TRY - Türk Lirası
EUR
16,8485
USD
15,9350
GBP
19,9107
CNY
2,3808
13.5 C
Ankara
16.6 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
23 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarGökyüzüne bakan her çocuk eşit olmalı!

  Gökyüzüne bakan her çocuk eşit olmalı!

  Pınar Bilecen
  Pınar Bilecenhttps://pinarbilecen.com/
  Pınar Bilecen, Çocuk Gelişim Uzmanı, Aile Danışmanı ,Eğitimci, Pedagojik İçerik Editörü, Dedemin Dev Elleri,Annelik Meşakkatli Şey Kitapları Yazarı

  Haftanın Öne Çıkanları

  Köy Okulları Gelişim Derneği “gönüllü katılım” üzerine bir sosyal sorumluluk projesi başlattı ve “Gökyüzüne bakan her çocuk eşit olmalı!” dedi.

  Köy Okulları Gelişim Derneği (KOG), ülke genelinde tüm şehirlerdeki köy okullarında tadilatlar yapan, kütüphaneler açan, fen ve İngilizce sınıflarını kuran, online ücretsiz eğitimlerle çocukları destekleyen, okul demirbaş malzemesi, kırtasiye, sağlık destekleri ve kitap temin eden ve ihtiyaç sahibi çocuklar için sosyal alanlar yaratan bir kurumdur. Eğitim severlerin yer aldığı “gönüllü katılım” üzerine bir sosyal sorumluluk projesi olarak başladı. Sosyal ve ekonomik yetersizlikleri olan öğrencilere yurt içindeki tüm şehirlerden pandemi nedeniyle oluşan eğitim açığını gidermek, eğitimde eşitlik sağlamak adına gönüllü alanında uzman öğretmenlerimi ile ortaokul ve lise öğrencilerine online ücretsiz eğitimler vermektedir.

  • KÖY OKULLARI GELİŞİM ONLİNE AKADEMİ, her eğitim döneminde gönüllü öğretmenleri ile öğrenci kontenjanı belirleyerek, sınıflar oluşturmaktadır. Online ücretsiz eğitimleri zoom programı üzerinden gerçekleştirmektedir. İlk projesinde ikinci dönemde 158 Öğrenciye dersler vermiştir. Pandemi dolayısıyla hibrit öğretimde yeteri kadar verim alamayan öğrenciler ve sınava hazırlık sınıfları için oluşturduğu pek çok sınıftan 2021 yılında tam 158 öğrenci faydalandı. Öğrenciler içerisinde 5. sınıftan itibaren olmak üzere LGS ve YKS hazırlık seviyelerinde sınıflar oluşturulmaktadır. Sınav sonrası tercihlerinde de yine ücretsiz KOG rehber öğretmenler eşliğinde destek verdi. KOG Derneğinde doktor, psikolog, çocuk gelişim uzmanı ve kendi alanında tecrübeli 58 öğretmen kadrosu yer almaktadır. Köy imkânları içerisinde çocukların en çok zorlandığı konu yeterince eğitim kitapları kaynaklarına ulaşamamasıdır. KOG Derneği talep doğrultusunda ders kitapları ihtiyacı olan öğrencilere ders kitapları ve kırtasiye ihtiyaçlarına destek olmuştur. Köy Okulları Gelişim Derneği ilk faaliyet başlangıcını köy okulları sınıflarını yenilemekle başlamıştır.2021 Haziran ayı ile çok hızlı gelişmeye devam ederek bir 3 kütüphane ve Feryal & Ömer Tekin fen laboratuarı kurdu.
  • (1. Köy Okulları Gelişim Derneği (KOG) Nazmi Ergüne Kütüphanesi  (Diyarbakır/Silvan),
  • 2.KOG Hidayet Demir Kütüphanesi (Şanlıurfa/Tülmen),
  • 3.KOG Mehmet Sekmen İngilizce Kütüphanesi Şanlıurfa/Suruç)

  Sponsorları vasıtası ile kurduğu bu kütüphaneler içerisinde biri, belki de Türkiye’de ilk kez olabilecek “İngilizce Kütüphanesi”ni olmuştur. Diyarbakır /Silvan Çevriksu İlkokulunun bahçesindeki oyun alanını eğitim severler desteği ile yeniledi. Tamir ve Tadilat İşleri özellikle Doğu bölgelerinde yer alan dezavantajlı okullar içerisinde ilki Van’da olmak üzere 10’dan fazla okula Haziran 2021’e kadar çeşitli konularda tadilat işlerinin yapılmasında öncü oldu. Kog severler sayesinde okulların iç ve dış görünümü eskisinden çok daha kullanışlı ve yenilenmiş oldu.

  Köy okulları gelişim derneği yeni bir proje ile daha çok öğrenciye kırtasiye malzemesi ve ihtiyaç listelerini karşılamak üzere ‘’ATMA DEĞERLENDİR’’, projesini uygulamaya başladı. Bu proje ile evlerde ya da iş yerlerinde kullanılmayan eşyaları Gardrops gibi online satış uygulamaları üzerinden satarak gelirini çocuklar için destek paketlerine dönüştürmektedir, bağış yapanın adına teslim edilmektedir. Sürpriz kutularlarla hediyeler ulaştırmaktadır. Köy okulları gelişim derneğine nasıl gönüllü olabilirsiniz? KOG, pek çok farklı şehirde 100’ü aşkın gönüllüsü ile eğitim ve gelişim faaliyetlerine devam ediyor. Instagram hesabı üzerindeki formu doldurarak hızlı bir şekilde gönüllülük başvurusu yapılabilir. Projede destek olmak isterseniz üye olabilirsiniz.

  Gökyüzüne bakan her çocuk eşit olmalı!
  Gökyüzüne bakan her çocuk eşit olmalı!

  Gönüllü olan eğitim severler neler yapabilir? Okulların Tespitinde KOG ekibi ile birlikte sahaya çıkabilir.  Online eğitimlerle branşınıza göre gönüllü öğretmenlik yapabilirler. Sponsorlarla iletişime geçilmesine yardımcı olarak bir köy okulunun daha gelişmesine öncü olabilir. Projelere destek olarak aktif katılım sağlayabilirler. Kendiniz bir proje üreterek, gerçekleştirebilirsiniz. Gönderileri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla eğitim sever kişilere ulaşmasını sağlayarak faaliyetlerden haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

  Kog derneği 1 yıl içerisinde 50 okula kütüphane yapma hedefi bulunuyor. İngilizce kütüphaneleri gibi gelişmiş kaynakları barındıran alanlar yapmayı hedeflemektedir. Online eğitim ağını genişleterek dezavantajlı köy okulları başta olmak üzere, şehir merkezinde de yaşayan pek çok dezavantajlı öğrenciye ulaşmayı hedeflemektedir.

  Su kaynaklarının azaldığına dikkat çekmek ve çocukları bilinçli su kullanmasını anlatmak için KOG Derneği bu okulda ‘’Suyu Boşa Harcamıyoruz Projesi’’ile ilk İzmir Buca Belen başı Ortaokulunda suyun önemini vurgulayarak projeyi uygulamaya başladı.

  Eğitim severlerin yer aldığı köy okulları gelişim derneğini destekleyerek gelişmesine katkı sağlayarak eğitimdeki eşitsizliği kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarından KOG Derneğini takip ederek ve paylaşımlarınızla desteklerseniz birçok çocuğun gökyüzüne eşit baktığını göreceksiniz…

  İletişim: www.koyokullarigelisim.com

  Instagram: @koyokullarigelisimdernegi   twıtter:@gelisimkoy  youtube:@koyokullarigelisim

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler