26.4 C
Ankara
15.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamGöçerlerin zorlu yolculuğu sürüyor

  Göçerlerin zorlu yolculuğu sürüyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Van, Bitlis gibi illerden gelerek Batman’ın Gercüş ilçesi üzerinden Mardin’deki evlerine giden göçerlerin zorlu yolculuğu sürüyor.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘ndeki göçerlerin, kış mevsiminin yaklaşmasıyla kaldıkları yaylardan evlerine dönüşleri sürüyor. Göç yolculuğuna başlayan göçerler, bazen karayolunda bazen de arazi ve dağlık alanlardan geçerken birçok zorluklarla karşı karşıya geliyor. Karayollarını kullanırken araç tehlikesiyle, dağlık alanlardan geçerken de uçurumlarla karşı karşıya gelen göçerler yılın 3 ayını yollarda geçiriyor. Bitlis’ten gelerek Batman’ın Gercüş ilçesinden geçip Mardin’e giden göçerler hayvanlarını yazın serin bölgelere kışın ise sıcak bölgelere götürüyor.

  Göçerlerin zorlu yolculuğu sürüyor
  Göçerlerin zorlu yolculuğu sürüyor

  ENERJİ İHTİYACINI GÜNEŞ PANELLERİYLE KARŞILIYORLAR

  Sürekli kırsal bölgelerde kalan göçerler, çadırlarını aydınlatmak, cep telefonlarını şarj etmek ve el fenerleri için güneş panellerinden faydalanıyor. Zor şartlar altında yaşamını sürdürdüklerini anlatan göçerlerden Ayvaz Daş, “Bitlis’ten geliyoruz Mardin’e gidiyoruz. Şu an kar, yağmur ve soğuktan dolayı Bitlis ve Muş’u bırakıp Mardin’e geçeceğiz. Yolların derdi çekilmiyor, çok zahmetli bir iştir göçerlik. Bir aydır yollardayım uykusuz kalıyoruz, istirahatimiz çok azdır. Hep yollardayız ve yürüyerek yol alıyoruz. Kara yolundan geçerken hayvanlarımıza araba çarptığı zaman koyunlarımız telef oluyor hem de karşı tarafın aracını yapmak zorunda kalıyoruz” dedi.

  Van, bitlis gibi illerden gelerek batman'ın gercüş ilçesi üzerinden mardin'deki evlerine giden göçerlerin zorlu yolculuğu sürüyor.
  Van, Bitlis gibi illerden gelerek Batman’ın Gercüş ilçesi üzerinden Mardin’deki evlerine giden göçerlerin zorlu yolculuğu sürüyor.

  Göçerlerden Mikail Nazlı ise hayat şartlarının zor olduğuna ifade ederek, göçerlerin kuraklık nedeniyle hayvanlarını beslemekten güçlük yaşadıklarını anlattı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler