30.1 C
Ankara
29.2 C
İstanbul
35 C
İzmir
Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıGaziantep'te üretilen bal miktarı yüzde 4 bin arttı

  Gaziantep’te üretilen bal miktarı yüzde 4 bin arttı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, kentte arıcılığı geliştirmek adına yaptıkları çalışmalarla Gaziantep’te üretilen balın 11 yılda yüzde 4 bin artarak 10 tondan 400 tona çıktığını söyledi.

  Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, kentte arıcılığın her geçen gün geliştiğini söyledi. 10 yıl önce kentte sadece 2800 kovan bulunduğunu bugün ise verilen teşvik ve destekler ile sektöre yönelenlerin 60 bin kovan sahibi olduğunu söyledi.

  Koronavirüs salgını döneminde uzmanların önerisiyle vatandaşların, başta bal olmak üzere propolis, polen ve arı sütü ürünlerine yöneldiğini anlatan Koca, “Yoğun talep karşısında kette arı yetiştiricilerinin tüm bal stokları nerede ise bitme aşamasına geldi” dedi.

  ARILI KOVAN SAYISI 20 KAT ARTIŞ GÖSTERDİ

  Koca, arılı kovan sayısının son on yılda 2 bin 800’den 60 bine çıktığını ve üretilen bal miktarının da 10 tondan 400 ton seviyelerine ulaştığına dikkat çekerek, “Gaziantep’te, 2010 yılında Arıcılar Birliği‘ni kurduğumuzda 2 bin 800 kovanımız vardı.

  Gaziantep'te üretilen bal miktarı, 11 yılda yüzde 4 bin arttı
  Gaziantep’te üretilen bal miktarı, 11 yılda yüzde 4 bin arttı

  Bir kovanda özellikle bal akım döneminde işçi arıların mevcudu 70- 80 bindi. Şu anda yaklaşık 60 bin arılı kovanımız mevcut. Yani 10 yıllık süreçte arı sayısı da 224 milyondan 4 milyar 800 milyona ulaştı. O günlerde 10 ila 15 ton arasında olan bal üretimi şu anda ise yılda 400-500 ton kadar yükseldi” şeklinde konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler