TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSpor HaberleriGörme engelli milli judocular, dağa tırmandı

  Görme engelli milli judocular, dağa tırmandı

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  Görme engelli milli judocular, uluslararası organizasyonlar ile 2024 Olimpiyatları’na Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde hazırlanıyor. Milli Takım Teknik Direktör Hüseyin Üstündağ’ın hazırladığı kondisyon programıyla, sporcular ‘ölüm’ adını verdikleri 3 bin metre yüksekliğindeki dağa tırmandılar. 

  Palandöken Kayak Merkezi’nde kampa giren 3’ü kadın toplam 10 kişilik Görme Engelli Judo Milli Takım’ı sporcuları, teknik direktör Hüseyin Üstündağ, antrenör Ömer Faruk Demirci, Demet Yavuz Orhan ve Nurullah Diyarbakır gözetiminde antrenmanlarını gerçekleştiriyor. Yüksek irtifa kampında, kuvvet ve kondisyon ağırlıklı çalışan sporcular, antrenmanlar kapsamında dik dağlara tırmanıyor. Palandöken sıra dağları arasında en dik olan dağa, hava sıcaklığının 30 dereceyi bulduğu sıcak havada tempolu bir şekilde tırmanan judocular, zorlu parkuru yaklaşık 2 saatte tamamladı.

  Gorme engelli milli judocular daga tirmandi 1 - spor haberleri - haberton
  Görme engelli milli judocular, dağa tırmandı

  Avrupa Şampiyonası için İtalya’ya gideceklerini söyleyen teknik direktör Üstündağ, şu ifadeleri kullandı:

  “Palandöken kampından bir hafta sonra Ankara Eryaman’da toplanacağız. Orada bir 15 günlük kampımız var. Ayın 30’unda İtalya’ya geçiyoruz. İtalya’da Avrupa şampiyonamız var. İnşallah 17 sporcuyla İtalya’ya gideceğiz. Nasip kısmetse takım olarak birinci olmayı düşünüyoruz. Bu arkadaşlarımız görme engelli, J1, J2 olarak geçiyor. Bazıları biraz görüyor, bazıları hiç görmüyor. Bu çocuklarımız geçen gittiğimiz Kazakistan’dan madalya getirdi.

  Ondan önce Kemer’de uluslararası maçımızda 12 tane madalya aldılar. Şimdi hedefimiz Avrupa, Avrupa’dan sonra kasım ayında dünya şampiyonası var. Dünya şampiyonasına girdikten sonra hedef tabii ki 2024 Olimpiyatlar. Olimpiyat kotasını toplayan, olimpiyat kotasını geçen olimpiyatlarda yarışacak. Hedefimiz en az 10 kişiyle olimpiyatlara katılmak. Şimdiden onun çalışmalarını yapıyoruz. Erzurum’da olmaktan mutluyuz. Şubat ayında da buraya kampa gelmiştim. Şu an da buradaki antrenman ağırlık çalışması, kondisyon çalışması dağa tırmanışımız var. Bu dördüncü tırmanışımız çocuklar birbirlerine destek olarak zirveye çıkıp ve iniyor. Bu tırmanışlarda topladığımız enerjiyi depoluyor zamanı, yeri geldiğinde kullanacağız.”

  Gorme engelli milli judocular daga tirmandi 2 - spor haberleri - haberton
  Görme engelli milli judocular, uluslararası organizasyonlar ile 2024 olimpiyatları’na erzurum palandöken kayak merkezi’nde hazırlanıyor. Milli takım teknik direktör hüseyin üstündağ’ın hazırladığı kondisyon programıyla, sporcular ‘ölüm’ adını verdikleri 3 bin metre yüksekliğindeki dağa tırmandılar.  

  ‘DAĞA DÖRDÜNCÜ TIRMANIŞIMIZ’

  Damar zayıflığı nedeniyle doğuştan görme engelli olduğunu belirten Merve Uslu ise bu sporu 4 yıldır yaptığını belirtti. 57 kilogram J1 kategorisinde yarıştığını aktaran Uslu, “Bu sene Türkiye’de şubat ayında şampiyon oldum. Mart ayında Hüseyin hocayla tanıştık. Nisan ayında Kemer’de ilk uluslararası madalyamı aldım. Kazakistan’da şampiyon oldum. Şu anda da hedefimiz İtalya’da hem bireysel hem de takım olarak Avrupa şampiyonu olmak. Sonra dünya ve olimpiyat. Antrenmanlarımız zor geçiyor. Dağa dördüncü tırmanışımızı gerçekleştiriyoruz. Ama her işin bir zorluğu var, bu işlerin bizim için iki katı zorluğu var çünkü ben kendi adıma söyleyeyim hiç görmüyorum. Tamamıyla kulaklarım ve hislerimle hareket ederek. Sağ olsun takımda çok az gören bir iki arkadaşlarımız var onlar bize yardımcı oluyor. Zirveye çıkarken ve inerken bir takım halinde çıkıp, takım halinde iniyoruz” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler