24 C
Ankara
16 C
İstanbul
29.1 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerGirgin: Çarşımız ıssızlaşmasın

  Girgin: Çarşımız ıssızlaşmasın

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  926 Sokağı’nın makus talihini yaşamak istemediklerini söyleyen Girgin, Binlerce çalışanı, memuru çarşıdan uzaklaştırmayın. Çarşımız ıssızlaşmasın” dedi.

  İzmir’deki deprem riski nedeniyle Konak Meydanı’ndaki kamu ve yerel yönetimlere ait binalar boşaltılıyor. Bu binalardaki çalışanların Kemeraltı Çarşısı’ndan alışveriş yaptığını anlatan Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, 926 Sokağı’nın makus talihini yaşamak istemediklerini söyledi. O sokaktaki Ayakkabıcılar Çarşısı’nın Işıkkent’e taşınmasından sonra çarşıdaki hareketliliğin azaldığını söyleyen Girgin, “Binlerce çalışanı, memuru çarşıdan uzaklaştırmayın. Çarşımız ıssızlaşmasın” dedi.

  Çarşımız ıssızlaşmasın
  Çarşımız ıssızlaşmasın

  İzmir’de uzun yıllar önce alışverişin adresi olarak bilinen Tarihi Kemeraltı Çarşısı, eski günlerini arıyor. Adliye’nin 20 yıl önce Bayraklı‘ya, Ayakkabıcılar Sitesi’nin ise 21 yıl önce Işıkkent’e taşınmasının ardından Konak’taki çalışan sayısının azaldığını ve çarşıdan günlük alışveriş yapan insan sayısında ciddi düşüş yaşandığını söyleyen Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, ayakkabı esnafının yer aldığı 926 Sokağı’nın kaderine terk edildiğini belirtti. Ayakkabıcıların başta Işıkkent olmak üzere çeşitli sanayi sitelerine taşınması ile bir çöküntü alan halini alan Havralar Bölgesi’nin bu en önemli sokağı uzun zamandır yenilenmeyi beklediğini söyleyen Girgin, deprem riski nedeniyle Konak Meydanı’ndaki kamu ve yerele ait binaların boşaltılması nedeniyle büyük tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

  ‘EN BÜYÜK KORKUMUZ BİNALARIN BOŞ BIRAKILMASI’

  Kemeraltı esnafı olarak en önemli sorunlarının Konak Meydanı’nda bulunan belediye ve emniyete ait binaların risk nedeniyle boşaltılması olduğunu anlatan Girgin, “O binalarda çok sayıda çalışan var. Uzun zamandan beri var olan deprem riski ayyuka çıktı. Bu binalar aceleyle boşaltılmaya başlandı. Bizim en büyük korkumuz 926 Sokak’ta olduğu gibi bu binaların boş bırakılması. 25 yıl önce burada bir hareketlilik vardı. Ayakkabıcılık sektörü Kemeraltı ve İzmir’e değer katıyordu. Işıkkent’e gitmelerinin ardından bu enkazı biz 25 yıldır taşıyoruz” dedi.

  926 sokağı'nın makus talihini yaşamak istemediklerini söyleyen girgin, binlerce çalışanı, memuru çarşıdan uzaklaştırmayın. Çarşımız ıssızlaşmasın" dedi.
  926 Sokağı’nın makus talihini yaşamak istemediklerini söyleyen Girgin, Binlerce çalışanı, memuru çarşıdan uzaklaştırmayın. Çarşımız ıssızlaşmasın” dedi.

  ‘3-4 BİN KİŞİDEN BAHSEDİYORUZ, GİDERLERSE CİDDİ SORUN YAŞARIZ’

  Konak Meydanı’ndaki yerel ve kamu yönetimindeki binalarda çalışanların da Kemeraltı’na bir nefes olduğunu dile getiren Girgin şöyle devam etti:

  “Bu çalışanların öğle tatilinde dışarı çıkıp bir şeyler yemeleri iş çıkışında eve giderken alışverişlerini buradan yapmaları bizi güçlendiriyordu. Az değil 3 bin-4 bin kişiden bahsediyoruz. Bu insanlar başka yere giderse ciddi sorunlar yaşarız. Biz esnaf olarak Kemeraltı’nda var olan binaların ivedilikle değerlendirilmesini istiyoruz. Çalışanların çarşı içindeki binalara yerleştirilmesini talep ediyoruz.”

  ESNAF ÇÖZÜM İÇİN MASADA BULUŞMAK İSTİYOR

  Kemeralti esnafindan carsimizi issizlastirmayin cagrisi 5268 dhaphoto4 - yerel haberler, i̇zmir haberleri - haberton
  İzmir’deki deprem riski nedeniyle Konak Meydanı’ndaki kamu ve yerel yönetimlere ait binalar boşaltılıyor. Bu binalardaki çalışanların Kemeraltı Çarşısı’ndan alışveriş yaptığını anlatan Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, 926 Sokağı’nın makus talihini yaşamak istemediklerini söyledi.

  Ayakkabıcıların bulunduğu 926 Sokağı’nın terk edildiğini ve bina sahiplerinin mülklerine değer katamadığını ifade eden Semih Girgin, “Kirası 1000 lira olan binalara 100 liraya kiracı bulamadılar. Terk edilen yerde gece yaşanmaz. Burası Kemeraltı’nın atar damarlarından biriydi. Burnumuzun dibinde Havra Sokağı, sağ tarafımız Anafartalar Caddesi, sol tarafımız Mezarlıkbaşı. Bu binaların hepsi uzun yıllardır boş. Biz bu binalara atölyelerin gelmesini istedik. İnsan yaşadıkça Kemeraltı’na değer katabiliriz. İnsanın olmadığı bir yerde zaten hiçbir şey verimli olmaz. Belediye başkanımızın ve diğer yöneticilerimizin kesinlikle insan ayağını Kemeraltı’ndan uzaklaştırmalarını istemiyoruz” dedi.

  Konak bölgesine Adliye, Belediye, Valilik ve Emniyet binalarının değer kattığını anlatan Girgin, şunları söyledi:

  “Her geçen gün şartlar değişti. Adliye yoğunluğu taşıyamaz hale geldi ve onun yerine başka bir şey düşünülmedi. Adliye Bayraklı’ya taşındığı zaman giriş çıkış yapan insanlar çekildi. Bu bizim için büyük kayıptı. Arkasından ayakkabıcılar taşındı. Kendi içimizde kayıp yaşamaya başladık. Pandemi süreci ve deprem üzerine eklendi. Binaların boşaltılması kararı bizim için ciddi bir sorun. Bu sorunu masada çözmek zorundayız.”

  Bu çalışanların öğle tatilinde dışarı çıkıp bir şeyler yemeleri iş çıkışında eve giderken alışverişlerini buradan yapmaları bizi güçlendiriyordu. Az değil 3 bin-4 bin kişiden bahsediyoruz. Bu insanlar başka yere giderse ciddi sorunlar yaşarız.
  Bu çalışanların öğle tatilinde dışarı çıkıp bir şeyler yemeleri iş çıkışında eve giderken alışverişlerini buradan yapmaları bizi güçlendiriyordu. Az değil 3 bin-4 bin kişiden bahsediyoruz. Bu insanlar başka yere giderse ciddi sorunlar yaşarız.

  ‘UZAKLARA GİTMELERİNİ İSTEMİYORUZ’

  Kemeraltı’ndaki otel ve kafeterya işletmecisi Hakan Korkuter de işyerlerinin taşınmasının kendilerini olumsuz etkileyeceğini söyleyerek, “Öğle vaktinde hem arayı değerlendirmek isteyenler hem de çarşıda çay, kahve içmek isteyenler işletmemize gelip otururdu. Uzaklara gitmelerini istemiyoruz. Kemeraltı civarında ya da hemen arkamızdaki 926 Sokak’ta boş imalathaneler var. Onlar gayet sağlam, güzel dükkanlar. Kemeraltı’ndan gitmesinler lütfen” dedi.  

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler