TRY - Türk Lirası
EUR
19,631
USD
18,637
GBP
22,882
CNY
2,653
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaYazarlarGeçmişin mirası tarihi evlere seyahat

Geçmişin mirası tarihi evlere seyahat

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Benim için rüya evler vardır, tarihi evler. Ahşap merdivenlerini çıkarken gıcırtı duymalısınız. Cumbaları olmalı sedirleri çünkü bu evlerde tarih var.

Geçmişin mirası tarihi evlere seyahat
Geçmişin mirası tarihi evlere seyahat

Bir geçmiş yolculuğuna ne dersiniz konforu bırakıp biraz tarih biraz hayat dersi çıkarabileceğimiz yoğun çalışma stres trafik kalabalıktan uzak başka diyarlara gitmek benim için gerçek huzur ve tatil denilince yapılacak ilk şey bir tarih yolculuğudur.

Benim için rüya evler vardır. Ahşap merdivenlerini çıkarken gıcırtı duymalısınız. Cumbaları olmalı sedirleri çünkü bu evlerde tarih var. Bu evlerde yaşanmış hayatlar var. Ruhumu dinlendiren Türk mimarisinin vazgeçilmez huzur dolu evleri bu evlerde geçireceğiniz bir gece sizi dünyanın en mutlu insanı yapar.

Beş yıldızlı açık büfe son moda konforlu oteller hiç ilgimi çekmezdi.  Bir hayalim vardı bir konakta bir gece tatil yapmak ve ruhumu okşamak. Siz kendinize değer vermez iseniz kimse size vermez hayat gayesi bireyin kendini tanıması ve hoşlandığı şeyleri yapmaktır. Bu hayalimi ikamet ettiğim Sakarya ilinde gerçekleştirdim. Bir Kurban bayramı tatilinde Taraklı ilçesinde ahşap mimari dokusu korunmuş 6 odası 1907 yılında yapılmış aslına sadık kalınarak 2008-2010 yılları arasında restore edilmiş konak bir Osmanlı yapısıdır.

Ahşap kafesli sürgülü pencereler ahşap süslemeli cumbası balkonları saçakları Hanımeli konağı butik bir otel olup keyifli sıcak bir hizmet vermekteydi. Bende kanaviçeli sedirli odamda bir gecenin keyfini yaşayıp müthiş bir köy kahvaltısıyla midemi mutlu ettim. Sıcak samimi bir yöre halkı var ahşap her yerde kendini gösteriyor.

Ev yemekleri yöresel ürünler ilçenin merkezinde bir Pazar havasında satış noktaları var ülkemizde bu dokuya sahip Safranbolu evleri de aynı özelliklere sahiptir. Safranbolu Evleri, geleneksel şehir dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bütünü sit ilan edilmiş ender kentlerden biri olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Eskişehir Odun Pazarı evleri, “Bir rivayete göre Eskişehir’e yerleşmeyi düşünen ilk halk Odun pazarı ve şimdiki Porsuk Çayı’nın olduğu bölgeye birer koyun ciğeri asarlar.

Hangisi çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi seçeceklerdir. Odun Pazarı’na asılan ciğer daha geç bozulur ve ilk yerleşim burada oluşur.” Dünya gözüyle gördüğüm tarihi mekanlardan biriydi gözüm bayram ederken ruhum huzur ve mutluluk içindeydi. Edirne evleri tarihi dokusu bozulmamış Beypazarı evleri Beypazarı evlerinin dik yamaçlarda olduğunu duymuştum bu evlerde kim bilir ne hayatlar ne hayaller olmuştur. Bursa Cumalıkızık evleri en çok tercih edilen tur gezileri arasındadır.

Benim için rüya evler vardır, tarihi evler. Ahşap merdivenlerini çıkarken gıcırtı duymalısınız. Cumbaları olmalı sedirleri çünkü bu evlerde tarih var.
Benim için rüya evler vardır, tarihi evler. Ahşap merdivenlerini çıkarken gıcırtı duymalısınız. Cumbaları olmalı sedirleri çünkü bu evlerde tarih var.

Bir zaman makinesiyle sadece o zamanı görebilmeyi çok isterdim. O atmosferde olmayı ben teknolojiyi sevsem de kullansam da tarihin sayfalarında bulduğum fırsatlarda yeni yerleri keşfetmek isteğimle yeni mimari keşiflere her zaman açığım. Türk mimarisi çok değerli bu tip yapıların korunması ve Kültür bakanlığı tarafından aslına uygun birçok tarihi ev restore edilmiştir. Tarih bir milletin can damarıdır ve mirasıdır.

Siz de çantanızı alıp bir kültür turuna çıkabilirsiniz. İnanın yaşadığınız huzur ve mutluluk hiç bir yerde bulamayacağınız bir duygu şehir ve tercihi size bırakıyorum adını duyuramadığımız başka yerleri başka yazılarda bulma ve keşfetme isteği ile mutlu olacak bir çok seçenek elleriniz altında ve uygulayın sevgiyle kalın

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler