TRY - Türk Lirası
EUR
17,7168
USD
18,5190
GBP
19,7618
CNY
2,5599
24.3 C
Ankara
23.7 C
İstanbul
28.1 C
İzmir
28 Eylül 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamFlamingolar Afrika'ya göç ediyor

Flamingolar Afrika’ya göç ediyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Van Gölü Havzasında görsel şölen sunan flamingolar havaların soğumasıyla birlikte Afrika’ya göç ediyor.

Türkiye’de bulunan 453 kuş türünden neredeyse yarısının yaşadığı Van’daki Erçek Gölü, yerli türlerin yanı sıra flamingolar gibi göçmen kuşların da önemli konaklama ve üreme alanını oluşturuyor. Kuş cenneti olarak bilinen Erçek Gölü; kılıçgaga, büyük cılbıt, kara boyunlu, batağan, angıt, yaz ördeği, Van denizi martısı gibi onlarca kuş türünü barındırıyor. Kuş cenneti, yalnız yerel türlerin değil flamingolar gibi göçmen kuşların da önemli konaklama ve üreme alanı olarak dikkat çekiyor.

Van gölü havzasında görsel şölen sunan flamingolar havaların soğumasıyla birlikte afrika'ya göç ediyor.
Van Gölü Havzasında görsel şölen sunan flamingolar havaların soğumasıyla birlikte Afrika’ya göç ediyor.

HER YIL FESTİVAL DÜZENLENİYOR

Dünyanın en büyük flamingo konaklama alanlarından birine ev sahipliği yapan Erçek Gölü bu yıl da güzelliği ve narinliğiyle bilinen bu kuşları ağırladı. Havaların ısınmasıyla birlikte Van Gölü Havzası’nda birçok noktaya gelen flamingolar her yıl düzenli olarak ilkbahar aylarında gelip, kasım ayına kadar havzada konaklıyor. Kasım ayı sonuna kadar Van Gölü sahillerinde konaklayan flamingolar, havaların soğumasıyla birlikte sıcak bölgelere göç ediyor.

Erçek Gölü’nde her yıl ‘Doğunun Kanatları Erçek Gölü Flamingo Festivali’ de düzenleniyor. Festival için sabah erken saatlerde Karagündüz Mahallesi’ne gelenler, Erçek Gölü sahilinde oluşturulan gözlem istasyonlarında flamingo ve diğer kuş türlerini dürbünlerle izleme fırsatını yakalıyor.

Flamingolar afrika'ya göç ediyor
Flamingolar Afrika’ya göç ediyor

FOTOĞRAF ÇEKMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ZİYARETÇİ GELİYOR

Doğa Koruma ve Milli Parklar 14’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bu bölgelerde avlanma yasağını kontrol ederek, flamingoların daha rahat konaklamaları için çalışma yürütürken, jandarma ekipleri de bölgede sürekli devriye gezerek, kontrollerini sürdürüyor.

Flamingoların önemli konaklama merkezi olan Erçek Gölü sonbaharda da ziyaretçi akına uğradı. Birçok doğa tutkunu ve fotoğrafçı bölgeye gelerek, flamingoların eşsiz görüntülerini kayıt altına aldı. Fotoğraf çekmek için bölgeye gelen vatandaşlar da bu görsel şöleni izlerken bir yandan da cep telefonlarıyla flamingoların eşsiz güzelliğini çekmeyi ihmal etmedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler