TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
16.5 C
Ankara
16.7 C
İstanbul
22 C
İzmir
19 Ekim 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaGürer: Maliyetler katladı, üretici kaygılı

  Gürer: Maliyetler katladı, üretici kaygılı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Milletvekili Gürer, fide ve çiçek üreticilerin sorunlarını dinledi. Gürer: “Maliyetler katladı, üretici kaygılı” dedi.

  • Üretici: “Tarım Kredi Kooperatifi bizi bitirecek”
  • Üretici: “Daha önce böylesine 
  • kötü bir dönem yaşanmadı”
  • Üretici: “Her ay bir asgari ücret tutarında elektrik faturası ödüyorum”

  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan çiçek üreticisi, maliyetlerin ikiye katlandığını ve tarımsal sulama amaçlı kullandıkları elektrik ücretine bile güç yetiremediklerini belirtti. 

  Her ay asgari ücret tutarında elektrik faturası ödemek zorunda kaldığını anlatan üretici, “Borçlarımızı ödeyemez duruma geldik. Tarım Kredi Kooperatifine borcu olmayan çiftçi yok. Böyle giderse İcra  üreticinin kapısında ” ifadelerini kullandı. 

  GÜRER, KÖYLERİ ZİYARET ETTİ

  CHP Milletvekili Gürer, çiçekçilik ve fide üretiminde ön plana çıkan Bayındır ilçesine bağlı Canlı beldesinde üreticilerin sorun ve taleplerini dinledi. 

  ÇİÇEK ÜRETİCİSİ GÜRER’E DERT YANDI 

  Kendi tarlasında çiçekçilik ve fidecilik yaptığını belirten Ramazan Dişkaya, yaşadığı sorunları CHP Milletvekili Gürer’e anlattı. Dişkaya, girdi maliyetlerindeki artışın fide üreticileri ve çiçekçileri de bitme noktasına getirdiğini  söyledi. 

  SAKSI ÜCRETLERİ BİLE İKİ KAT ARTTI 

  Gübre, mazot fiyatlarındaki artışın yanı sıra, yer altından elektrikle çekilen su maliyetinin de katlandığını anlatan çiçek üreticisi Dişkaya, girdi maliyetlerinin yüzde 100’ün üzerinde arttığını, geçen yıl 1 lira olan çiçek saksısının 1 lira 75 kuruş ila 2 lira aralığına, 30 kuruş olan küçük çiçek saksısının da 60 kuruşa çıktığını belirtti.

  TARIM KREDİ KOOPERATİFİ ÇİFTÇİYİ BİTİRECEK 

  Sattıkları ürünün yerine yenisini koyamadıklarını, bu nedenle de bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemediklerini belirten çiçek üreticisi, “Bu kasabada tarım kredi kooperatifine borcunu ödeyemeyen çok üretici var. Adeta Tarım Kredi Kooperatifi ile ortak olduk. Bu ay sonuna kadar ödenmeyen borçlar için yeniden haciz işlemi başlatılacak. Tarım Kredi Kooperatifi burada insanları bitirecek” dedi. 

  DAHA ÖNCE BÖYLESİNİ HİÇ GÖRMEDİK 

  2014 yılında emekli olduktan sonra çiçek üreticiliğine başladığını ve aldığı maaşı da bu amaçla kullandığını ifade eden Ramazan Dişkaya, “Ne bu işe başladığım 2014’ten bu yana ne de çocukluğumdan bu yana çiçekçilik ve fidecilik açısından bu kadar sorunlu bir dönem görmedim ve yaşamadım. Maliyetler bir yılda 2 kat arttı” diye konuştu.

  ELEKTRİK FATURASINA BİR ASGARİ ÜCRET ÖDÜYORUZ 

  Tarımsal sulamada kullandığı elektrik ücretine bile yetişemedikleri anlatan üretici, burada 1 dönüm alan için yaklaşık 1 asgari ücret düzeyinde elektrik parası ödemek zorunda kaldıklarını ifade etti. 

  Yeraltı sularının çekildiğini, bölgede baraj ve gölet olmadığı için de elektrikle  yeraltından su çıkarmak zorunda kaldıklarını anlatan üretici Dişkaya,  “Memlekette üretici sahipsiz. Sizi Meclis’ten de sürekli takip ediyorum. Derdimizi, sorunumuzu anlatıyorsunuz. İktidar neden sorunlara çözüm üretmiyor .Siz sorunlarını dinleyip, gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi. 

