereği, önce hastanenin ameliyathanesine yakın elektrik paneli odasında yangın çıktı. İtfaiye ekipleri, ihbar üzerine kısa sürede hastaneye intikal etti. Sağlık ekipleri de yangın alarmının devreye girmesiyle ameliyattaki hastayı nakil için hazırladı. Hasta, dakikalar içinde başka hastaneye nakledildi. Daha sonra bir fabrikadan kimyasal madde zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye getirilen 2 kişi, gerekli prosedürler uygulandıktan sonra tedavi altına alındı. Tatbikat, başarıyla sonlandırıldı.

  ‘HER AN HAZIRLIKLI OLMAK DURUMUNDAYIZ’

  Yüreğir Devlet Hastanesi Sivil Savunma Amiri Nilgün Okutancan, tatbikat sırasında kendilerine destek veren AFAD ekiplerine teşekkür etti. Yangın senaryosu ile birlikte anında ‘kırmızı kod’ ilan edildiğini belirten Okutancan “Ameliyat olan vakayı, başka bir yere nakletme süreci önemlidir. Nasıl nakledildiğini göstermek istedik. Bunlar, en kritik yerlerdir. Daha sonra KBRN hastalarımızı teslim aldık. AFAD ekibinden arkadaşlarımız, burada görev aldılar. Son olarak ‘yeşil kod’ vererek tatbikatımızı sonlandırdık. Hastaneler afet gibi durumlarda kapanmayacak ve her an hazırlıklı olması gereken kurumlardır. Hastane olarak kendimizi bu tarz durumlara hazırlıyoruz. Sivil savunma birimi olarak eğitimlerimizi de veriyoruz. Hazırlıklı olmak, felaketten kurtarır” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler