TRY - Türk Lirası
EUR
20,569
USD
18,823
GBP
23,034
CNY
2,793
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamGES ile yılda 1 milyon liralık elektrik üretecek

GES ile yılda 1 milyon liralık elektrik üretecek

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki kapalı pazar yeri, çatısına kurulacak güneş enerjisi santrali GES ile yılda 1 milyon liralık elektrik üretecek.

Adnan Menderes Bulvarı’ndaki, çevresinde yüksek binalar bulunmadığı için günün her saati güneş gören kapalı pazar yeri, çok yakında üreteceği elektrik ile ilçe ekonomisine katkı sağlayacak. Elbistan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ihaleyi kazanan yüklenici firmanın çalışmaları devam ederken, pazar yerinin 7 bin 600 metrekarelik çatısı üzerine yerleştirilecek 1530 güneş paneli sayesine elektrik enerjisi üretecek olan GES’in kurulu gücü 500 kilovat olacak.

‘KENDİSİNİ 3 YILDA AMORTİ EDECEK’

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, çalışmaların çok yakında tamamlanacağını, ilçe halkının taze meyve ve sebzesini temin ettiği pazar yerinin bundan sonra elektrik de üreteceğini söyledi. Enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların çok önemli olduğunu, su nedenle böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Gürbüz, GES’in tamamen çevreci olduğunu kaydetti. Başkan Mehmet Gürbüz şöyle devam etti:

Ges ile yılda 1 milyon liralık elektrik üretecek
GES ile yılda 1 milyon liralık elektrik üretecek

“Elbistan Belediyesi olarak şehrimizin ihtiyaç duyduğu tüm elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmekle ilgili bir proje gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 10 bin metrekare bir alan üzerinde yapmış olduğumuz GES projemiz bir hafta içerisinde tamamlanacak. Yürütülen bu proje ile sokak aydınlatmalarından rekreasyon alanlarına, kamu ortak alanlarından belediye hizmet alanlarına varıncaya kadar belediyemizin karşılamış olduğu tüm fatura giderleri GES projemiz aracılığıyla karşılanmış olacak. Projenin kendisini 3 yılda amorti etmesi bekleniyor.

Yıllık 1 milyon lira gelir elde edeceğiz. Burada daha önce ödemiş olduğumuz faturaların üzerine herhangi bir kaynak koymayacağız. Proje kendi kendini amorti etmiş olacak. Yaklaşık 17 yıl da belediyemize gelir sağlamış olacağız. Üreten, kalkınan, gelişen bir Elbistan için şehrimize hayırlı olmasını diliyorum”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler