16 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
23 C
İzmir
Cuma, Haziran 25, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriGıdalarda alüminyum folyo riski

  Gıdalarda alüminyum folyo riski

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Ocak, fırın ya da ızgarada pişirme aşamasında sıklıkla kullanılan alüminyum folyo gıdalarla temas sırasında birtakım risklere yol açıyor.

  Yüksek ısı sonrası alüminyum maddesinin gıdaya geçeceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, “Yıllar içerisinde kişi ‘alüminyum toksisitesi’ yaşayabilir. Nedeni açıklanamayan yorgunluk, halsizlik varsa dikkat” dedi. Koran, bu maddenin kemik erimesinden kısırlığa kadar birçok hastalığa neden olabileceğini anlattı.

  Alüminyum folyo ve pişirme kağıtları son zamanlarda mutfakta sıkça kullanılmaya başlandı. Hemen her gün alüminyum folyo ile pişirilen bir gıdayı tüketen kişinin vücudunda alüminyum birikmesi görülebileceğini söyleyen Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi‘nden Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran önemli uyarılarda bulundu.

  “VÜCUTTA ALÜMİNYUM ZEHİRLENMESİNE NEDEN OLUR”

  ‘Alüminyum folyo sıcağa maruz kaldığında içerisindeki alüminyum maddesi yüksek ısı sonucu gıdaya geçer’ diyen Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, şunları söyledi:

  Gıdalarda alüminyum folyo riski
  Gıdalarda alüminyum folyo riski

  “Sakladığınız gıdalarda tuz oranı yüksekse, sulu bir yemekse, limon ya da sirke gibi asitli bir özelliği varsa bunlar alüminyum maddesinin gıdaya geçmesini kolaylaştırır. Bu durum kısa vadede bir soruna yol açmasada yavaş yavaş birikime bağlı vücutta alüminyum zehirlenmesine neden olur. Ya da kişide bir böbrek rahatsızlığı varsa ve yeterince su tüketmiyorsanız bu vücutta alüminyum birikimine yol açar. Çünkü bu madde vücuttan böbrekler vasıtasıyla idrardan atılır. Vücudun normalde üretmediği ve kullanmadığı bir metaldir.”

  FAZLA ALÜMİNYUM SONUCU BU HASTALIKLARA DİKKAT

  Alüminyum toksisitesinin belirtilerine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, “Eğer nedeni açıklanamayan yorgunluk, halsizlik varsa nedeni alüminyum olabilir. Çok sık hastalık geçiren kişiler de bu maddeleri düşünebilir. Alüminyum vücudun savunma hücresi olan lökositlerin fonksiyonunu bozuyor. Ayrıca östrojen ve testosteron hormonlarının fonksiyonlarına zarar vererek meme kanseri, nedeni açıklanamayan kısırlığa neden olabiliyor.

  Vücutta kalsiyum ile yarıştığından kemik erimesi ya da çocuklarda büyüme, gelişme geriliğine yol açabilir. D vitamini ve tiroid hormonu fonksiyonlarını bozabiliyor. Buna bağlı tiroitte nodüller, guatr adı verilen tablo görülebiliyor. Tüm vücudu etkileyebilen sinir sisteminde nöronlara birikerek Alzheimer ve demans gibi psikolojik ve nörolojik hastalıklara da neden olduğu yönünde çalışmalar mevcut” ifadelerini kullandı.

  Ocak, fırın ya da ızgarada pişirme aşamasında sıklıkla kullanılan alüminyum folyo gıdalarla temas sırasında birtakım risklere yol açıyor.
  Ocak, fırın ya da ızgarada pişirme aşamasında sıklıkla kullanılan alüminyum folyo gıdalarla temas sırasında birtakım risklere yol açıyor.

  “TENCERE VE TAVADA ÇİZİK VARSA KESİNLİKLE KULLANMAYIN”

  Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, son olarak pişirme esnasında kullanılması gereken yöntemler hakkında şu uyarılarda bulundu:

  “Özellikle ocak ve fırın gibi sıcak yerlerde bu tür maddeleri kullanmamak gerekiyor. Asit ve tuz oranı yüksek gıdaları bu tür maddeler ile bir gün fazla tutmamalısınız. Onun dışında uzun vadeli saklama kabı olarak kullanmamamız gerekiyor. Alüminyum tencere ve tavada çizik varsa kesinlikle kullanılmamalı. En ideali yağlı kağıt kullanımı olacak. Sıcakta kullanacaksak cam kap, döküm ya da paslanmaz tencere, tava tercih edilmeli. Diğer türlü maruziyet görülebilir.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler