TRY - Türk Lirası
EUR
19,614
USD
18,634
GBP
22,825
CNY
2,645
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıFıstıktan vazgeçip, 20 sumak ağacı dikti

Fıstıktan vazgeçip, 20 sumak ağacı dikti

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Siirt’te fıstık yetiştiriciliğinden vazgeçen Bülent Turhan, bahçesine 20 sumak ağacı dikti.

Turhan, her yıl ağaçlardan elde ettiği sumağı, farklı illerde yaşayan yakınlarına gönderiyor. 

Şu an bağımda yaklaşık 20 sumak ağacım var ve bu ağaçlardan yılda ortalama 80- 90 kilo arasında ürün elde ediyorum.

Kentte çiftçilik yapan Bülent Turhan, uzun yıllar yaptığı fıstık yetiştiriciliğini bırakarak, 5 yıl önce kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulanan bahçesine 20 sumak fidanı dikti. Hobi amaçlı olarak sumak yetiştiren Turhan, ürettiği ürünleri satmayıp, sadece yakınlarına gönderiyor. 

Siirt’te fıstık yetiştiriciliğinden vazgeçen Bülent Turhan, bahçesine 20 sumak ağacı dikti.

Sumağın insan sağlığına çok faydalı bir baharat olduğu da anlatan Turhan, “Siirt’in önemli geçim kaynaklarından bir olan fıstık üretiminden vazgeçtim. Sumağın Siirt’te kilosu 50 ile 70 TL arasında satılıyor. Ancak ben fiyat olarak düşünmüyorum, ürettiğim yerli sumağı hem kendim tüketiyorum hem de yakınlarıma gönderiyorum.

Çevrede bulunan bağ sahipleri bana hep soruyorlar, ‘Neden fıstık dikmiyorsun da sumak dikiyorsun?’ diye soruyorlar. Ben de kendilerine, sumağın daha sağlıklı olduğunu bu sebepten ötürü tercih ettiğimi belirtiyorum.

Fıstıktan vazgeçip, sumak üretiyor

Şu an bağımda yaklaşık 20 sumak ağacım var ve bu ağaçlardan yılda ortalama 80- 90 kilo arasında ürün elde ediyorum. Elde ettiğim sumağı satmıyorum kendim kullanıyorum, eş ve dostlarımıza hediye ediyorum. Her sabah taze çekilmiş sumak suyu içiyorum” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler