TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,290
CNY
2,773
29 Ocak 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerSağlık Haberleri'Gıdayı doğru saklamak, israfı önleme konusunda önemli'

‘Gıdayı doğru saklamak, israfı önleme konusunda önemli’

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Diyetisyen Melis Bengisu Demirci, gıdayı doğru saklamanın, israfı önlemede önemli olduğuna dikkat çekerek, “Kilerde ya da buzdolabınızda olan yiyecekleri tüketmeden yenilerini satın almayın” dedi.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Bölümü Uzman Diyetisyen Melis Bengisu Demirci, besin kalitesi kötü, temiz su ve yeterli besine ulaşamayan yoksul ve besin güvencesiz ülkelerde de sağlık sorunlarının yoğunlaştığını söyledi.

‘İHTİYACIMIZ KADAR ÜRÜN ALMALIYIZ’

Demirci, gıdayı doğru saklamanın israfı önleme konusunda önemli olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bu konuda buzdolabı ya da soğutucuların doğru kullanımı önemli. Buzdolaplarının farklı özellikleri, farklı bölümleri olabiliyor. ‘Hangi çekmecede hangi malzemeleri tutmalı, buzdolabının en soğuk yeri neresi’ bilmekte fayda var. Buzdolabınızdaki meyve sebze çekmecesini tanıyın. Kilerde ya da buzdolabınızda olan yiyecekleri yenilerini almadan tüketin.

Yeni alışveriş yaptıysanız eskiden dolapta olanları ön tarafa alın, hatta ayrı bir rafı sadece bu hemen tüketmeniz gereken ürünlere ayırın. Saplara ve kökleri çöpe atmayın. Malzemenin her tarafını nasıl kullanacağımızı öğrenmeliyiz. Kalan yemekleri ertesi gün değerlendirmek için yeni tariflere fırsat verin. Yine de kalıyorsa çöpe atmak yerine bahçede ya da mutfakta kompost yapın. Hâla kalıyorsa hayvan barınaklarına verin.

Küresel nüfusun 2050’ye kadar 9,7 milyara ulaşması beklenmektedir. Artmaya devam eden nüfusta önümüzdeki süreçlerde görülebilecek olan yiyecek krizleri toplumların besin güvencesini azaltabilir. Dünya genelinde üretilen besinlerle kendimizi korumaya aldığımızı düşünsek de küresel bazlı kıtlık sorununa destek veriyor olabiliriz.

Bu nedenle pandemi döneminde önüne geçemediğimiz ihtiyacımızdan fazla gıda alımına gitmemeli, yeterli ve dengeli beslenmek için ihtiyacımız olan kadar ürünü alıp onları israf etmeden kullanmalıyız.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler