TRY - Türk Lirası
EUR
19,316
USD
18,636
GBP
22,375
CNY
2,603
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaYazarlarHafız Esad ve Suriye

Hafız Esad ve Suriye

Kuddusi Doğan
Kuddusi Doğanhttps://haberton.com/
Kuddusi Doğan, 1998 Kocasinan doğumlu. Yerel yönetimler mezunu, Siyasal bilimler öğrencisi. Ali Fuat Başgil’in “Kişinin kıymeti, dilinin altında ve kalemin ucunda gizlidir, onu söz ve yazı, açığa vurur.” sözünden etkilenerek düşündüğü günden beri yazmaktadır…

Haftanın Öne Çıkanları

Hafız Esad ve Suriye… Bugün İslam dünyasına baktığımız zaman hep keder, hep acı dolu çünkü İslam ülkeleri genellikle siyaset üzerine değil de emperyalistlerin emrine verenlere kendini esir etti.

Suriye’ye baktığımız zaman SSBC’nin  esiri olduğunu gördük, katil Esed’in tıpkısı babası HAFIZ Esed’in yaptığı gibi; Filistinli gerillalarla Ürdün ordusu arasında çıkan Ürdün iç savaşında hangi tarafın tutulacağı tartışmaları ülkeyi böldüğü dönemden başarıyla sıyrılarak 13 Kasım 1970’te kansız bir darbeyle iktidarı ele aldı.

Mart 1971’de yapılan halkoylaması ile de Suriye’nin Devlet Başkanı oldu ve ölüm tarihi olan 2000 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Esed’in, ülkeyi yönettiği dönem dünyanın kaynayan kazanı Ortadoğu’nun en hareketli yılları idi. Doğu komşusu Irak’ta iktidar ve kardeş parti Baas yöneticileriyle hiçbir zaman yıldızı barışmadı. 1973 Arap İsrail savaşında Mısır’ın yanında yer aldı ancak yenilgiyle çıktığı savaşın ardından Mısır ile de yolları ayrıldı.

Esed zamanla gelişen bölgedeki yalnızlığını dönemin süper gücü SSCB ile ilişkiye geçerek kapatmaya çalıştı. Bu destekle bölgede hatırı sayılır güçlerden biri haline gelen Esed yönetimi müttefikinin politikalarını destekledi. Bu paralelde en büyük icraatı Ortadoğu’da İsrail’e karşı direnişin sembolü haline gelen Filistin Kurtuluş Örgütü’ne destek vermek oldu.

Hafız Esad ve Suriye
Hafız Esad ve Suriye

Esed yönetimi bu kez de 1979 yılından beri anlaşamadığı Irak’la yeni sorunlar yaşamaya başladı. Sınır problemlerinde anlaşamadığı komşusunun kendi topraklarından geçen boru hattını kapattı. Irak’tan petrol alamayan Esed yönetimi bu kez de İran alternatifine yöneldi. Bu yıllarda Suriye İran’dan petrol ve SSCB’den aldığı ekonomik ve askeri yardımlarla güçlü bir dönem geçirdi. Ve bölgedeki en büyük düşmanı İsrail’e karşı katı tutumunu pekiştirdi. 

1980 yılının sonlarına doğru Esed artık İsrail ve ABD’ye karşı sert tutumundan vazgeçerek daha ılımlı politikalar üretmeye başladı ve ülke içindeki tehditlere yöneldi. İlk olarak karşısına Mısır kaynaklı Müslüman Kardeşler Örgütü’nün muhalefeti çıktı. Bu örgüte karşı başlattığı hareket ülke çapında birçok insanın ölmesine neden oldu.

Bu hareketi ise dünya Şubat 1982’de Müslüman Kardeşler’in kalesi Hama kentini haritadan sildiği ve onbinlerce kişinin hayatını kaybettiği olayla duydu. Esed 1984 yılında iktidarı için bu kez de kardeşi ile mücadele etmek zorunda kaldı. Ve kardeşinin darbe girişimi başarısız oldu. Tüm bu olaylarda insan hakları örgütleri Esed’ışiddet kullanmakla ve baskı yapmakla suçladı.

Babası gibi çocuk katili olan Beşir Esed Suriye’de şu an Rusya desteği ile katliamlara devam ediyor. Merhum Hocamız PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN‘ın dediği gibi “Siyasetle ilgilenmeyen Müslümanı, Müslümanla ilgilenmeyen siyasetçi yönetir”  Selametle kalın..

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler