TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
12.3 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
18.7 C
İzmir
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanGezi davası kararına Gazeteciler Cemiyeti'nden tepki

  Gezi davası kararına Gazeteciler Cemiyeti’nden tepki

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Gezi davası kararına Gazeteciler Cemiyeti’nden sert tepki: “Birlikte yaşama arzumuz mahkûm edildi, kararı kabul etmiyoruz, suçsuzuz!”

  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin: “Mahkeme, birlikte yaşama arzumuzu ve geziye katılan hepimizi mahkûm etmiştir. Bu dava dava olmaktan, mahkeme mahkeme olmaktan çıkmıştır. Türkiye bu ayıbı taşıyamaz, taşıyanlardan er veya geç hesap sorar.”

  Gazeteciler Cemiyeti, iş insanı Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapisle, yedi hak savunucusu ve aydının 18 yıl hapisle cezalandırılması kararını sert dille kınadı. Kararı kabul edilemez olarak niteleyen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Adaleti yok etmeye çalışanlar yakın bir gelecekte adaletin onlara da lazım olacağını unutmasınlar” dedi. Bilgin, davadaki hukuksuzlara dikkat çekerek heyetten bir hâkimin “mahkûmiyet için yeterli delil yok, beraat etmeliler” dediğini, bir başka heyet üyesinin ise geçmişte iktidar partisinden aday adayı olduğunu hatırlattı. “Bu dava dava olmaktan, mahkeme mahkeme olmaktan çıkmıştır” diyen Bilgin, “Türkiye bu ayıbı taşıyamaz, taşıyanlardan er veya geç hesap sorar” diye vurguladı.

  Gezi davası kararına gazeteciler cemiyeti'nden tepki
  Gezi davası kararına Gazeteciler Cemiyeti’nden tepki

  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin’in açıklaması şöyle:

  “Türkiye İstanbul’daki Gezi davasında verilen ağır hapis cezalarıyla çok kaygılı bir dönemin içine girdi. Kaygımız nedir? Kaygımız, demokrasimiz, özgürlüklerimiz, çoğulculuğumuz ve bir arada olmamızın önemi içindir. Kaygımız, birlikte yaşama arzumuza yönelik saldırıların artacağına yöneliktir. Kaygımız, çocuklarımıza adaletli, huzurlu, refah içinde bir gelecek sunamayacak olmaktan dolayıdır.

  Mesleki sorunlarımızı çözmeye çalışmakla toplumsal sorunlara karşı ses yükseltmek gazetecilik mesleğinin onurudur. Çünkü gazeteci toplumuna karşı sorumlu, onun ayrılmaz bir parçasıdır. Gazetecilik mesleğinin saygınlığı, yalnız kendi sorunlarını savunmasıyla değil toplumsal sorunlarda paydaş olup, tümüne karşı toplumu savunmasıyla sağlanabilir. İşte o zaman mesleğimizin saygınlığını koruyabiliriz. Gezi davası, Kavala davası bunun en önemli örneğidir. Davadaki hukuki garabet örnekleri saymakla bitmez ve bu adaletsizlik hepimizi, tüm geleceğimizi yakından ilgilendirir.

  Mahkemenin kararı sadece sanıklara verilmiş cezalar olarak görülemez. Mahkeme, bu ağır hapis cezalarıyla, birlikte yaşama arzumuzu ve Gezi’ye katılan hepimizi mahkûm etmiştir. Bizler suçsuzuz. Mahkumiyeti kabul etmiyoruz. Bu dava dava olmaktan, mahkeme mahkeme olmaktan çıkmıştır. Adaleti yok etmeye çalışanlar yakın bir gelecekte adaletin onlara da lazım olacağını unutmasınlar. Türkiye bu ayıbı taşıyamaz, taşıyanlardan er veya geç hesap sorar.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler