TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
17.1 C
Ankara
17 C
İstanbul
21 C
İzmir
21 Ekim 2021, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaGürer: Besicilik sizlere ömür!

  Gürer: Besicilik sizlere ömür!

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan besici, “İcralık olmamak için ineklerimi, iki tarlamı ve traktörümü sattım, borçlarımı ödedim.”

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, besicilerin sorunlarını dinledi. Gürer,  “Tarım ve Orman Bakanı, çiftçi mutlu diyor ancak alandaki durumdan haberi yok. Yaşanan mağduriyetleri gördükçe yüreğimiz cız ediyor, içimiz acıyor. Çocuklarımızın geleceği göz göre göre yok ediliyor. Yetkililerin de bu sorunları görmesini ve çözüm bulmasını istiyoruz” dedi. 

  BESİCİLER YEM VE DİĞER GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞTAN ŞİKÂYETÇİ

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem ve diğer girdi maliyetlerindeki artışlardan şikayetçi olan besicilerin sorunlarını dinledi. 

  140 HAYVANDAN SADECE 7 TANE KALDI 

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer, 140 büyükbaş hayvanı varken, borçlarını ödemek için hayvanların büyük çoğunluğunu satan ve elinde sadece 7 hayvanı kalan Metin Çağlar’ın  Bayındır ilçesinde besi çiftliğini ziyaret etti. 

  GİRDİ MALİYETLERİNDE ARTIŞ SÜRÜYOR 

  Girdi maliyetlerinin bir yılda yüzde 100 ila yüzde 200 arasında zamlandığını söyleyen besici Metin Çağlar, “Geçen yıl 30 lira olan ilaç şimdi 170 lira. 80- 90 liraya aldığımız yem 170 lira oldu. Geçen sene 4 lira olan mazot şimdi 8 liraya dayandı. Geçen sene 90 lira olan gübre 240-250 lira arasında satılıyor. 3 liraya aldığımız en basit veterinerlik ilacı bile şimdi 20 lira oldu. Girdi maliyetleri bir yıl içinde inanılmaz bir şekilde arttı” dedi. 

  HERŞEYLERİNİ SATTILAR 

  Girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle borçlarını ödeyemez duruma geldiğini belirten Metin Çağlar, “Bankalara olan borçlarımı ödeyebilmek için büyükbaş hayvanlarımın çoğunu sattım. 140 hayvanım vardı, şimdi 7 hayvanım kaldı. Hayvan yemi üretmek için ektiğim tarlaları sürdüğüm 2 traktörümü de satmak zorunda kaldım. Satmasaydım, borçlarımı ödeyemeyecektim ve evime, ahırımı icra gelecekti” diye konuştu. 

  25 YILDIR BÖYLE KÖTÜ BİR DÖNEM YAŞAMADIK 

  25 yıldır bu bölgede besicilik yaptıklarını ve bu dönemki kadar sıkıntılı bir süreç yaşamadıklarını anlatan Metin Çağlar, böyle giderse tarlaları da satacaklarını ve bu işi tamamen bırakacaklarını belirtti. 

  SÜTÜ ULUSAL SÜT KONSEYİ’NİN BERİLEDİĞİ FİYATTAN SATAMIYORUZ 

  Ulusal Süt Konseyi’nin 3 lira 20 kuruş olarak açıkladığı çiğ süt referans fiyatına uyan firmanın olmadığını da ifade eden Metin Çağlar, “Firma benden sütü 2 lira 25 kuruşa alıyor. Ayda bir kez de hesap kesiyor. Çeşitli bahanelerle sütün litresini düşürüyor. Kendisinden yem almazsak sütümüzü almıyor. Dışarıdan 150 liraya alacağımız yemi, süt sattığımız firmadan 180 liraya almak zorunda kalıyoruz” diyerek, süt üreticiliğinde yaşanan sorunları gözler önüne serdi.

  Gürer: besicilik sizlere ömür!
  Gürer: Besicilik sizlere ömür!

  İÇİMİZ ACIYOR

  Besicinin sorunlarını dinleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, “Bu sorunları gördükçe yüreğimiz cız ediyor, içimiz yanıyor” dedi. 

  “MUTSUZ ÇİFTÇİ YOK” DİYEN TARIM BAKANI GELSİN, GÖRSÜN 

  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sayın bakan çıkıp, ‘mutsuz bir çiftçi yok’ diyor. Sahaya insin ve çiftçinin, besicinin ne kadar mutsuz olduğunu kendi gözleriyle görsün. Besici hem hayvanlarının büyük çoğunluğunu hem de tarlayı sürdüğü traktörlerini satmış, şimdi de tarlalarını satmayı düşünüyor. Besicilik sizlere ömür. Çiftçinin besicinin durumu bu. Ancak yetkililer bir sorun yokmuş gibi algı oluşturmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

  BU MANZARALARI SÜREKLİ GÖSTERİYORUZ Kİ, YETKİLİLER ÖNLEM ALSIN…

  Tarımın, hayvancılığın çocuklarımızın geleceği olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarım ve hayvancılık birlikte düşünülerek desteklenmeli. Yetkililere bu tür manzaraları sürekli gösteriyoruz ki, üreticinin ve besicinin sorunlarını görsünler, sonra da gerçek manada çözüm üretmek için çaba sarf etsinler. Girdi artışları çiftçiyi topraktan, besiciyi hayvanından koparıyor. Süt ve et geliri, artık üreticiye para kazandırmıyor ve hatta girdi maliyetlerini dahi karşılamakta yetersiz kalıyor. Öte yandan tüketici de markete gittiğinde yüksek fiyatlarla süt ve et ürünleri almak zorunda kalıyor. Bu zincirde, bir tek aracıların kazançları değişmiyor. Bu durum sürdürülebilir değildir. İktidar, seyretmek yerine çözüm üretmek zorundadır ” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler