TRY - Türk Lirası
EUR
16,1121
USD
15,4982
GBP
18,9451
CNY
2,2803
17.9 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
24.6 C
İzmir
16 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHareket etmenin sağlığımıza etkisi

  Hareket etmenin sağlığımıza etkisi

  Şahin Altıntaş
  Şahin Altıntaşhttps://haberton.com/
  Şahin Altıntaş, 1996 tarihinde Konya’nın Kadınhanı ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Ilgın’da tamamladı. Lise eğitimini Refik Arslan Öztürk Fen Lisesinde tamamladı. Birçok dergi ve internet sitesinde sağlık, tarih ve araştırma yazıları yazıyor, Eczacılık yapıyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Birçok atasözü ve deyimimizde de yer aldığı üzere hareket etmek iyi ve güzel bir eylem olarak değerlendirilir.

  Nitekim hepimizin bildiği nerede hareket orada bereket cümlesi aslında vücudumuz içinde son derece olumlu ve faydalı bir durumu ifade etmektedir.

  Hareket etmek insanlığın düşünce fikir dünyasına birçok olumlu yansımalar bırakmakla birlikte bana göre en güzel ve anlamlı dokunuşu bireyin fizyolojik ve biyolojik mekanizması üzerinde yapmaktadır. Çevremizde yaşını öğrendiğimizde hayret ettiğimiz, yaşını vücut yaşı ile karşılaştırmakta güçlük çektiğimiz insanlar olmuştur. İşte tam da buradan yola çıkarak yapılan birçok bilimsel ve akademik çalışma gösterdi ki çalışan demir ışıldar. Yani hayatı boyunca aktif olmuş, fiziksel hareketini her daim yapmış bireyler yaşları kaç olursa olsun her daim sağlıklıdırlar.

  Hareket etmenin sağlığımıza etkisi
  Hareket etmenin sağlığımıza etkisi

  Yaşlılık için yapılan en güzel tanım şudur; Kişinin kendi konfor alanını terk etmekten korkması ve bu alanda saklanmasıdır. Bu da demek oluyor ki yaşlılık demek üstelik her anlamıyla hem psikolojik hem de fizyolojik yaşlılık hareket etmemek ve hareket etmek istememektir.

  Çağımızın biz insanlara sunduğu birçok teknolojik yenilik ve güzellik olsa da zannediyorum teknolojinin en büyük zararı günümüz insanlarına hareket etmek noktasında tembellik kazandırması olmuştur. Birçoğumuz gerek yaptığımız işler yüzünden gerekse hayat standartlarımızın bizi ittiği gündelik yaşam şekli itibari ile hareketi bir kenara bırakıyoruz. Özellikle büyük şehirlerde yaşamın çok zor olduğu bu yüzyılda bir yanılgımız var ki işte o hareketin en büyük karşıtı haline geliyor. Yorulmak. Bilmeliyiz ki günlük uğraşlarımız içerisinde yorulmak demek verimli ve faydalı hareket etmek anlamına gelmemektedir.

  Yazımızın ana teması her ne kadar hareket etmenin faydaları olsa da hareketsizliğin getirdiği kötü neticelerden de birkaç örnek sunmak isterim. Örneğin sağlıksız kilo artışı ve vücudun bölgesel yağlanması, eklem ağrıları, kas zayıflaması, bilinç yavaşlaması ve kan akış düzeyinin olumsuz etkilenmesi gibi, genetik olarak taşıdığımız ve kronikleşebilecek hastalıkların gün yüzüne çıkması gibi…

  Birçok atasözü ve deyimimizde de yer aldığı üzere hareket etmek iyi ve güzel bir eylem olarak değerlendirilir.
  Birçok atasözü ve deyimimizde de yer aldığı üzere hareket iyi ve güzel bir eylem olarak değerlendirilir.

  Şimdi başa dönüyor ve sizlerle hareket etmenin faydalarını – saymakla bitmeyecek kadar çok olsa da ana başlıklarıyla birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum- paylaşmak istiyorum.  Bunları sizlerle başlıklar halinde paylaşacağım, çünkü inanıyorum ki bu başlıklar okuyucunun aklında kalacak ve gün içerisinde bu başlıkları yapıp yapmadığını teyit edecektir.

  • Kas gücünün artması,
  • Vücut kan dolaşımının düzenlenmesi,
  • Kemik esneklik düzeyinin olumlu etkilenmesi,
  • Ruh ve mental sağlığın iyileşmesi,
  • İç organlarımızın verimli ve aktif çalışmasının desteklenmesi,
  • Motor sinirlerin daha iyi çalışmasının sağlanması ,
  • İdeal vücut ağırlığına ulaşılmayı sağlar ve fazla yağ kütlesinin vücuttan ulaştırılması,
  • Kalp damarlarının esneklik ve gücünü artırır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler