TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerPolitikaGültekin Uysal Diyarbakır Annelerini ziyaret etti

Gültekin Uysal Diyarbakır Annelerini ziyaret etti

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, geniş katılımlı bir heyet ile Diyarbakır Annelerini ziyaret ederek destek verdi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, beraberinde yer alan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Genel Başkan Yardımcıları, Genel İdare Kurulu Üyeleri, Merkez Karar Kurulu üyeleri, bölge illerini temsilen İl ve ilçe başkanlarından oluşan geniş katılımlı bir heyet ile Diyarbakır HDP İl Binası önünde evlatlarının eve dönüşünü bekleyen “Diyarbakır Annelerini” ziyaret ederek desteklerini sundu.

Ziyarette, anneler Uysal’a evlatlarının nasıl dağa kaçırıldığını ve oturma eyleminde kararlı olduklarını aktardı.

“BURADA ESAS SÖZÜN SAHİBİ ANNELERİMİZDİR”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Tarihe tanıklık etmiş surlar şehri Diyarbakırlı vatandaşlarımıza, bir büyük cesaret örneği göstererek bölge insanımıza deli gömleği giydirircesine vesayet düzeni oturtmaya çalışan PKK terör örgütüne karşı evlatları çalınan anneler olarak burada irade ortaya koyan kıymetli annelerimize, değerli basın mensuplarına saygılarımızı sunarız.”

Uysal, “Siyasi partiler terör örgütlerine sırtını dayamaz, millete sırtını dayarlar
Uysal, “Siyasi partiler terör örgütlerine sırtını dayamaz, millete sırtını dayarlar” dedi.

“Burada esas sözün sahibi annelerimiz. Biz, onların acılarını paylaşmak, hasretlerinin bir an evvel bitmesi için ortaya koydukları iradeyi büyütmek adına buradayız. Cumhuriyet, cesur insanların rejimidir. Buradaki insanlarımız, annelerimiz binlerce kişiyi cesaretlendirdi,  birkaç olan sayıları da buna mukabil her geçen gün arttı.” açıklamasınd bulundu.

Gültekin Uysal, “Onlar, ortaya koydukları iradeyle, terör örgütlerine ve onların destekçilerine karşı tüm Türkiye önünde büyük bir mücadeleyi başlattılar.” diyerek destek oldu.

“SİYASİ PARTİLER TERÖR ÖRGÜTLERİNE SIRTINI DAYAMAZ”

“Bugün, başta terör örgütü olmak üzere ve onun destekçileri maalesef insanımıza kan ve gözyaşı vaat etmektedir. Siyasi partiler terör örgütlerine sırtını dayamaz. Millete sırtını dayarlar. O nedenle, özellikle Ak Parti iktidarının birtakım yanlışları olmuştur. Bir parti, adeta bölge halkının yegane tek temsilcisi haline getirilmiştir. Unutmamalı ki; terör, terörizm müsamaha ve tereddüt kaldırmıyor.”

“Bu ülkede devletin egemenlik sahasının, emniyet güçlerinin, kamu kurulumlarının sınırlarına sıkıştığı bir dönemin akabinde, bu yanlışları telafi etmek adına irade koymuş Diyarbakır anneleri bu zafiyeti telafi etmek için cesaretleriyle beraber millet önünde aydınlatma vazifesi görüyorlar.”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal,
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Diyarbakır Annelerini” ziyaret ederek desteklerini sundu.

Annelerin eyleminin her geçen gün büyüyerek bu noktaya geldiğini dile getiren Uysal, şöyle devam etti:

“Devlet, anayasada da belirtildiği üzere vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamakla mükelleftir.  Ancak sadece devlet olarak değil, siyasi partileriyle sivil toplum örgütleriyle burada koyulan iradeyi hep beraber büyütmek durumundayız. Demokrat Parti olarak bizler bu hissiyata, bu feryada kulak vermek adına bugün burada olmayı vazife olarak değerlendirdik.”

“SİYASİ ALANIN DAHA FAZLA ZEHİRLENMESİNE İMKAN VERİLMEMELİ

Genel Başkan Uysal, HDP’nin kapatılması söylentileri ve Selahattin Demirtaş hakkında sorulan soruyu ise “Hukuku zamana, şartlara göre değerlendiremeyiz. Hukukun kendi kuralları vardır. Birisi suç işliyorsa Türk hukuk sistemi onun peşinde olmalıdır.”

“Devam eden hukuki süreçler var zaten, ancak işler siyasi alanda bir suistimale de imkan vermeyecek şekilde süratle sonlandırmalı siyasi alanın daha fazla zehirlenmesine de imkan verilmemelidir.” şeklinde cevaplandırdı.

“KÜRT EVLATLARINI DAĞDAN EVE GETİRECEK OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR”

“Kürt evlatlarını dağdan eve getirecek olan HDP değildir, çocukları geri getirecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.” dedi.

Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Değerli Diyarbakır, Şırnak, Hakkari anneleri, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ordu Milletvekili olarak Karadenizli hemşerilerimizin ve Demokrat Partililerin selamlarını getirdim. Bugün burada olmak bizler için çok önemli. Bu, gecikmiş bir ziyaret değil. Gönlümüzde hep var oldular. TBMM’de annelerimizin yanında olduğumuzu konuşarak sürekli fikrimizi ortaya koyuyoruz.” yorumunda bulundu.

“Bugün burada gördük ki Hamza kardeşimiz 9 yaşında PKK tarafından kaçırılmış mesela. Biz bugün burada HDP’nin ayağına gelmedik, HDP’ye ağlamaya gelmedik. Biz onurlu, dik duruş gösteren, şerefli Kürt annelerinin yanında olmaya geldik.” açıklamasında bulundu.

“DİYARBAKIR ANNELERİNE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”

Gazetecilere açıklama yapan Uysal, büyük bir cesaret örneği göstererek terör örgütü PKK’ya karşı irade ortaya koyan anneleri ziyaret etmeye geldiklerini söyledi. Annelerin acılarını paylaşmak için bulunduklarını kaydeden Uysal, “Diyarbakır annelerine sahip çıkmak herhangi bir siyasi partinin vazifesi değil, tüm siyasi partilerin meselesi ve vazifesidir.”

Uysal’ın, “Tüm tehditlere tüm korku iklimine rağmen şiddet sarmalını kırmak noktasında buradaki annelerimizin önemli bir iradesi vardır.” dediği belirtildi

“Bizler bu büyük ülkede nimetlerini ve külfetlerini eşit ve ortak paydada paylaşacak, huzur ve güven içerisinde yaşayacak bir hukuk nizamının, adalet nizamının, demokratik nizamın hayat bulması için mücadele ediyoruz.” diyerek annelere destek verdi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler