23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana Sayfa Blog

  Bu bayram turizmde 2019’un rekoru kırıldı

  0

  Kurban Bayramı tatilinde, bugüne kadarki en yoğun iç pazar hareketliliği yaşandı, bu bayram turizmde 2019’un rekoru kırıldı.

  Türkiye genelinde 10 milyonun üzerinde kişi, şehirler arası seyahate katıldı, otellerdeki iç pazar dolulukları 2019’un yüzde 35-40 üzerinde gerçekleşti.

  Kurban Bayramı‘ndaki 9 günlük tatilde Türkiye’nin tüm tatil bölgelerinde hareketlilik yaşandı. Turizm sektörünün ‘altın yılı’ kabul edilen pandemi öncesindeki 2019’un Kurban Bayramı dönemine göre, yüzde 35-40’lık artış yaşandı. Sektör temsilcilerinin 10 milyon kişilik seyahat ve 10 milyar TL’lik ekonomi tahminleri beklendiği gibi gerçekleşti. Fraport TAV Antalya Havalimanı verilerine göre, 16-25 Temmuz bayramı sürecinde Antalya’ya dış hatlardan 3 bin 134, iç hatlardan 684 uçuş gerçekleşti. 596 bini yurt dışı, 112 bine yakını yurt içi olmak üzere, sadece hava yoluyla 708 bin yerli ve yabancı turist Antalya’ya giriş yaptı.

  ‘HER YER DOLDU’

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Genel olarak bayram beklendiği gibi geçti, her yer doldu. Çok aşırı yoğunluk yaşandı. İnsanlar uzun dönemdir tatil yapmadı ve tatile özlem vardı. Sezonla, bayram ve temmuz ayı birleşince bütün bölgelerde beklediğimiz gibi bir yoğunluk gerçekleşti. Ağustos sonuna, okullar açılana kadar da rutin yaz yoğunluğu devam edecek gibi görünüyor. Yerli kapasitemizde bir sıkıntı yok. Otellerin yerli kapasiteleri dolu ve 2019 rakamlarıyla paralel devam ediyor” dedi.

  ‘İÇ PAZAR EN İYİ YIL OLAN 2019’U GEÇTİ’

  Bayramda iç pazardaki yoğunluğun sevindirici olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır da Türkiye’nin hemen her bölgesinde ciddi seyahat hareketliliği yaşandığını açıkladı. Pandemi nedeniyle uzun süredir evde kalan ve geçen yıl da tatil yapamayanların bu sene hem tatil bölgeleri hem de aile ziyareti seyahatlerinin arttığını belirten Çorabatır, “Özellikle kıyı bölgelerimizde, yerli ve yabancı misafirlerle önemli düzeyde doluluk yaşandı. Mersin’den Çanakkale’ye kadar Akdeniz ve Ege sahillerimiz beklenenin üzerinde rağbet gördü. Kapadokya, Pamukkale gibi iç bölgelerimizde de doluluk söz konusu oldu. Bu yıl, turizmde en iyi yılımız olan 2019’un üzerine çıkıldı” dedi.

  50’DEN FAZLA ÜLKEDEN MİSAFİR

  Yurt dışından 50’den fazla ülkeden misafir ağırlandığını açıklayan Çorabatır, Rusya başta olmak üzere Almanya, Hollanda, Belçika, Slovakya, Bulgaristan gibi salgın tedbirlerini yerine getiren ülkelerin tatil için Türkiye’yi tercih ettiğini kaydetti. İngiltere pazarının da en kısa sürede açılmasını beklediklerini söyleyen Çorabatır, bunun özellikle Ege Bölgesi’ni pozitif etkileyeceğini dile getirdi. Turizmin 60’tan fazla sektörü doğrudan etkilediğine de işaret eden Çorabatır, “Turizm işletmelerimizin açık olması demek, daha fazla istihdam, daha fazla alışveriş ve ekonomik canlanma anlamını taşıyor. Turizmdeki hareketlilik sadece turizmcilerin değil, herkesin yüzünü güldürüyor. Turizm, stratejik bir sektör ve ülkemiz için çok önemli” diye konuştu.

  AŞI ÇAĞRISI

  Yoğunluğun okullar açılana kadar devam etmesini beklediklerini belirten Çorabatır, vaka sayıları ve aşılanma oranlarına da dikkat çekti. İşletmelerin Güvenli Turizm Sertifikası kriterlerinden asla taviz vermediğini açıklayan Çorabatır, “Turizmin devam etmesi için sadece turizmcilerin önlem alması yeterli değil. Rehavete kapılmamalıyız. Salgınla mücadelede en güçlü silah aşı. İnsanların bireysel sorumluluklarını yerine getirerek, aşılanma oranının da yüzde 80’lere ulaşmasını bekliyoruz. Ekonomik hareketliliğin devamı, önümüzdeki günlerde tatil yapabilmek ve tüm sektörlerin devamlılığı açısından da aşılanmamız gerekiyor” dedi.

  ‘BAYRAM HAREKETLİLİĞİ YAŞANDI’

  Bayramın beklendiği gibi dolu geçtiğini anlatan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise  “Sahillerimiz, otellerimiz, mesire alanları her taraf doldu, taştı. Hatta Türkiye’nin tamamında ciddi bayram hareketliliği yaşandı. Bu kadar hareketli bir bayramı kazasız belasız atlattık. Şimdi de sezona odaklandık, İngiltere’nin 9 Ağustos’ta karar verip Türkiye’yi açmasını bekliyoruz. Biz otellerimizde maske, mesafe, hijyen kurallarını harfiyen uyguluyoruz. Aşılanma da devam ediyor sektörde, Kültür ve Turizm Bakanımız açıkladı, ‘turizm sektörünün yüzde 90’ı aşılandı’ diye. Rusya’dan gelişler artarak devam ediyor. İyi bir Ağustos geçeceği görünüyor. Vaka sayılarının da bu haftadan itibaren düşmeye başlayacağını umuyoruz, çünkü çok ciddi bir hareketlilik vardı bayramda” dedi.

  SON 16 AYIN EN HAREKETLİ DÖNEMİ

  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da  bayram döneminde özellikle son 16 ayın en hareketli döneminin yaşandığına işaret ederek, “Antalya bölgesinde yerli ve yabancı misafirlerimizle 10 gün boyunca 750 binden fazla kişi turizm hareketine katıldı. Burada misafirlerimizin Güvenli Turizm Sertifikası uygulamalarıyla tatil yapmalarını sağlamak en önemli önceliğimiz oldu. Bundan sonra da Güvenli Turizm Sertifikası uygulamalarını devam ettireceğiz. Aşılanmanın da yaygınlaşarak salgının kontrol altına alınması, turizm hareketliliği açısından son derece önemli. Ağustos ayında şu an yakaladığımız turizm hareketinin devam etmesi önceliğimiz ve sürdürülebilir kılmak” ifadelerini kullandı.

  ‘2019’UN YÜZDE 35-40 ÜZERİNE ÇIKTI’

  Bu bayram turizmde 2019'un rekoru kırıldı
  Bu bayram turizmde 2019’un rekoru kırıldı

  Bayramın çok yoğun geçtiğini belirten ETS Tur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ise şöyle konuştu:

  “Karşılaştırma yaparken biz 2019’u kıyas alıyoruz. İç pazar 2019’un yüzde 35-40 üzerinde gerçekleşti. Nisan, mayıs kapanmalarla, biraz da sezonu geç açan misafirlerimiz Kurban Bayramı’nın da uzun bir tatil dönemi olması itibarıyla yoğun ilgi gösterdi. Özellikle Ege Bölgesi’nde Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Didim yoğun doluluk yaşadı.

  Antalya mevsim itibarıyla biraz daha geriden geldi ama sanıyorum bütün sektör Kurban Bayramı performansı ve misafir talebinden memnundur. Bayram sonrası rezervasyon taleplerinde yoğunluk devam ediyor. Yaz sezonu, yılın en iyi dönemindeyiz. Ağustos boyunca özellikle Ege Bölgesi, Bodrum’da doluluklar da yüksek ama bu işin devamı için alternatif pazarlar Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere’nin geliyor olması lazım.”

  YURT DIŞINA ÇIKIŞ ÇOK AZ

  Ağustos sonuna kadar yoğunluğun devam etmesini beklediklerini anlatan Suat Özbek, otellerin Güvenli Turizm Sertifikası kriterleri nedeniyle yüzde 85-90 doluluğa ulaştıktan sonra satışa kapattığını ve yüzde 100 doldurmadığını söyledi. Bu bayram yurt dışına giden tatilci sayısının bir elin parmakları kadar olduğunu belirten Özbek, “Çünkü Bodrum’da yatınızla Yunan adalarına günübirlik gezme haricinde konaklama yapamıyorsunuz.

  Yurt dışına giden misafirler için Türkiye’ye dönüşte PCR testi isteniyor. Sonuç pozitif çıkarsa, kimin nerede karantinaya gireceği belli değil. Yani çok kolay planlanabilir bir tatil opsiyonundan bahsetmiyoruz yurt dışı anlamında, bunu hatırlatmakta fayda olabilir. Yurt içinde seyahat planlaması şu an Türk vatandaşları için daha avantajlı görünüyor ama çoğu misafirimiz yurt dışını önümüzdeki dönemlere planladı” dedi.

  ‘HER GÜN YAKLAŞIK 200 BİN CİVARINDA MİSAFİR AĞIRLADIK’

  Kemer ilçesi Kurban Bayramı tatilinde nüfusunun 6 katını ağırladı. Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, “Yaklaşık 9-10 günlük bir tatildi malum ve Kemer ile Antalya genelinde ciddi anlamda iç pazar yoğunluğu yaşadık. Günübirlik misafirlerle baktığımızda, yani her gün yaklaşık 200 bin civarında misafir ağırladık burada. Havalimanına normalde 400-500 uçak inerken normal sezonlarda, şu anda 250 ortalamayla iç hatlarda uçak inişi var. Dolayısıyla hala yurt dışı pazarlarında istenilen randıman yok. Buradan yola çıkarak bayram, gerçekten iyi bir nefes oldu turizmci için. Tahmin ediyorum Ağustos ayı da hareketli geçecektir. Genel anlamda iç pazarı çıkartırsanız sayılar çok iç açıcı değil. İç pazarın olmasıyla da ciddi anlamda bir nefes aldı turizmci” dedi.

  ‘DOLULUĞUMUZ AY BAZINDA YÜZDE 75’LER SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ’

  Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de tüm sahil destinasyonlarında olduğu gibi Alanya’nın da bayram döneminde yoğun talep gördüğünü vurguladı. Burhan Sili,  “Genel olarak pandemi kuralları çerçevesinde otellerimizi tam kapasite doldurmadık, bununla beraber 3-4 günlük bayram dönemi tesislerimiz doluydu. Bölge olarak doluluğumuz ay bazında yüzde 75’ler seviyesinde gerçekleşti. Bayram dönemi sonrasında iç pazarda bir süre talep durağanlığı normal.

  Devamında bayram dönemi kadar olmamakla beraber tatil talebi var. Yurt dışı kaynak pazarlarımız ise stabil. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu sezon ciddi doluluklar beklemiyoruz ancak çarkların dönmesi hem ülkemiz hem de bizler, tüm turizm paydaşları için önemli. Vaka sayılarının tüm dünyada olduğu gibi bizde de artmaya başlamış olması belirli bir oranda tatil talebini de yavaşlatacaktır”

  Bakan Koca 26 Temmuz aşılama sayılarını paylaştı

  0

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 26 Temmuz aşılama sayılarını sosyal medya hesabından paylaştı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün toplam 1 milyon 367 bin 872 doz aşı uygulandığını, ilk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısının 22 milyon 344 bin 407’ye indiğini açıkladı. 

  Sağlık Bakanı Koca, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, aşılama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Bakan Koca, “Aşıda 26 Temmuz: Toplam 1 milyon 367 bin 872 doz aşı uygulandı. İlk doz aşısını yaptıranların sayısı 244 bin 868. İkinci doz aşısını yaptıranların sayısı 910 bin 136. Üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı 212 bin 868. İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısı 22 milyon 344 bin 407’e indi” dedi. 

  Geleceğin mesleklerine doğru eğitim ile hazırlık

  0

  Dijital dünyada yaşanan gelişmelerle geleceğin mesleklerine çocuklar doğru eğitim programı ile hazırlanacak

  Dijital dönüşüm yalnız meslekler değil, eğitim sistemi için de yeni gereklilikler ortaya koyuyor. Yaşanan dönüşümün parçası olabilmeleri için, çocukların 21. yüzyılın yetkinleriyle donatılması gerektiğine dikkat çeken Hibrit Çocuk Kurucu Ortağı Buse Burdurlu “Çocukların gelecekteki mesleklerini bilmiyoruz ancak doğru bir eğitim programıyla onları geleceğe hazırlamamız mümkün” dedi.

  Pandemide hız kazanan dijital dönüşüm en az mevcut iş kolları kadar geleceğin mesleklerini de etkiledi. McKinsey tarafından hazırlanan “İşimizin Geleceği” raporuna göre, mevcut teknolojiler dünya genelindeki işlerin yüzde 50’sinin otomasyonla yapılmasına olanak tanıyacak nitelikte. Türkiye’de ise her 5 meslekten 3’ü yüzde 30 oranında otomatize edilebilir durumda.

  Dijital dönüşümle birlikte bilhassa çağımız çocuklarının gelecekte yapacağı mesleklerin ve başarılı olabilmek için sahip olmaları gereken yetkinliklerin de hızla değiştiğini söyleyen eğitim kurumu Hibrit Çocuk’un Kurucu Ortağı Buse Burdurlu, “Eğitim çağındaki çocukları geleceğe hazırlama noktasında hem veli hem de öğrencilerin endişeli olduğunu görüyoruz. Çünkü dijital dönüşüm kapsamında uzun vadede gelmeyi öngördüğümüz noktaya bir yıl gibi kısa bir sürede ulaştık ve bu durum geleceğin meslekleri konusunda bir belirsizlik ortamı yarattı. Çocukların gelecekteki mesleklerini bilmiyoruz ancak doğru bir eğitim programıyla onları geleceğe hazırlamamız mümkün” ifadelerini kullandı.  

  “Yaşam boyu öğrenen bireyler yetiştirmek için çalışıyoruz “

  Hibrit Çocuk olarak çocuklara 21. yüzyılın yetkinlerini kazandırmaya yönelik bir eğitim programı sunduklarına değinen Buse Burdurlu, “Dijital çağın gerekli kıldığı beceri ve deneyimleri edinmiş, yaşam boyu öğrenen bireyler yetiştirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda 5-17 yaş arası öğrencilerimize, teknoloji ve üretim, tartışma becerisi, yaratıcılık, psikoloji ve fiziksel aktivite alanlarında birçok ders sunuyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı, Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yavuz Samur danışmanlığıyla hazırladığımız müfredat doğrultusunda küresel rekabete hazır, multidisipliner ve dijital okuryazarlığı olan, zorlukları, fırsatları ve sorunları birden fazla bakış açısıyla görebilme becerisine sahip ve daha da önemlisi yapay zekanın mesleğini elinden alamayacağı bir nesil yetiştirmek istiyoruz” diye konuştu.

  Gelecegin mesleklerine dogru egitim ile hazirlik - i̇ş dünyası - haberton
  Geleceğin Mesleklerine Doğru Eğitim Ile Hazırlık

  Bilim ve matematik becerileri 21. yüzyılın yetkinlikleri arasında

  21. yüzyıl yetkinliklerinden bahseden Burdurlu, “Esneklik, sorun çözme ve eleştirel düşünme, yaratıcılık, evrensellik, teknoloji okuryazarlığı ve çok disiplinli bakış açısının yanı sıra; bilim ve matematik becerileri, sosyal beceriler ve iletişim becerileri 21 yüzyılın yetkinlikleri arasında yer alıyor. Öğrencilere sorgulamayı, tartışmayı öğreten ve eleştirel bir düşünce yapısı kazandıran bir eğitim sistemi sunmamız, dijital çağ için kaçınılmaz olan teknolojik ve bilişsel yeteneklerini geliştirmemiz şart. Diğer bir deyişle teknoloji okuryazarı, elindeki veriyi doğru kullanmayı bilen, inovasyon becerisine ve yaratıcılığa sahip ve değişen dünya dinamiklerine karşı daima esnek bireyler yetiştirmeliyiz” dedi.

  Tokyo’da Neslihan Yiğit ilk maçını aldı

  Tokyo Olimpiyatları’na giden milli badmintoncu Neslihan Yiğit ilk karşılaşmadan başarı ile ayrıldı

  Milli badmintoncu Yiğit, A Grubu ilk karşılaşmasında Mısır’dan Doha Hany’i başta sona üstün bir oyununun ardından 21-5’lik iki setle 2-0 mağlup ederek olimpiyat oyunlarına galibiyetle başladı. Yiğit, ikinci tur tekler grup maçına ise yarın saat 06.20’de çıkacak

  Milli okçu Tokyo’da 3’üncü turda

  Milli Okçu Yasemin Ecem Anagöz Tokyo’da 3’üncü tura adını yazdırdı

  Türkiye adına katılan okçu Yasemin Ecem Anagöz, 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nda 3’üncü tura yükseldi.

  2020 Tokyo Olimpiyatları’nda milli sporcu Yasemin Ecem Anagöz, kadınlar bireysel mücadelesi ilk turunda Kanada’dan Stephanie Barrett’i 6-2,  2’nci turda Çin Halk Cumhuriyeti’nden Xiaolei Yang’i 6-2 yenerek 3’üncü tura yükseldi.

  Milli sporcu Yasemin Ecem Anagöz, 3’üncü tur ve finaller için 30 Temmuz’da madalya mücadelesi verecek.

  Yunanistan silahlanmasına Türkiye’den tepki

  0

  Yunanistan silahlanmasına tepki gösteren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ” 3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil” dedi

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın Fransa’dan aldığı savaş uçaklarına ilişkin, “Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. 3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil. Dolayısıyla Yunan komşularımızın saldırgan çözümler değil barışçıl, siyasal çözümler için uğraşmalarını, buradaki sorunlara yönelik çözüm gayretimize katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

  Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile 2’nci Ordu İleri Komuta Yeri’nde dün yaptığı inceleme ve denetlemeleri kapsamında harekat merkezini ziyaret etti, 6’ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Esas Komuta Yeri’nde görevli personelle de bir araya geldi. Akar, burada savunma ve güvenlik konularında yaptığı açıklamalarda, Yunanistan’ın Fransa’dan aldığı 18 Rafale uçağı ile Yunan yetkililerin son dönemde söylemlerine de değindi. Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta hak, alaka ve menfaatlerin korunması için kendilerine düşen görevleri kararlılıkla yerine getirmeye devam ettiklerini dile getiren Akar, “Yapılan anlaşmalar çerçevesinde barış, huzur, diyalogla sorunlara siyasal çözümler bulunmasından yana olduğumuzu Yunan komşularımıza her zaman söylüyoruz. Yunan komşularımız ise provokatif açıklamalardan, saldırgan söylemlerden bir türlü vazgeçmedi, vazgeçmiyor” dedi.

  “Tehdit asla söz konusu değil”

  Bakan Akar, Türkiye’nin hukuktan, diyalogdan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu belirterek, “Bunu samimi olarak söylüyoruz. Bir tarafta Lozan diğer tarafta Paris antlaşmaları söz konusu. Yunan komşularımız bunları dahi yok saymak, göz ardı etmek gibi bir eğilime giriyor. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Anlaşmalarla gayri askeri statüde olan adalar var. Taraflar bu anlaşmayı yapmış ve ‘Şu adalar silahlandırılamaz, bunlar gayri askeri statüde olacak’ demiş, bunda mutabık kalmışız. Bunlar şimdi silahlandırılıyor. ‘Tehdit var’ diyorlar. Tehdit asla söz konusu değil. Türkiye’nin şu anda Yunanistan’a karşı herhangi bir saldırgan tutumu söz konusu değil. Biz diyalog, uluslararası anlaşmalar, hukuk, teamüller diyoruz. Fakat her seferinde provokatif açıklamalarla bizim bu barışçıl yaklaşımımız ters düz edilmektedir” diye konuştu.

  “3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil “

  Bakan Akar, Yunanistan‘ın son dönemdeki silahlanma politikalarını eleştirerek, şunları kaydetti:

  “Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. 3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil. Dolayısıyla Yunan komşularımızın saldırgan çözümler değil, barışçıl, siyasal çözümler için uğraşmalarını, buradaki sorunlara yönelik çözüm gayretimize katkı sağlamalarını bekliyoruz. Biz bir taraftan istişari görüşmeleri yaparken diğer taraftan NATO’da ayrıştırma usulleri görüşmelerini yapıyoruz. Ayrıca güven artırıcı önlemler çerçevesinde ikisi Atina’da biri Ankara’da olmak üzere üç toplantı yaptık.

  Dördüncü toplantının da Ankara’da yapılması için kendilerini samimi şekilde davet ediyoruz. Yunan komşularımızın barışçıl çözümleri desteklemelerini ve bu şekliyle Ege ve Akdeniz’in barış denizi olmasını, tarafların refahına katkı sağlamalarını bekliyoruz. Aksi halde bu kadar borcun içindeki Yunanistan’ın ilave birtakım harcamalarla halkının refahına darbe indirmesinin anlamı yok. Çünkü biz iki ülke halklarının iyi komşuluk ilişkileri içinde, refah, barış içinde yaşamalarından yanayız. Tüm çalışmalarımız da buna yöneliktir.”

  “Sorunların siyasal çözümler bulabileceğine inanıyoruz “

  Yunanistan tarafından yayımlanan NAVTEX’lere yönelik ise Akar, “Turizm döneminde, iki tarafın milli günlerinde, bayramlarında herhangi bir şekilde tatbikat yapılmaması konusunda mutabık kalmamıza rağmen maalesef Yunan komşularımız bunu da göz ardı ederek bunu da ihlal ediyor” dedi.

  Türkiye’nin ‘barış’, ‘uluslararası hukuk’, ‘iyi komşuluk’ söylemlerinin zafiyet olarak anlaşılmaması gerektiğini de vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

  “Biz Ege’deki Doğu Akdeniz’deki ve Kıbrıs’taki hem kendi hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını ve menfaatlerini korumakta ve kollamakta kararlıyız. Bu konuda yapılması gereken ne varsa azimle, kararlılıkla bunları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin tereddüttü olmasın. Herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceğimizi de herkesin bilmesini istiyoruz. Bugüne kadar haklarımızı çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyeceğiz. Biz barışçıl yolların esas olması gerektiğini, barış için karşılıklı iş birliğine hazır olduğumuzu tekrar tekrar muhataplarımıza söylemeye devam ediyoruz. Yunan komşularımızdan beklentimiz bu. Olumlu cevap vermelerinin zamanı geldiğini ve bu şekilde sorunların siyasal çözümler bulabileceğine inanıyoruz. Bunu sadece biz değil Yunanistan’daki akademisyenlerin, emekli askerler, diplomatların da aynen söylediğini görüyoruz. Bunun Yunan yöneticiler tarafından da görülmesini ve buna göre tavırlarını belirlemelerini bekliyoruz.”

  “50 seneden beri denenmiş yollarla çözüm olmadığı ortada”

  Bakan Akar, Kıbrıs konusuna ilişkin ise “50 seneden beri denenmiş yollarla çözüm olmadığı ortada. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Annan Planı’nı reddetmiş bir toplum. Geldiğimiz noktada aynı yerde tekrar zaman kaybetmenin manası yok. Bu konuda KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kararını verdi. Egemen, bağımsız iki eşit devlet. Bunu herkesin sindirmesi, özümsemesi lazım” dedi.

  Hidrokarbon başta olmak üzere tüm zenginliklerin eşitçe, hakça bölüşülmesinin önemine değinen Bakan Akar, “Siz Kıbrıs’taki Türkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yok sayarak bir yere varamazsınız. Türkiye anlaşmalarla garantör bir devlettir. Diğer garantörler ne yapar ne yapmaz onu kendileri bilir ama biz garantör olarak hak ve sorumluluklarımızı yerine getirmekte bugüne kadar olduğu gibi kararlıyız” diye konuştu.

  Falezlere çıkan gencin tehlikeli manzara keyfi

  Antalya’nın Konyaaltı Sahili bandında bulunan 30 metre yükseklikteki falezlere çıkan genç, uzun süre kayalıklarda uzandı.

  Uyarıları dikkate almayan genç, manzarayı ölümsüzleştirmek için selfie çekti.

  Konyaaltı Sahili‘nde 30 metre yükseklikteki falezlere çıkan genç, kayalıkların ucuna oturarak, manzarayı izledi. Kayalıklardan sahile bakan genç, manzarayı ölümsüzleştirmek için selfie de çekip, bir süre uzandı. Falezlerin üzerinde bulunan uyarıları ise dikkate almayan gencin manzara keyfi için hayatını tehlikeye atması göze çarptı.

  ‘Dijital Oyun Tasarımı’ öğrencileri bekliyor

  0

  Nişantaşı Üniversitesi, oyun dünyasına yeni boyut kazandırmayı amaçladığı ‘Dijital Oyun Tasarımı’ lisans programını açtığını duyurdu.

  Bilgisayar oyunları, günümüzde özellikle mobil platformların ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmış, cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin geniş kitleler tarafından takip edilen popüler bir mecraya dönüştü. Buradan yolan çıkan Nişantaşı Üniversitesi yüksek teknoloji ile donatılmış NeoTech Campus’te Dijital Oyun Tasarımı bölümünü tercih edecek öğrencilerini beklediğini açıkladı.

  “DİJİTAL OYUNLAR TASARLAYIP GELİŞTİREBİLİRLER”

  Üniversiteden yapılan açıklamada, “Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programını tercih edecek öğrenciler NeoEdu 5.0 eğitim modeli ile akademik bir ortamda, dijital oyun tasarımı alanı hakkında sorgulama, öğrenme, düşünme ve iletişim kurma amacıyla etkili araştırma ve yazma becerileri sergileyebilirler. Çeşitli tasarım metodolojilerinin temellerini analiz edebilir ve ustalıkla hazırlanmış dijital oyunlar tasarlamak için bulgularını uygulayabilirler. Farklı pazarların ihtiyaçlarını karşılayan dijital oyunlar geliştirmek için çeşitli oyun türlerini oluşturan temel unsurları belirleyebilirler.

  'dijital oyun tasarımı' öğrencileri bekliyor
  ‘Dijital Oyun Tasarımı’ öğrencileri bekliyor

  Oyuncular için eğlenceli, ilgi çekici ve sürükleyici deneyimler yaratmak için çağdaş dijital oyun tasarım tekniklerini ve yöntemlerini uygulayabilirler. Endüstrinin gereksinimlerini karşılayan dijital oyunlar tasarlamak ve geliştirmek için modern teknolojileri, tasarım prensiplerini, bilişim araçlarını ve oyun motorlarını kullanabilirler. Dijital oyunlar için 2D / 3D tasarımlar ve animasyonlar yaratabilir ve oyun ortamındaki davranışları hakkında bir anlayış geliştirirler. Dijital oyunlar için işitsel tasarımlar oluşturabilir ve oyun ortamındaki davranışları hakkında bir anlayış geliştirirler” ifadelerine yer verildi.

  Nişantaşı Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programından mezun olan öğrenciler, grafik tasarım atölyeleri, oyun firmaları, reklam ajansları, haber ajansları, animasyon ve modelleme şirketleri, film prodüksiyon şirketleri, ses prodüksiyon stüdyoları ve haber ajanslarında istihdam edilebilecek.

  TOKİ Şanlıurfa’da 32 iş yerini satışa sunduğunu duyurdu

  0

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ Şanlıurfa Merkez ‘Eski Sanayi 1.Etap Projesi’nde’ inşa edilen 54 konut ve 32 iş yerini ‘Açık Artırma Yöntemi’ ile satışa sunduğunu açıkladı.

  Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Alıcılar, konut ve iş yerlerine yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ödeme planıyla sahip olabilecek. Ayrıca konut ve iş yerleri hemen teslim edilecek. Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek.”

  BAŞVURULAR 28 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

  Müzayedenin 12 Ağustos Perşembe günü saat 11.00’de Şanlıurfa GAP Tarımsal Eğitim Merkezi ve TOKİ İstanbul Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, “Ayrıca www.emlakyonetim.com.tr internet adresinden canlı yayınla teklifler alınabilecek. Açık artırmaya başvurular 28 Temmuz’da başlayacak. Ayrıca 12 Ağustos 2021 tarihinde de (açık artırma gününde) Türkiye Halk Bankası tüm şubelerine başvuru yapılabilecek. Satışa ilişkin detaylı bilgilere www.toki.gov.tr ve www.emlakyonetim.com.tr internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek” ifadelerine yer verildi. 

  Çocuklarda da Uzamış Kovid görülebiliyor

  İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 2-11 yaş arası çocuklarda enfeksiyon sonrası uzamış kovid görülebildiği ortaya kondu

  Daha sık yetişkinlerde ortaya çıkan Kovid-19 enfeksiyonu sonrası gelişen ‘Uzamış Kovid’ tablosunun çocuklarda da görüldüğünü belirten Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Manolya Kara, “İngiltere’deki bir çalışmada 2-11 yaş arası çocukların yüzde 12,9’u, 12-16 yaş arası çocukların ise yüzde 14,5’inde enfeksiyondan sonraki 5’inci haftada şikayetlerin hâlâ devam ettiği gözlemlenmiştir. Özellikle altta yatan alerjik ya da kronik akciğer hastalığı gibi yatkınlığı olan çocuklarda Kovid-19 enfeksiyonu sonrası 3 aya kadar uzayabilen öksürük gözlenmektedir” dedi.

  SARS-Cov-2 virüsünün neden olduğu Kovid-19 enfeksiyonunun klinik çeşitliliğinin asemptomatik tutulumdan hayatı tehdit eden komplikasyonlara kadar geniş bir klinik yelpazeye sahip olduğunu belirten İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Manolya Kara, çocuklarda hastalığın seyrinin daha hafif gözlenmekle birlikte, bazılarında iltihabi sürecin aşırı yanıt vermesi durumunun (hiperinflamasyon) gelişebildiğini söyledi.

  Cocuklarda da uzamis kovid gorulebiliyor 3 - sağlık haberleri - haberton
  Çocuklarda Da Uzamış Kovid Görülebiliyor

  Çocuklarda aktif Kovid-19 enfeksiyonundan yaklaşık 4-6 hafta sonra

  Hiperinflamasyon tablosuna en iyi örneğin, çocuklarda Kovid-19 enfeksiyonu sonrası geliştiği tanımlanan, kısaca MIS-C olarak adlandırılan ‘multi sistem inflamatuar sendrom’ olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Manolya Kara, bu sendromda çocuklarda aktif Kovid-19 enfeksiyonundan yaklaşık 4-6 hafta sonra gelişen yüksek ateş, bulantı, kusma, ishal, gözlerde kızarıklık, vücutta döküntü, daha ağır olgularda ise ani gelişen kalp yetmezliği ve şok tablosunun gözlenebildiğini ifade etti.

  MIS-C görülen çocuklarda laboratuvar incelemesinde iltihabi belirteçlerde artış saptandığının altını çizen Kara, “Hastalar klinik durumun ağırlığına göre çeşitli anti-inflamatuar tedavilere ihtiyaç duyarlar. MIS-C sendromuna ilişkin bilgi ve tecrübelerimiz arttıkça, hastalığın sonuçları dünya genelinde yüz güldürücü olmaya başlamıştır” diye konuştu.

  Öksürük, göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı ve yorgunluk 3 aydan uzun süre devam edebiliyor

  Multisistem inflamatuar sendromun dışında son aylarda erişkinlerdekine benzer şekilde çocuk hastaların da aktif Kovid-19 enfeksiyonu sonrası ‘Uzamış Kovid’ olarak adlandırılan çeşitli bulgular gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Manolya Kara, şunları söyledi:

  “Erişkin hastalarda Kovid enfeksiyonundan sonra yorgunluk, baş ağrısı, solunum zorluğu, bilişsel bozukluklar, koku ve tat kaybı, depresyon, cilt döküntüsü ve gastrointestinal sistem yakınmalarının (mide bulantısı, karın ağrısı gibi) devam ettiği bildirilmektedir. Çalışmalarda öksürük, göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı ve yorgunluğun 3 aydan uzun süre devam edebildiği gösterilmiştir. Benzer şekilde, hafıza güçlüğü, konsantrasyon kaybı, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkların haftalar hatta aylarca sürdüğü izlenmiştir. Hastaların yarısından fazlası hayat kalitelerinde belirgin azalma olduğunu ifade etmektedir.”

  Cocuklarda da uzamis kovid gorulebiliyor - sağlık haberleri - haberton
  Çocuklarda Da Uzamış Kovid Görülebiliyor

  Öksürük 3 aya kadar uzayabiliyor

  Literatürde çocuk hastalarda uzamış Kovid sendromuna ilişkin verilerin erişkinlerden daha az olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Manolya Kara, bu durumun küçük çocuklarda mevcut yakınmaların ifade edilememesinden kaynaklanıyor olabileceğini söyledi. Özellikle sorulduğunda ailelerin hastalanan çocuklarının bir kısmında hastalık sonrasında günlük aktivitelerinin azaldığını, çabuk yorulmanın, çarpıntı ve/veya efor sırasında öksürük yakınmalarının olduğunu tarif ettiğini belirten Doç. Dr. Manolya Kara, “Çocuk hastalara ilişkin yayınlarda, erişkinlere benzer şekilde yorgunluk, uyku bozukluğu, konsantrasyon ve öğrenme güçlüğü gibi çeşitli psikiyatrik bozuklukların bir süre daha devam ettiği bildirilmiştir. Özellikle altta yatan alerjik ya da kronik akciğer hastalığı gibi yatkınlığı olan çocuklarda Kovid-19 enfeksiyonu sonrası 3 aya kadar uzayabilen öksürük gözlenmektedir” dedi.

  Bazı hastalarda cilt döküntüleri ve saç dökülmesi

  Ergenlik dönemindeki çocukların Kovid-19 enfeksiyonundan sonraki 3 aylık süreçte fiziksel aktivitelerini kısıtladığı, okula gittiği günlerde azalma olduğu ve bir kısmının yorgunluk ve halsizlik şikayetlerini gidermek için vitamin desteği kullandığının saptandığını işaret eden Doç. Dr. Manolya Kara şu ifadeleri kullandı:

  “Bir kısım hastada kas ve eklem ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı gibi gastrointestinal sisteme ilişkin yakınmalar, cilt döküntüleri ve saç dökülmesi bildirilmiştir. İtalya’da devam etmekte olan bir çalışmada 6-12 yaş arası virüsle karşılaşmış çocuklarda yüzde 42,6’ya varan oranda mevcut bulgulardan en az birinin 120 günden daha uzun sürdüğü tespit edilmiştir. İngiltere’de (Birleşik Krallık) yürütülen diğer bir çalışmada 2-11 yaş arası çocukların yüzde 12,9’u, 12-16 yaş arası çocukların yüzde 14,5’inde enfeksiyondan sonraki 5. haftada şikayetlerin hâlâ devam ettiği gözlemlenmiştir.”

  “Desteklenmeleri önem taşımaktadır”

  Çocuklardaki Covid-19 hastalık yükü ve sonrasındaki ‘uzamış Kovid’ bulguları göz önüne alındığında önümüzdeki aylarda okulların açılmasının bu bulguları ne derece etkileyeceği, devam eden öğrenme güçlüğü, konsantrasyon kaybı, uykusuzluk gibi psikiyatrik bozuklukların ders başarısı üzerine etkisinin uzmanları kaygılandırdığını sözlerine ekleyen Doç. Dr. Manolya Kara, “Kovid-19 enfeksiyonu sonrası ‘Uzamış Kovid’ bulguları sergileyen çocukların gerek psikolojik gerekse fiziksel rahatsızlıklarının multidisipliner olarak incelenmesi ve bu konuda desteklenmeleri önem taşımaktadır” diye konuştu.