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise girdi maliyetlerindeki artışın, üreticiyi büyük oranda sıkıntıya soktuğunun görüldüğünü belirtti. Pandemi nedeniyle çiçek ve fide üretiminde yaşanan daralmanın etkilerinin aşılamadığını söyledi. Ayrıca çiftçi ve üreticinin kredi borç faizleri silinmesini istedi.

  Gürer: maliyetler katladı, üretici kaygılı
  Gürer: Maliyetler katladı, üretici kaygılı

  Gübre, mazot gibi iki katına çıkan girdi maliyetlerinin yanında yeraltından su çıkarmak için kullanılan elektrik maliyetinin de arttığına değinen  Ömer Fethi Gürer, “Tarım kesiminde besici, çiftçi sorunlu ama çiçekçilik yapan, fide üretenler de  tüm girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle sorun yaşıyor” diye konuştu.

  FAİZLER ARTIYOR, SIKINTI BÜYÜYOR 

  Üreticinin artık borçlarını ödeyemez duruma geldiğini kaydeden  CHP’li vekil Gürer, “Tarım sektöründe ciddi daralma var. Üretici sattığının yerine yenisini koyamadığından yakınıyor. Kredi borçlarını ödeyemeyen üreticiler, faizler arttıkça daha büyük sıkıntıya giriyor. Gübre fahiş fiyat artışı gübre kullanımını azaltıyor. Bu her üretimde verim ve rekolte kaybı demek. AKP iktidarı sorunları görüyor, çözüm üretmiyor” şeklinde konuştu. 

  ANKARA’DAN AHKÂM KESMEYİN, ALANA İNİP SORUNLARI DİNLEYİN

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin kesinlikle desteklenmesi, sorunlarını çözülmesi gerektiğine de değinerek, “Ankara’da koltuklarına oturup ahkam kesmekle ‘çiftçi mutlu’ demekle sorunlar çözülmüyor. Yetkililere tavsiyem; gittikleri yerde il bürokratları ile oturup, konuşup gitmesinler esas olan üreticinin üretim alanına gidip orada üretenle konuşsunlar. gelip alana çıksınlar ve sorunları yerinde görsünler” ifadelerini kullandı. 

  Güven Masası’na başvuru sayısı 4 milyonu geçti 

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, güven masası uygulamasının başladığı 2019 yılından bu yana Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgesinde 328 bin 943, Emniyet Teşkilatı sorumluluk bölgesinde de 3 milyon 864 bin 502 başvuru yapıldığını açıkladı. 

  GÜRER, GÜVEN MASASI İSTATİSTİKLERİNİN AÇIKLANMASINI İSTEDİ 

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Karakollarda açılan güven masası sayısı kaçtır?

  Güven masalarında çalışan kadın polis sayısı kaçtır? 

  Güven masası uygulaması başladığı günden itibaren başvuran kişi sayısı kaçtır? 

  Güven masasına; yaşama hakkının tehlikede olduğunu belirterek, şiddet, istismar vb. sorunlarla başvuruda bulunan kadın ve çocuk sayısı kaçtır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi. 

  VATANDAŞLA EN ÜST DÜZEYDE İLETİŞİM 

  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vatandaşlarımızla en üst düzeyde iletişim kurulması, taleplerin etkin ve hızlı bir şekilde alınması amacıyla “Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı” kapsamında “Güven Masası” uygulamasının hayata geçirildiğini belirtti.

  2 BİN 800 KADIN POLİS VE 200 KADIN ASTSUBAY 

  Bakan Soylu, ülke genelinde bulunan 1295 Polis Merkezi Amirliklerinin Güven Masalarında toplam 2800 kadın polis ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgesindeki Güven Masalarında toplam 200 kadın astsubayın görevlendirildiğini ifade etti.

  JANDARMA BÖLGESİNDE 328 BİN BAŞVURU 

  İçişleri Bakanı Soylu, “Güven Masası uygulamasının başladığı günden 12 Temmuz 2021 tarihine kadar Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgesinde 328 bin 943, Emniyet Teşkilatı sorumluluk bölgesinde Haziran 2021 sonu itibariyle 3 milyon 864 bin 502 başvuru yapılmıştır” açıklamasında bulundu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler