TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarGurur ve önyargı esareti

Gurur ve önyargı esareti

Mine Meriç
Mine Meriçhttps://haberton.com/
Mine Meriç, 1999 yılı Edirne doğumlu. Tekirdağ'da yaşıyor. Akdeniz Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu. Tarihe, Irklara, Mitolojiye, Astrolojiye, Gökyüzüne meraklı. En büyük tutkusu yazı yazmak, ilkokul yıllarından beri şiir, kompozisyon, hikayeler gibi türleri yazmayı seviyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Hepimizin başına gelmiştir. Önyargılarımızın esiri diğer her şeye gözümüzün kör kulağımızın sağır olduğu sanki her şey sadece göründüğü gibiymiş gibi.

Gurur denen garip duygu ne yapmak istesek engel olmuş ne bir adım geri ne de ileri gitmemize izin vermemiştir. Tıpkı bir esir gibi olduğumuz yerde gerçekleri görmemek için dönüp durmuşuzdur.

Gurur ve önyargı esareti
Gurur ve önyargı esareti

Ne yazık ki gerçeklerin her zaman ortaya çıkma gibi bir huyu vardır. Aslında gözümüzün önünde olsa bile görememek önyargılarımızın eseridir. Bu da önyargılarımızın esiri olmamızdan kaynaklanır. Her ne olduysa olsun önce etrafa göz atmaya, detayları incelemeye özen göstermeliyiz. Görmediğimiz için kendimizi suçlamak istemiyorsak önce kendimize sonra karşıdakine güvenmeliyiz. Gururun önüne geçmeli, önyargıları yıkmalıyız.

Filleri yavruyken bir ağaca bağlarlarmış. Küçük fil ne kadar uğraşsa da ağaçtan ayrılamazmış. Büyüdüğünde artık ağaca değil de bir tahta parçasına bağlı olmasına rağmen fazla uzaklaşamazlarmış. Kendi ağacımızı kendimiz yıkmalıyız. Esaretimizden bir şekilde kurtulmalıyız.

Görünmez duvarlar her zaman vardır onları aşmak bizim elimizdedir. Ne çok gurur ne de büyük önyargılar bize yarar sağlamaz. Ama onlardan kurtulmak bizi daha özgür, daha olgun hale getirir. Yapabilirsin, yapabiliriz. Başarabiliriz. Her şey bizim kontrolümüzde yıkıntılar bizi güçlendirebilir, tekrar daha güçlü ayağa kalkmamıza sebep olabilir.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler