TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıGayrimenkul yatırımına 5 aylık rekor satış

  Gayrimenkul yatırımına 5 aylık rekor satış

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Yatırımlarını yüksek enflasyona karşı garantiye almak isteyenler gayrimenkul yatırımına yöneldi. İlk 5 ayda gerçekleştirilen rekor satışların yıl sonunda 1,5 milyon adeti aşan yeni bir rekoru beraberinde getirmesi bekleniyor. 

  Yükselen döviz fiyatları ve enflasyon oranlarına bağlı olarak gayrimenkul sektörüne yönelik yatırım iştahının yılın ilk 5 aylık döneminde satışlarda artış trendi yarattığını kaydeden RE/MAX Go Gayrimenkul Uzmanı Neslihan Yakupoğlu, “Konut satışları Ocak- Mayıs ayları arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,7 artışla 600 bin sınırına dayandı.

  Daire fiyatlarındaki yükseliş, oturum odaklı gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin satın alma hareketliliğini hızlandırdı. Yatırımlarını yükselen enflasyona karşı korumak isteyenler de yüzünü gayrimenkule çevirdi. Yabancı yatırımcı ise kurdaki hareketliliğin yarattığı maliyet avantajını kullanmak istiyor. Gayrimenkul yatırımı, tüm yatırımcı profilleri açısından büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor” dedi. 

  YIL SONUNDA YENİ BİR REKOR BEKLENTİSİ 

  Gayrimenkul yatirimina 5 aylik rekor satis 1 - i̇ş dünyası - haberton
  Gayrimenkul yatırımına 5 aylık rekor satış

  Düşük kredi oranlarının da yatırım iştahını tetiklediğini kaydeden Neslihan Yakupoğlu, “Birinci el konutlardaki olağanüstü fiyat artışları, yatırımcıları 2. el konutlara yöneltti. Uygun kredi imkanları oturum ve yatırım amaçlı konut alıcılarına avantaj sağlıyor. Maliyet artışları nedeniyle yeni konut projelerinin geliştirilemediğini düşündüğümüzde, her türlü konut yatırımı, geleceğe yönelik pirim potansiyelini de yükseltiyor.

  Dolayısıyla yatırımcılar birikimlerini enflasyona karşı koruyabiliyor. 5 ayda elde edilen satış rakamı yıl sonunda yeni bir rekorun habercisi niteliğinde. Geçtiğimiz yılı 1 milyon 491 bin 856 konut satışıyla kapatan sektörün bu sene 1,5 milyon adet seviyesinin aşılması bekleniyor” diye konuştu. 

   RUSLAR GÜVENLİ YATIRIM ORTAMINI TÜRKİYE’DE BULDU 

  Mayıs ayında yabancılara yapılan konut satışlarının toplam satışlardan yaklaşık yüzde 5 pay aldığına, savaşın etkisiyle Rusların yabancıya satış listesinde ilk sıraya yükseldiğine dikkat çeken RE/MAX Go Gayrimenkul Uzmanı Neslihan Yakupoğlu, “İstanbul, Antalya ve Mersin, yabancı yatırımcıların radarında. Savaştan kaçan Ruslar, aradıkları güvenli yatırım ortamını ülkemizde buldu.

  Yine İran, Irak ve Almanya’da yabancıya satış listesinde Rusya’dan sonra ilk sıraları paylaşıyor. Yabancı yatırımcıya sunulan Türk vatandaşlığı hakkı da yatırımcıları cezbediyor. Ülkemizden konut alan yabancı yatırımcılar işlerini ve evlerini de Türkiye’ye taşıyarak ülke ekonomisine katma değer kazandırıyor” 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler