TRY - Türk Lirası
EUR
16,8155
USD
15,9201
GBP
19,8818
CNY
2,3786
16.5 C
Ankara
18.7 C
İstanbul
22.7 C
İzmir
23 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerGazeteci Hasan Cemal beraat etti

  Gazeteci Hasan Cemal beraat etti

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  “Cumhurbaşkanına zincirleme aleni hakaret” suçundan yargılanan gazeteci yazar Hasan Cemal’in beraatine karar verildi.

  Hasan Cemal savunmasında, “Bu ülkede hakaret davalarıyla ifade özgürlüğü boğuluyor. Söylediklerim ifade özgürlüğü içinde yer alıyor. Hakaret kastım yoktur” dedi. Duruşma savcısı, sanığın beyanlarının yorum ve eleştiri niteliğinde sözler olduğu,  kişinin onur, haysiyet ve onurunu rencide edecek nitelikte olmadığı ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı gerekçesiyle beraatini talep etti. Cemal’in avukatı Fikret İlkiz, mütalaaya katıldıklarını belirterek müvekkilinin beraatini talep etti. 

  Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Hasan Cemal’in beraatine karar verdi.

  “BERAAT KARARINI İYİ BİR GELİŞME OLARAK GÖRÜYORUM”

  Duruşma çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine Cemal, “Beraat ettim, yargıç beraat verdi. Hep söylüyorum, hakaret davaları Türkiye‘de ifade özgürlüğünü boğuyor. Beraat kararını iyi bir gelişme olarak görüyorum ifade özgürlüğü açısından” dedi. 

  İDDİANAME

  İddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na yapılan e-posta ihbarının ardından soruşturma başlatıldığı, Hasan Cemal’in 20 Temmuz 2016’da yaptığı paylaşım ve 15 Temmuz 2020 yılında Twitter üzerinden yaptığı bir yorum nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu işlediği kaydedildi. Cemal’in 1 yıl 5 aydan 7 yıla kadar hapsi istendi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler