TRY - Türk Lirası
EUR
19,492
USD
18,635
GBP
22,747
CNY
2,653
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaYazarlarGerçekten bana mı kızdın?

Gerçekten bana mı kızdın?

Nur Melek
Nur Melekhttps://haberton.com/
Yazmayı çok seven bir İİBF'li :)

Haftanın Öne Çıkanları

”Etkili iletişim iki yönlü bir süreçtir, bir verici ile bir alıcı arasındaki düşünce alışverişidir. Her bir tarafın bu sürece katılımı geçmiş deneyler, değerler, ihtiyaçlar ve duygulardan çıkan kişisel algılamalara dayanır. ”

Bingaman

İnsan toplumsal bir varlık olduğundan ötürü sürekli bir iletişim kurmak zorundadır. Çeşitli iletişim çevreleri ile paylaşım yapan bu insan bazen farklı çevresindeki iletişim problemini diğer bir iletişim kurduğu çevreye yansıtır. Buna bir örnek vermek gerekirse bayan ”x” patronu ile yaşadığı bir tartışmadan sonra eve gelir. Evde ödevini yapmakta olan oğlu ” Y ” ye herhangi bir neden olmaksızın onunla çatışma, ona bağırma gereksinimi duyar. Halbuki kızdığı çatıştığı kişi oğlu değildir. Kendi içinde yaşadığı olumsuzluğu oğluna yansıtır. Yani gerçekten bayan ”X” oğluna kızmadı.

Hayatın her anında iletişim kurmakla mükellefiz. İletişim kurduğumuz çeşitli gruplar arasında ki dengeyi sağlayarak daha yapıcı olabilir ve empatik davranış modeli takınarak hayatımızı kolaylaştırabiliriz. Günümüzde evliliklere bakıldığında yüzde 99′ u geçimsizlik hasebiyle boşanma ile sonuçlanmaktadır. Yani iletişimsizlikten kaynaklıdır. Ya taraflardan biri iletişime kapalıdır ; çözüm odaklı değildir, dinlemez veyahut dinliyormuş gibi yapar ya da iki tarafta da iletişim kopmuştur.

Gerçekten bana mı kızdın?
Gerçekten bana mı kızdın?

Aşağıdaki diyaloğu inceleyelim :

  • Bu neden böyle ?
  • Ne demek istiyorsun, yine çeneni tutamadın. Ortada sorun yokken sorun yaratıyorsun !

Şimdi de ikinci diyaloğumuzu inceleyelim :

  • Bu neden böyle ?
  • Böyle olduğunu sana düşündürten şey nedir, aslında şu amaçla davranmıştım.
  • Ben yanlış anlamışım, kusuruma bakma …

Ne düşünüyorsunuz ?

İlk diyalogda karşı taraf problemi dile getirmiş buna karşılık suçlayıcı ve iletişime, çözüme kapalı bir tavırla karşılaşmıştır. İkinci diyalogda ise daha yapıcı bir davranış sergilenerek tartışma aşamasına bile geçmeden konu kapanmıştır.

Sorun şu, kızabiliriz üzgün olabiliriz motivasyonumuz yoktur ancak karşı tarafında bir suçu yoktur. Anlamaya çaba gösterildiğinde iki taraf açısından da sağlıklı bir iletişim ve sağlıklı bir ilişki söz konusu olacaktır.

Aslında zor dediğimiz hayat değil iletişimi zora sokan bizleriz.

Hayat anlamak ve anlaşılmaktır bilakis …

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler