TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
21.1 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
3 Temmuz 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHakkını helal etmemek

  Hakkını helal etmemek

  İlknur Polat
  İlknur Polathttps://haberton.com/
  İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Hak ne kadar anlamlı bir kelimedir ne kadar değerlidir. Dinimizde yeri de çok önemlidir. Rabbim kul hakkını taşıyarak ölmenin ağırlığını ayeti kerimelerde belirtmiştir.

  Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Birisinin hakkını alan kimse, ölmeden önce, onunla helalleşsin! Paranın, malın geçmeyeceği kıyamet gününe, üzerinde kul hakkı bulunarak gitmesin! Dünyada yapmış olduğu ibadetleri, orada hak sâhibine verilecektir. İbadeti yoksa veya biterse, hak sâhibinin günahları, buna yüklenecektir.”

  Yüreğiniz acır verdiğiniz emekler değerler bir anda yok olup gitmiş belli bir hakkınız vardır ama karşı tarafın umurunda değildir. İşinizi düzgün yaparsınız taktir edilmezsiniz en basit hatada değersizleştirirsiniz. En yakın arkadaşınız ilk fırsatta sizi satar. Akrabalarınız iyi gün dostudur. Kötü günde düştüğünüzde yoktur yanınızda faydanız bittiğiniz de kimse yanınızda olmaz. Hayat dersiniz dağıttığınız haklar bir bir karşı tarafta kalmış.

  Hakkını helal etmemek
  Hakkını helal etmemek

  Dünya terazisi savaşta mazlumun yanında değilse bu devir de bu çağda hala Afrika da su bulamayan ve açlıktan ölen çocuklar mevcut ise hak bazen iyinin mazlumun yanında olmuyor.

  Ahirette terazi kurulacak, haklı olanın hakkı haksızdan alınacaktır. Sevapları hak sahibine verilecek; yetmezse haklıların günahı, haksızlara verilecektir. Bundan dolayı da hiç kimsenin kalbi kırmamalı ve hukukuna tecavüz edilmemelidir. “Allah onu bildiği gibi yapsın, hakkımı helal etmiyorum” söylevi edilebilecek en ağır temennilerdendir.

  Hayat emek verirsiniz değer verirsiniz hep birileri sizi yarı yolda bırakır üzer ne yaparsanız yapın işler yolunda gitmez ne olursa olsun siz ümidinizi yitirmeyin iyi olmaktan vazgeçmeyin.

  Hayatta bir çok sınava girmişizdir. Ehliyet, üniversite sınavı, dil sınavı memuriyet adını sayamadığım bir çok sınav ben herkesin kalbindeki sınavdan geçmeyi tercih ederim. Hakkı helalı yukarıdakine bırakıyorum. O herkese hak ettiğini verecektir. Sevgiyle kalın.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler