TRY - Türk Lirası
EUR
18,1731
USD
18,5565
GBP
20,6437
CNY
2,6077
13.3 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
16 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerHamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu

Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden aldıkları ihraç yüklerini Avrupa ülkelerine götürmek için yola çıkan TIR’lar, Edirne’den, Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu oluşturdu.

Türkiye’nin Avrupa ülkelerine artan ihracatı nedeniyle Edirne’den Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapısı’nda uzun araç kuyruğu oluştu. Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda TIR’lar 25 kilometre kuyruk oluşturdu. Kapıkule Sınır Kapısı’nda ise parklarda 3 bine yakın araç çıkış yapmak için bekliyor.

Sınır kapılarındaki yoğunluğun Bulgaristan’a giriş yapan gıda ürünlerini analizi yapan özel şirketteki yolsuzluk olayından kaynaklandığı öne sürüldü. Gümrükte başka laboratuvar firması olmaması nedeniyle analizlerin, Sofya’ya gönderilmesiyle işlemlerin yavaşladığı kaydedildi. Olaya ilişkin gözaltına alınanların bulunduğu ve Bulgaristan yetkililerinin konuyla ilgili bilgiyi Türk makamlarına bildirdiği ve sınırda geçişleri hızlandırmak için çalışmalar başlattıkları belirtildi.

Hamzabeyli sinir kapisinda tir kuyrugu 1 - yerel haberler - haberton
Hamzabeyli sınır kapısı’nda tir kuyruğu

‘3 GÜNDÜR SIRADA BEKLİYORUZ’

İstanbul’dan yüklediği ihraç yükünü Fransa’ya götürmek için yola çıkan Tuncay Karakaya, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda çıkış için 3 gündür beklediğini söyledi. Sınır yolunda ihtiyaçlarını giderecekleri tesislerin olmamasından şikayet eden Karakaya, “İstanbul’dan yükledim, Fransa’da Lyon’a gidiyorum. Makine aksamları ve makine yükledik. 3 gündür burada sıradayız. Tuvalet, lavabo, su yok. Dolapların başında bekliyoruz. Yemeklerimizi kendimiz yapıyoruz. Araçların içinde yatıyoruz ama yatamıyoruz da.

Mültecileri bekliyoruz. Mülteciler araca girmesin diye sırayla dışarıda nöbet tutuyoruz. 2 kişi yatıyor, 2 kişi sabaha kadar nöbet bekliyor. Şu an Lalapaşa kavşağındayız. 20 kilometre kuyruk var. 29 kilometrede sıraya girdik, 9 kilometre gelmişiz. Daha 20 kilometre var. Bu hafta buradayız. Bulgar tarafı çalışmıyor, araba almıyor diyorlar. Bulgar tarafındaki problemden dolayı. Bulgar tarafında personel eksikliği mi var, problem nedir bilmiyoruz” dedi.

Hamzabeyli sinir kapisinda tir kuyrugu 2 - yerel haberler - haberton
Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden aldıkları ihraç yüklerini avrupa ülkelerine götürmek için yola çıkan tir’lar, edirne’den, bulgaristan’a açılan hamzabeyli sınır kapısı’nda tir kuyruğu oluşturdu.

‘ARACIMIZA MÜLTECİ BİNMESİN DİYE NÖBET TUTUYORUZ’

Almanya’ya ihraç yükü taşıyan ve 3 gündür çıkış için beklediği söyleyen Ali Kaya da mültecilerin araçlarına binmelerini önlemek için uykusuz halde araçlarının başında nöbet tuttuklarını söyledi. Sınır yolunda TIR parklarının yetersiz olduğunu söyleyen Kaya, “İstanbul’dan geldim, Almanya’ya yük götürüyorum, 3 günümüz oldu. Neden beklediğimizi bilmiyoruz.

Burada sadece bekleyen sıra var. 28’inci kilometrede sıraya girdik. 9 saat dolduğu zaman çekiyoruz, 11 saat ara veriyoruz ama o da yatmak sayılırsa. Nöbet tutuyoruz, bekliyoruz. Bir yandan mülteciler biniyor. Yetersiz parkın olmasından, Bulgaristan’ın araçları çekmemesinden, yetersiz personelden dolayı yaşanan sıkıntılar. 28 kilometre sıra. Bizim şansımız, kaderimiz bu. Dolabımızdan yemeği yiyoruz, bitince bir çare buluyoruz. Arkadaşlardan istiyoruz, bir şekilde geçiniyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BULGARİSTAN TARAFINDA OPERASYON VAR’

Ali Kaya, “Şu anda söylenen, Bulgaristan tarafında bir operasyon var. Beklemek zorunda olduğumuzu söylüyorlar. Sıra var, bekliyoruz. Sıradaki en büyük sorunumuz ihtiyaçlarımızın giderilmemesi. Lavabo ihtiyacımız var. Yeni yapılan park faaliyete geçtiği zaman biraz daha rahatlayacağız. Hatta burası Kapıkule’den daha iyi olacak. Parklar yeterli olduğu zaman bu sorunlar yaşanmayacak. 3 gün de beklesen sıkıntı olmayacak” dedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler