TRY - Türk Lirası
EUR
20,581
USD
19,072
GBP
23,369
CNY
2,780
24 Mart 2023, Cuma
Ana SayfaÖne ÇıkanHablemitoğlu suikastının sanıkları 14 Şubat'ta yargılanacak

Hablemitoğlu suikastının sanıkları 14 Şubat’ta yargılanacak

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının sanıkları FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen ile emekli Albay Levent Göktaş’ın da bulunduğu 10 sanığın yargılanmasına, Ankara 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 14 Şubatta başlanacak.

Ankara’da evinin önünde düzenlenen silahlı saldırı sonucu 18 Aralık 2002’de öldürülen akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır, 27 Ocak 2022’de, MİT tarafından Ukrayna’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Bozkır, 8 Şubat’ta ‘örgüt üyeliği’ ve ‘tasarlayarak öldürme’ suçlarından tutuklandı. Bozkır ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle 6 kişi, 3 Şubat’ta gözaltına alındı.

Şüphelilerden 2’si tutuklandı, 4’ü serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında yapılan ikinci dalga operasyonda emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli Astsubay Kamil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin, Osman Tuncer ve Tan Dervişoğlu gözaltına alındı. Şüphelilerden 4’ü tutuklanırken, 4’ü ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan emekli Albay Levent Göktaş ise geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da yakalanmasının ardından Türkiye’ye iade edildi. Soruşturmada son olarak ‘FETÖ/PDY üyeliği’ ve ‘casusluk’ suçundan 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı tutuklandı.

Hablemitoğlu suikastının sanıkları 14 şubat'ta yargılanacak
Hablemitoğlu suikastının sanıkları 14 Şubat’ta yargılanacak

GÖREVSİZLİK KARARINA İTİRAZ REDDEDİLDİ

Savcılık tarafından FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen, örgüt yöneticilerinden Mustafa Özcan, Aydın Köstem, eski istihbaratçı Enver Altaylı, emekli Albay Levent Göktaş, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli Binbaşı Fikret Emek hakkında ağırlaştırılmış müebbet, eski Yüzbaşı Nuri Bozkır ile FETÖ firarisi Serhat Ilıcak hakkında 20 yıla kadar ve Mehmet Narin hakkında 4 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame Ankara 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mahkeme, kabul kararı ile birlikte yargılamanın terör suçlarına bakan bir mahkeme tarafından yapılması gerektiği gerekçesiyle ‘görevsizlik’ kararı verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise mahkemenin bu kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Ankara 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi savcılığın itirazını reddederek, dosyanın terörle yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

YARGILAMA ANAKARA 28’İNCİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NDE YAPILACAK

Dosya bu kez terör suçlarına bakan Ankara 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Dosyadaki incelemesini tamamlayan mahkeme, tensip zaptı hazırladı. Mahkeme, Türk Telekom Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazıp 1 Ocak 2000 ile 1 Ocak 2017 arasında Türk Telekom’a ait Ankara’daki kamuya açık kullanılan ankesör hat listelerinin aktivasyon-kapatma tarihleri ile birlikte ivedi olarak bildirilmesini talep etti. Tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar veren mahkeme, yargılama için 14 Şubat 2023’e gün verdi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler