TRY - Türk Lirası
EUR
18,1895
USD
18,1049
GBP
21,3741
CNY
2,6557
29.6 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.9 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHak eden babaların Babalar Günü kutlu olsun

  Hak eden babaların Babalar Günü kutlu olsun

  Ayşe Köse
  Ayşe Kösehttps://haberton.com/
  Ayşe Köse, Okul öncesi öğretmenliği mezunu. 10 yıllık çalışma hayatının 2 yılını koordinatör olarak , 3 yılını ise okul öncesi öğretmeni olarak görev yaptı. Son 5 yıldır da anaokulu müdürü ve eğitim koordinatörlüğü yapmakta.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Baba, çınar ağacıdır. Yaslandığın dağdır. Hak eden, babalığı hakkı ile yapan tüm babaların, Babalar Günü kutlu olsun.

  Sadece bir günde değerli hissettirmeye karşı olsam da, niye anneanne günü, dede günü, babaanne günü (ki bence onlarda çok hak ediyor) yok diye sorgulasam da böyle bir günü göz ardı edemem tabi.

  Ama bir yandan da üzülürüm arka arkaya fotoğraf paylaşanları gördükçe. Kim bilir kimin acısına dokunur, kimin yarasını kanatır diye. Kim bilir kimler keşke babam olsaydı diye içerler o gün gelince. Bu yüzden sakince kutlanmasını tercih ederim. İnsanların gözüne sokmadan. Bütün bunları düşünürken böyle bir gün nasıl ortaya çıkmış diye merak edip hemen Google amcaya sordum. Malûm bu konuda üstüne yok.

  Babalar gününe ilham veren isim olan savaş gazisi William Jackson Smart, altı çocuğunu annelerinin yokluğunda tek başına büyütüyor. Kızı Sonora Smart Dodd ise, babasının bu fedakarlığından yola çıkarak, anneler için anneler günü olduğu gibi babalar için de babalar günü olması gerektiğini düşünüyor. Bunun üzerine babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü olarak ilan edilmesi için çalışmalar başlatıyor. Fakat çalışmaları yetiştiremeyince kutlamalar Haziran ayının o dönemki üçüncü pazar gününe erteleniyor. Ve böylece Babalar Günü ortaya çıkıyor.

  Hak eden babaların babalar günü kutlu olsun
  Hak eden babaların Babalar Günü kutlu olsun

  Böyle duygusal bir hikâyesi varmış.

  Baba, çınar ağacıdır. Yaslandığın dağdır.

  Ne babalar gördüm soğuk kış günlerinde evlâdı için yaşına rağmen çalışan, ne babalar gördüm evladı için kolunu bile kıpırdatmayan. Bu yüzden hak eden bütün babaların Babalar Günü kutlu olsun. Bir gün değil hergün kıymetini bilin. Ama hak eden babaların. Onların hakkı ödenemez. Ha bir de sevgisini gösteremez bizim jenerasyonun babaları. Ama hissettirirler. Uyurken üzerini örttüğünde, hasta olduğunda kelimeler boğazına düğümlendiğinde, sen mutlu olduğunda gözlerinin içi güldüğünde, sen zorda kalma diye cebindeki son parasını verdiğinde, büyüsen bile ya ihtiyacı varsa diye eline para tutuşturduğunda… Kısaca konuşamaz, söyleyemez ama hissettirir anlarsın. Bilirsin ki baba, yaslandığın bir çınar ağacıdır.

  Hak eden, babalığı hakkı ile yapan tüm babaların, Babalar Günü kutlu olsun.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler